20 rokov od pádu Dvojičiek

0
1434

Dátum 11. september 2001 sa do svetovej histórie zapísal čiernym písmom. 

Deň, ktorý zmenil všetko. Aj po dvoch desaťročiach sú spomienky na túto tragédiu stále živé a rovnako hrozivé.

Presne o 8.45 hodine ráno narazilo unesené lietadlo do severnej veže obchodného centra (WTC-World Trade Center) v New Yorku. Náraz lietadla do severnej veže nebol jediný. Nasledovali ďalšie štyri teroristické útoky. Druhé lietadlo narazilo do južnej veže, tretie do budovy Pentagónu vo Washingtone a štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia. To nezasiahlo svoj plánovaný cieľ.

Dcéry stratili otca. Pamätník Septembru 11, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor
Dve z tisícok nezabudnutých mien na jednej z fontán Pamätníka Septembru 11, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor

Podľa informácií útok vtedy financovala teroristická organizácia al-Káida saudskoarabského militanta Usámu bin Ládina. USA v rámci vtedajšieho boja proti terorizmu po ňom následne pátrali. Zastrelili ho príslušníci špeciálnej jednotky Seals v Pakistane a jeho smrť potvrdil 2. mája 2011 prezident USA Barack Obama. 

Na mieste Dvojičiek v dolnom Manhattane sa dnes nachádza pietne miesto Ground Zero -epicentrum. Dnes ich nahrádza takmer 6-hektárový objekt s pamätníkom.  

Aj mladá generácia, ktorá si nepamätá dostáva vysvetlenie od rodičov a učiteľov v školách. Pamätník Septembru 11, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor

Ten pozostáva z dvoch bazénov, kopírujúcich základy Dvojičiek. Na ich okrajoch sú vyryté mená obetí tragickej udalosti a pod ich menami padá do hĺbky bazénov voda. Pri týchto útokoch zahynulo takmer 3 000 ľudí z 93 krajín a vyše 6 000 utrpelo zranenia. Každoročne sa tu 9/11 stretávajú pozostalí po obetiach teroristických útokov, ako aj tí, ktorí útoky prežili. Zvonením zvonov, minútou ticha a čítaním ich mien spominajú a vzdávajú poctu obetiam. Na pamiatku hasičov, ktorí tu vtedy prišli o život sa nachádza ďalší pamätník, ktorý je vzdialený len pár metrov od centrálneho pamätníku.

Symbol mieru predstavujú desiatky stromov, ktoré sú vysadené okolo pamätníka, tzv. Survivor Trees.

September 11, 2021 si svet pripomínal 20.výročie teroristichého útoku World Trade Centern. Pamätník Septembru 11, NYC. Foto Nadezda Tavodova Tezgor

New York mnohí vnímajú ako oázu slobody a demokracie. Zdrvujúci dátum 11. september 2001 je dňom, ktorý zmenil životy miliónom ľudí nielen v USA, ale i po celom svete.

One World Trade Center. Foto Nadezda Tavodova Tezgor.

text: Elena Fedorková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu