Chcete doma navodiť pravú veľkonočnú atmosféru a stráviť sviatočné dni plné zábavy? Vyskúšajte si s deťmi týchto päť aktivít, ktoré ich skvelo zabavia a vytrhnú od vysedávania pred televízorom či s mobilom. Zabaví sa pri nich celá rodina a zároveň sa spolu pripravíte na najkrajšie sviatky v roku. 

Maľované kraslice

Vajíčka sú symbolom Veľkej noci už od nepamäti. Mladé dievčatá ich po oblievaní a šibaní dávali mládencom ako výslužku. Dnes slúžia najmä ako milá dekorácia a tak by nemali chýbať ani u vás doma. Namiesto kupovaných kraslíc skúste s deťmi popustiť uzdu fantázii a dozdobiť si vajíčka podľa seba. Pri menších deťoch môžete na tvorenie použiť plastové vajíčka, či vajíčka z polystyrénu. Staršie deti už dokážu ozdobovať i klasické vyfúknuté vajíčka. Môžete pri tom použiť temperové, či akvarelové farby. Ak chcete minimalizovať neporiadok pri tvorení, skúste využiť namiesto farieb lak na nechty. Drží na vajíčkach rovnako dobre ako farba. 

Kreatívne tvorenie z papiera

Ak doma nemáte materiál na zložitejšie tvorenie, papier i kartón sa iste nájdu v každej domácnosti. Okrem toho papier ponúka nespočetné možnosti na tvorbu. Vystrihnite z kartónu, či tvrdšieho papiera vajíčka rôznych veľkostí a nechajte deti ozdobiť ich pomocou voskoviek, fixiek, či plastelíny. Takéto výtvory môžete zavesiť na jarné vetvičky, alebo namiesto venca na vstupné dvere. Z obyčajného papiera sa dá vyrobiť aj krásny veľkonočný pozdrav. Deti naň môžu nakresliť typické veľkonočné motívy ako sú korbáče, vajíčka či zajačiky. Ručne vyrobená pohľadnica určite poteší starých rodičov, či pani učiteľku v škôlke. 

Pre maškrtné jazýčky

Veľkonočný stôl sa nezaobíde bez sladkých dobrôt, ktoré potešia šibačov. Klasickú čokoládovú výslužku však tento rok vymeňte za ručne vyzdobené medovníky. Medovníčky v tvare kvietkov, zajačikov, či mrkvičiek sa budú na stole pekne vynímať a určite im nikto neodolá. Navyše pečenie a zdobenie medovníkov je skvelá činnosť, ktorá deti zabaví na dlhší čas. 

Hľadanie vajíčok

Tradície zo zahraničia k nám čoraz viac prenikajú a jednou z nich je aj milá aktivita pre deti – hľadanie vajíčok. Sladké dobroty v podobe vajíčok, či vymaľované vajíčka môžete ukryť v dome, ale aj na záhrade, či terase. Deti ich hľadaním strávia čas na čerstvom vzduchu a navyše sa skvelo zabavia. Zaobstarajte svojim ratolestiam košíčky, do ktorých môžu nájdené vajíčka poukladať. Ak chcete túto aktivitu ešte ozvláštniť, vytvorte im mapu, ktorá by ich mohla zaviesť k jednotlivým vajíčkam. 

Ozdobte si domov

Rovnako ako na Vianoce, tak aj počas veľkonočných sviatkov si váš domov zaslúži nový šat. Ozdoby, ktoré ste s deťmi vyrobili by nemali ostať len na stole. Skrášlite nimi svoj domov a zavolajte si na pomoc svojich malých pomocníkov. Detskú izbu napríklad oživí girlanda z vystrihnutých zajačikov a obývačke dodá veľkonočnú náladu obraz s motívom vajíčok. 

Text: Michaela Miňová

Foto: unsplash.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu