5 potravín, vďaka ktorým si znížite predvianočný stres

0
520
5 potravín na predvianočný stres

Blížia sa Vianoce a tie sú považované za najstresujúcejšie obdobie v roku. Nákupy darčekov, honba za dokonale vyčistenou domácnosťou a nádhernou výzdobou nás vystavujú nadmernému stresu. Ten však veľmi ľahko znížite napríklad aj pomocou nasledujúcich 5 potravín.

Banán

Patríte k ľuďom, ktorý sú denne vystavený stresovým situáciám a napätiu? Potom nezabudnite si do svojho jedálnička zaradiť banán. Obsahuje totiž vysoké množstvo draslíka, ktorý sa pri nadmernom strese z tela stráca. Preto je potrebné dopĺňať ho nielen pomocou výživových doplnkov, ale aj potravín. Stačí zjesť jeden banán denne a budete sa cítiť šťastnejšie a pokojnejšie. Navyše, banány nedráždia tráviaci trakt a sú ľahko stráviteľné. Pokojne si ich doprajte aj popri vianočných špecialitách.

Bylinkový čaj

Bylinkám sa už odpradávna pripisujú liečivé a magické účinky. Dokážu bojovať proti rôznym neduhom, zdravotným problémom, ale aj stresu. Rastliny ako valeriána lekárska, medovka, levanduľa či harmanček majú na ľudský organizmus pozitívne účinky pri nervozite, depresiách i úzkostných stavoch. Blahodarne tiež pôsobia pri nespavosti a pocitoch ako je vyčerpanosť, či podráždenosť. Postačí šálka teplého bylinkového čaju denne, dobrá kniha, teplá deka a stres je hneď na odchode.

Čokoláda

Pri nadmernom strese, či podráždenosti často siahame po osvedčenej čokoláde. Tá nás totiž dokáže priam zázračne upokojiť a naplniť šťastím. Pre vysoký obsah látky niacín je vhodnou potravinou v boji proti stresu a úzkostiam. Je dokázané, že čokoláda okrem navodenia pocitu šťastia znižuje aj riziko srdcového infarktu, upravuje krvný tlak a priaznivo pôsobí na celkovú psychickú pohodu človeka. S jej konzumáciou to však netreba preháňať a zvoliť by sme mali kvalitnú horkú čokoládu s vysokým obsahom kakaa a minimom sladidiel.

Avokádo

Ďalším zabijakom stresu, ktorý nájdete vo svojej chladničke je avokádo. V stresových situáciách preto radšej namiesto liekov siahnite po tomto nenápadnom zelenom plode. Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v avokáde znižujú úzkosť a zlepšujú náladu. Avokádo je, podobne ako banán, skvelým zdrojom draslíka a ten je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému. Ak ho neobľubujete kvôli jeho nevýraznej chuti, môžete ho pridať do smoothie, či miešaného zeleninového šalátu.

Text: Michaela Miňová
Foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu