Vedci zistili zásadnú vec. Monogamia nie je najideálnejšia forma vzťahu

Doktorka Terri Conley sa pustila do veľkého výskumu a prišla na jednoznačnú odpoveď.

Monogamia je už roky vnímaná ako najlepšia forma vzťahu. Vychádza zo západnej kultúry, je podložená mnohými výskumami a vyriešila aj problém dedičnosti z otca na syna po čistej krvnej línii. Vzťah muža a ženy je uzákonený vo viere a väčšina nič iné ani nepozná. Otvorené vzťahy a polygamia sa stále berú za niečo nové, netradičné a pre niekoho možno zvrátené.

„Hoci je súčasný západný svet formovaný predovšetkým liberálnymi hodnotami, náš zakonzervovaný pohľad na monogamiu pretrváva a všetky vzťahové formy, ktoré ju popierajú, sú v spoločnosti stigmatizované. Dokonca to nie je ani tak, že monogamiu vnímame ako tú správnu formu vzťahov. My ju vnímame ako jedinú možnú,” povedala vedkyňa pre magazín Perspectives of Psychological Sciences. 

Od dôvery po spokojnosť

Doktorka Terri Conley z univerzity v Michigane sa pustila do veľkej štúdie, kde sledovala 2100 ľudí nad 25 rokov, z toho 1500 v monogamných vzťahoch a 600 v otvorených. Snažila sa o maximálnu objektivitu a aby predišla akémukoľvek zavádzaniu, čo kritizovala v predošlých výskumoch, vynechala slová podvádzanie, nevera, zradený partner či previnilá strana.

Vypracovala novú metodológiu od dôvery, cez žiarlivosť, vášnivú lásku až po všeobecnú spokojnosť.

Jasná odpoveď

Zistila, že pri otázkach vášnivej lásky a spokojnosti neboli medzi monogamnými a otvorenými vzťahmi žiadne rozdiely. Ľudia v otvorených vzťahov sú dokonca menej žiarliví, viac dôverujú a sú šťastnejší. V tomto vyšli zasa otvorené vzťahy lepšie.

Vedecká obec je z toho prekvapená a niektorí kolegovia ju dokonca obvinili z toho, že k výsledkom dospela selektívnym výberom. Ona to odmieta a poukazuje na to, ako hlboko je monogamia v ľuďoch zakorenená.

By Diamond, diva.aktuality.sk

Foto: tumblr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu