Problémami s trávením trpí až 30 – 40 percent nášho obyvateľstva, len ťažko sa teda medzi nami nájde niekto, kto nezažil nepríjemné bolesti žalúdka, či pálenie záhy alebo to neprehnal s jedlom či nápojmi. Nepomáha nám ani nedostatok pohybu, či naopak nadbytok stresu. Pritom pri menších tráviacich ťažkostiach alebo aj preventívne si vieme pomôcť najmä minerálnymi vodami a potravinami so zásaditým charakterom.
Sedavý spôsob života je jednou z hlavných príčin vzniku žalúdočných problémov. Pravidelným pohybom sa zlepšuje krvný obeh a tráviaci trakt získava na vitalite. Pohybom spálite množstvo kalórií a dožičíte svojmu telu potrebnú aktivitu. Ak máte sedavé zamestnanie, neváhajte a po pracovnej dobe si dožičte beh, bicyklovanie, či plávanie. Tiež stres a každodenné napätie, súvisiace s prácou, neoddeliteľne patria k životom mnohých z nás. Stres má však pre naše trávenie veľmi nepriaznivé účinky. So stresom nie je ľahké bojovať, nie je to však nemožné! Skúste viac relaxovať a menej sa zaoberať pracovnými povinnosťami vo voľnom čase.
Všetkého veľa škodí
A samozrejme veľkou záťažou
pre náš organizmus je naše stravovanie. Namiesto kvantity by sme teda
mali staviť na kvalitu stravy a dopriať tak svojmu telu dostatok
kvalitných tekutín. „Ak je reč o prejedaní, tak je to vždy vtedym keď
porušíme správny pomer prijímaných tukov, sacharidov alebo bielkovín. Ak
nášmu telu doprajeme príliš veľa sladkostí alebo napríklad mastných
jedál, naše trávenie sa spomalí a zaťažujeme ho,“ vysvetľuje biochemik
Pavel Blažíček. Zhon súčasného života zapríčiňuje, že mnohí z nás si
vytvorili zlé stravovacie návyky. Pravidelný príjem potravín, ale aj
pohyb a obmedzenie stresu je základom zdravého tráviaceho traktu.
Práve minerálne vody zásaditého charakteru priaznivo vplývajú na činnosť čriev a tráviacej sústavy. Eliminujú prekyslenie žalúdočného prostredia a upravuje celkovú činnosť žalúdka. Preto je potrebné dodávať ich do organizmu pravidelne a v dostatočnom množstve. „Pri problémoch so žalúdkom sa odporúča vypiť pohár ráno nalačno a po jedle. Pri tráviacich problémoch vypite pohár pred každým jedlom. Pri zvýšenej konzumácii jedál a nápojov sa odporúča piť až do pominutia problémov,“ odporúča Blažíček.
Ideálne by sme však na pitie zásaditých mineránych vôd nemali myslieť až pri existujúcich žalúdočných problémoch, ale siahať po nich aj ako prevenciou proti páleniu záhy. Azda každý už aspoň raz zažil ten nepríjemný pálivý pocit za hrudnou kosťou, ktorý niekedy vystupuje až k hrdlu. Stáva sa to vtedy, keď sa jedlo presunie cez pažerák do žalúdka, sval nazývaný dolný pažerákový zvierač sa uzavrie, čím bráni jedlu i kyseline v ich spätnom pohybe. Pálenie záhy by sa nemalo podcenovať, patrí medzi extrémne bežné zdravotné problémy, postihuje až 50 percent ľudí. Spúšťačom býva konzumácia veľkého množstva spracovaných potravín a obzvlášť cukrov, ale tiež nikotín či kofeín.
Práve prírodná minerálna voda Fatra je nielen vynikajúcou súčasťou každodenného pitného režimu, ale aj ideálnym nápojom počas zvýšeného vypätia a stresu a predovšetkým, pre svoj zásaditý charakter. Minerálna voda Fatra, známa nielen na Slovensku, ale po celej Európe, eliminuje prekyslenie žalúdočného prostredia a upravuje celkovú činnosť žalúdka. Minerálne látky rozpustené vo Fatre v podobe solí vytvárajú podmienky na bezproblémové fungovanie ľudského organizmu. Zúčastňujú sa na stavbe bielkovín a tukov, hormónov i enzýmov.
Okrem pravidelného pitia vôd so zásaditým charakterom si môžeme pomôcť aj zásadotvornými potravinami, ako sú surová zelenina, ovocie, mandle, celozrnné obilniny, najmä proso, med a chlorofyl.
foto: pixabay.com