4 české nábytkárske značky, ktoré stoja za (vašu) pozornosť

0
1458

Radi podporujete lokálnych farmárov alebo napríklad slovenských módnych návrhárov? Aj vo svete dizajnu máme veľa šikovných talentov a úspešných dizajnérov, ktorí stoja za zmienku. Spoznajte 4 české značky nábytku a dekorácií, ktoré sme pre vás objavili a Zútulnite si s nimi svoj domov.

Benli: Kúzelné detské postieľky z Opavy
Českú značku Benlemi možno poznáte, bez toho aby ste to vedeli. Ich domčekových detských postieľok je plný Instagram. Kým deti sú neskonale nadšené z dizajnu a farieb, rodičia si nemôžu vynachváliť kvalitu. Návrh i výroba prebiehajú v Opave, značka je ale preslávená aj vo svete. V jej roztomilých postieľkach spia okrem českých detí aj deti z Nemecka, Francúzska, Švajčiarska, Portugalska, Anglicka, Švédska, Poľska a Rumunska.

Postieľky sú vyrobené výhradne z prírodných materiálov, konkrétne zo smrekového dreva s certifikáciou FSC a Quality Pass. To v Benli spracovávajú do podoby lepeného dreva a to tak, že ho pred spracovaním zbavia všetkých hrčí, následne ho zlepia do hranolov a potom zbrúsia perfektne do hladka.

Samozrejme používajú zdravotne nezávadné laky, vďaka ktorým sú postieľky pre deti bezpečné. Rozšíriť ich môžete napríklad o zásuvky pod posteľ alebo bezpečnostné bočnice, ktoré zabránia pádom počas divokého snenia vašich malých lások. V repertoári tejto českej značky nájdete nielen postieľky pre deti. Na svoje si prídu aj dospelí túžiaci po českej kvalite. Benli totiž vyrába aj drevené dvojlôžkové postele s nebesami aj bez, osvetlenie, stoly a drevené dekorácie.

Jakub Velinský: Podmanivá krása chladného betónu
Ako Jakub Velinský hovorí: ,,Betón meníme na neobyčajné a funkčné výrobky. „Jakub Velinský prepadol čaru betónu v roku 2011, kedy si zariaďoval vlastné bývanie a rozhodol sa, že si niektoré doplnky vyrobí práve z tohto materiálu. Celý rok sa venoval miešaniu rôznych zmesí betónu a súčasne hľadal inšpiráciu, kde sa dalo. Výsledkom bol nielen prvý produkt, ale hlavne vlastná značka, ktorá nemá obdoby. Prvým produktom, ktorý uzrel svetlo sveta boli betónové svietidlá, ktoré zožali naozaj veľký úspech.

To autora nakoplo k ďalšej tvorbe, ktorá nebola o nič menej úspešná. Dnes Velinský a jeho tím spolupracujú s niekoľkými spoločnosťami a technológmi na vývoji ďalších betónových zmesí. Každý produkt totiž vyžaduje trochu iný „recept“, aby bol po vizuálnej aj kvalitatívnej stránke úplne perfektný. So značkou Jakub Velínský vybavíte svoj domov nielen dychberúcimi osvetlením, ale napríklad aj nástennými hodinami, jedálenskými stolmi či menšími interiérovými doplnkami ako sú vešiaky. Každý kus pôsobí úplne dokonale, dizajnovo a nadčasovo. Dámy, ak vás lákajú originálne šperky, s ktorými vzbudíte pozornosť, s touto značkou môžete skrášliť svoj krk či zápästia pútavým šperkom z betónu.

Jitona: Hravosť, striedmosť a tradície
Český nábytok svetovej kvality, ktorého história siaha až do roku 1951. To je celkom 5 generácií stolárov, ktorí ctia týchto 5 hodnôt: trvanlivosť, kvalitné suroviny, remeslo, zdravie a životné prostredie. Názov značky vznikol spojením slov Jihočeská továreň nábytku. Odkazuje na mestečko Soběslav, kde boli položené jej základy.

Jitona kladie dôraz na dlhú životnosť nábytku a na to, aby sa stal dlhoročným parťákom svojich majiteľov. K výrobe používa vybrané masívne drevo a pravú drevenú dyhu len z overených zdrojov. To sa pozitívne odráža na kráse a kvalite, ktoré nemožno zameniť so žiadnou inou nábytkársku značkou.

Že Jitona nezaspáva na vavrínoch a drží krok s dobou, dokazuje aj fakt, že jej nie je ľahostajné tému udržateľnosti. Nábytok lakuje a upravuje iba vodou riediteľnými lakmi a prírodnými voskami. Chémia im nesmie do dielne. A čo všetko si od Jitona môžete zaobstarať? Napríklad ergonomicky nastaviteľné postele, jedálenské stoly, botníky alebo napríklad televízne komody.

Linda Vrňáková: Design, ktorý myslí na vaše zdravie
Patrí medzi pomerne mladé českej značky, ale už má za sebou veľké veci. Linda Vrňáková pod hlavičkou svojej dizajnovej značky LIV Design vyrába to najzdravšie sedenie. Inšpiráciu totiž našla v slávnej slovenskej zdravotnej metóde zvanej loptičkovanie, ktorá využíva kompresiu akupresúrnych bodov. Tá uľaví boľavému chrbtu a uvoľní stuhnuté svaly. Linda Vrňáková ju dokázala aplikovať na závesné kreslá, podsedáky a ďalšie zaujímavé kúsky.

Vďaka tomu, že sú tak pohodlné, vás hravo naučia relaxovať a dopriať si chvíľku pokoja. Kým budete načerpávať novú energiu, bude váš chrbát hýčkať masážne loptičky určené na uvoľnenie svalov hrudníka, chrbta a ďalších svalových partií. Skrátka taká domáca rehabilitácia, ktorú si môžete dopriať kedykoľvek. Dizajn inšpirovaný severským štýlom bývania navodí pocit útulna a harmónie.

A ako celý nápad vznikol? Autorka hľadala počas štúdií originálne čalúnenie pre svoju klauzúrnu prácu. A práve vtedy objavila masážne loptičky, ktoré ju nadchli natoľko, že vďaka nim časom stvorila funkčný a zároveň relaxačný nábytok s presahom až do rehabilitačnej oblasti.

Českí dizajnéri majú stále čo ukázať a prichádzajú s naozaj skvelými nápadmi. Práve táto štvorica nás oslovila najviac. Ak ich chcete objaviť viac, stačí si urobiť deň voľna a vyraziť do mesta. Nielen v Prahe, ale aj v Slovenskej republike sa neustále organizujú dizajnové markety a remeselné trhy, kde môžete svojim nákupom podporiť lokálnu tvorbu.

foto:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu