Bratislavský festival Viva Musica! je hudba spájajúca minulosť so súčasnosťou, prináša nečakané spolupráce a excelentnú virtuozitu

0
424
viva musica

Festival Viva Musica! je na kultúrnej mape Slovenska už 19 rokov. Za ten čas jeho návštevníci zažili neopakovateľné koncerty svetových mien ako Philip Glass, Michael Nyman, Kronos Quartet, John Malkovich, Víkingur Ólafsson či úžasnú Laurie Anderson. Silná dramaturgia s dôrazom na klasiku a všetky jej odtiene je doménou aj pripravovaného ročníka s mnohými zvučnými menami.  

Otvárací koncert 19. ročníka festivalu Viva Musica! bude súčasne sviatkom i oslavou. Prostredníctvom neho si pripomenieme rozdelenie Československa i 30. výročie vzniku nášho štátu. Vystúpia na ňom vynikajúci slovenskí a českí umelci. Duch vzájomného rešpektu a spolupráce bude prítomný aj na koncerte Spectrum Quartett & Nogaband a v spoločnom projekte súborov Solamente naturali a Barokksolistine One Music.

Festival pre všetkých

Pozícia festivalu Viva Musica! ako najväčšieho medzinárodného letného festivalu v Bratislave je výsledkom 18-ročnej tradície založenej na umeleckej jedinečnosti, zakorenenosti v miestnom prostredí a zároveň svetovosti. „Veríme, že umenie a kultúra nie sú len zdrojom zábavy a oddychu, ale majú nevyčísliteľnú spoločenskú hodnotu. V súlade s týmto presvedčením je naším cieľom prinášať to najlepšie z klasickej hudby takým spôsobom, aby si v programe festivalu každý našiel to svoje. Koncerty sa tento rok okrem našich štandardných priestorov uskutočnia aj v dvoch nových sálach, konkrétne v novozrekonštruovanej Slovenskej národnej galérii a v priestoroch PONTONu na Dunaji s panoramatickým výhľadom na Bratislavu. Okrem toho sme do programu zaradili aj niekoľko koncertov vo verejnom priestore,“ hovorí riaditeľka festivalu, Janka Kubandová.

Festival je od minulého roku držiteľom medzinárodnej známky kvality EFFE label udeľovanej Európskou festivalovou asociáciou podujatiam, ktorých spoločným menovateľom je vysoká umelecká úroveň, prínos k rozvoju domácej scény a významný medzinárodný rozmer. „Partnerstvo s festivalom Viva Musica! si mimoriadne ceníme. Ide o výnimočnú hudobnú a spoločenskú udalosť, ktorá do Bratislavy prináša počas leta výrazné počiny slovenských aj svetových osobností. Spoločnú máme nielen lásku k umeniu, ale i tému trvalej udržateľnosti. Pre Tatra banku a jej nadáciu je to rovnako strategicky dôležitá téma. Dlhodobo na ňu upriamujeme pozornosť, a to vo všetkom, čo robíme,“ uviedol Michal Liday, predseda Správnej rady Nadácie Tatra banky, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Tatra banky. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Tohtoročný festival Viva Musica! sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach Bratislavy a prinesie až 15 koncertov. Vstupenky na koncerty sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

Jana Kurucová
Jana Kurucová

Lotyšskí umelci

„Plačem preto, že na svete existuje niečo také prekrásne ako Brahmsov Husľový koncert v podaní Gidona Kremera,“ takto opísal majstrovstvo lotyšského huslistu spisovateľ Peter Høeg vo svojej knihe Cit slečny Smilly pre sneh, za ktorú získal nomináciu na Nobelovu cenu. Gidon Kremer je ikona sólovej aj komornej klasickej hudby. Na husle začal hrať už ako štvorročný pod vedením svojho otca, ktorého rodina prišla počas holokaustu o 35 členov. „Bol som synom toho, kto prežil. Aby som prežil, musel som byť lepší ako ostatní,“ vyjadril sa Kremer, ktorý za svoju kariéru nahral viac než 120 albumov, napísal niekoľko kníh, získal množstvo ocenení vrátane Grammy a udržal si celosvetovú povesť jedného z najoriginálnejších umelcov svojej generácie. Do Bratislavy príde so svojím orchestrom Kremerata Baltica a s programom, ktorý bude bezpochyby hudobnou lahôdkou. V prvej polovici koncertu zaznie Haydnov Koncert pre husle, klavír a sláčikový orchester,v rámci ktorého sa ako sólista predstaví aj vynikajúci lotyšský klavirista Georgijs Osokins. Jednoduchosť a odľahčenú zvukovosť Haydnovho koncertu vystrieda Ligetiho Sláčikové kvarteto č. 1 s podtitulom „Métamorphoses nocturnes“ (v úprave pre sláčikový orchester). Druhá časť koncertu prinesie sériu kompozícií viacerých súčasných autorov a autoriek s názvom Eine (andere) Winterreise (Jedna (iná) Zimná cesta). Koncert sa uskutoční v nedeľu 16. júla 2023 o 20. hodine v Slovenskom rozhlase.

Marian Lapšanský – L. Janáček: Sonáta pre klavír 1. X. 1905

Pocta ženám – skladateľkám

Ďalšou účinkujúcou na festivale bude kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo, ktorá patrí k najvýraznejším a najzaujímavejším zjavom súčasného vokálneho umenia. Napriek mladému veku spievala v Metropolitnej opere v New Yorku, v Teatro alla Scala v Miláne, v Londýne, Paríži, Berlíne, Mníchove či Zürichu a presadila sa aj na prestížnych koncertných pódiách a festivaloch. V Bratislave sa Emily D’Angelo predstaví po prvýkrát spolu s americkou klaviristkou Sophiou Muñoz. Program koncertu bude nadväzovať na jej debutový album enargeia, ktorý vyšiel v roku 2021 vo vydavateľstve Deutsche Grammophon. Namiesto pozlátka a efektnosti, ktoré často sprevádzajú debutové nahrávky, poňala D‘Angelo svoj debut ako hlbokú poetickú výpoveď a poctu ženám – skladateľkám. „Pre mňa a pre Sophiu je to česť, že náš slovenský debut sa uskutoční práve na festivale Viva Musica!. Na koncerte zaznie program, ktorý sme už predstavili v New Yorku, Toronte či Barcelone. Uvedieme tvorbu Hildegardy z Bingenu, Clary Schumann, Florence Price, ale aj súčasných autoriek ako Missy Mazzoli, Sarah Kirkland Snider či Rebecca Clarke, ktoré doplnia piesne Arnolda Schönberga, Aarona Coplanda a Randyho Newmana. Tešíme sa, že budeme môcť túto krásnu hudbu zdieľať so slovenským publikom,“ povedala D’Angelo. Koncert sa uskutoční 3. augusta 2023 o 20. hodine v Átriu Slovenskej národnej galérie.

Nevšedne koncipovaný sólový program divákom predstavia aj ďalší dvaja výnimoční umelci – slovenská sopranistka Simona Šaturová a český klavirista Marek Kozák. Simona Šaturová patrí k stáliciam našej opernej scény. Spolupracovala s viacerými významnými orchestrami a dirigentmi a pravidelne účinkuje v operných domoch vo Viedni, Drážďanoch či v Bruseli. Svoj hlas nedávno prepožičala herečke Barbare Ronchi vo výpravnom historickom filme Il Boemo o českom opernom skladateľovi Josefovi Myslivečkovi, ktorý bol ocenený šiestimi Českými levmi. Klavirista Marek Kozák je zase predstaviteľom nastupujúcej generácie mladých umelcov. S jeho menom sa spája výnimočná muzikalita, vynikajúca klavírna technika, zmysel pre proporciu a v neposlednom rade obdivuhodná pokora k notovému zápisu.

Pavel Šporcl by Vojtěch Vlk
Pavel Šporcl by Vojtěch Vlk.

Výnimočný otvárací koncert

V roku 2023 si pripomíname 30. výročie vzniku Slovenskej republiky a zároveň rovnaký čas, ktorý uplynul od rozdelenia Československa. Tohtoročný otvárací koncert festivalu Viva Musica! si to pripomenie prostredníctvom hudby slovenských a českých autorov. V podaní renomovaných slovenských a českých umelcov, ktorých medzinárodná kariéra tento moment viac či menej presahuje, budeme však reflektovať najmä na vzájomnú kultúrnu a umeleckú prepojenosť našich dvoch krajín. V programe koncertu zaznie aj Suchoňova Sonatína pre husle a klavír, op. 11, Janáčkova Sonáta pre klavír 1. X. 1905, Dvořákove Klavírne trio e mol č. 4, op. 90 „Dumky“ či slovenskou ľudovou hudbou inšpirované Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo a klavír Bohuslava Martinů. Na koncerte, ktorý sa uskutoční 29. júna 2023 o 20. hodine vo Veľkom evanjelickom kostole, sa predstaví vynikajúci český violončelista Jiří Bárta a husľový virtuóz Pavel Šporcl. „Na Slovensku a v Bratislave hrám vždy veľmi rád. Festival Viva Musica! poznám a veľmi sa teším na svoje prvé účinkovanie v rámci neho. Som veľmi rád, že sa na koncerte stretnem so skvelými kolegami zo Slovenska a Čiech,“ neskrýva nadšenie Šporcl, ktorý je zároveň známym propagátorom klasickej hudby najmä u mladej generácie. Slovenských umelcov bude zastupovať výnimočná mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Staatsoper v Hamburgu a v súčasnosti jedna z najobsadzovanejších slovenských operných speváčok na európskych pódiách, a klavirista Marian Lapšanský, ktorý už celé desaťročia reprezentuje to najlepšie zo slovenského klavírneho umenia.

Marian Lapšanský (c) Jana Ilko
Marian Lapšanský (c) Jana Ilko

Hudba je len jedna

Návštevníci festivalu Viva Musica! sa už týždeň po otváracom koncerte môžu tešiť na projekt One Music, ktorý je výsledkom spolupráce dvoch renomovaných súborov z oblasti starej hudby, Solamente naturali zo Slovenska a Barokksolistene z Nórska. Oba súbory okrem zamerania na historicky poučenú interpretáciu spája aj dlhoročná spolupráca ich umeleckých lídrov, huslistov Miloša Valenta a Bjarteho Eikeho. V spoločnom programe predstavia skladby, ktoré sú i napriek nesmiernej bohatosti prejavov či koreňov, z ktorých vychádzajú, súčasťou „jednej hudby“. „Tento vrkoč upletený zo severských a našich starých melódií sme s Bjartem pripravovali podvedome 25 rokov. Tak dlho spolu hráme v rôznych programoch. Jeho Alehouse Sessions a naša Musica Globus sa stretávajú teraz v tomto unikátnom prepojení s názvom Hudba je len jedna, priblížil koncert Miloš Valent. „Miloša poznám, hrám s ním a obdivujem ho viac ako 20 rokov. Jeho nekonečná zvedavosť a otvorenosť voči hudbe, histórii a najmä iným ľuďom je jedinečná. To, čo so Solamente naturali vytvoril, pokiaľ ide o objavovanie neznámej alebo zabudnutej starej hudby pre dnešné publikum, je pozoruhodné. Odkedy som v roku 2005 založil svoj súbor Barokksolistene, naša práca sa uberá podobnými cestami. Spoločný projekt One Music je tak prirodzeným výsledkom našej dlhoročnej vzájomnej úcty, obdivu a priateľstva – a zároveň jedinečnou príležitosťou na ešte hlbšie preskúmanie väzieb medzi minulosťou a súčasnosťou, východom a západom či ľudovou a barokovou hudbou,“ doplnil Bjarte Eike.

Farebnú mozaiku starého a nového sveta doplní rozmanitá hudba národností, ktoré sú súčasťou slovenskej a nórskej kultúry. Na jednom pódiu tak zaznie hudba rómska, židovská, ale aj sámska a vikingská. Koncert Solamente naturali & Barokksolistene sa uskutoční 6. júla 2023 o 20. hodine na Nádvorí Starej radnice.

Jiří Bárta
Jiří Bárta

Nevšedné spojenie rôznych hudobných svetov

Súčasťou festivalu Viva Musica! sú aj koncerty, na ktoré je voľný vstup. Takým koncertom 19. ročníka je spoločný projekt sláčikového kvarteta Spectrum Quartett pod vedením huslistu Jána Kružliaka ml. a ľudovej kapely Nogaband primáša Michala Nogu. Nevšedné spojenie klasickej a ľudovej hudby postavené na hľadaní vzájomných inšpirácií a prepojení medzi týmito dvomi zdanlivo nesúvisiacimi hudobnými svetmi predstavia na spoločnom koncerte 20. júla 2023 o 20. hodine na Námestí pri Eurovea. Kvarteto je základným kameňom orchestra a rovnako tvorí aj jadro tradičnej kapely. Poslucháčom chceme priblížiť spoločné a odlišné znaky klasickej a ľudovej interpretácie, ale aj nástrojové zloženie telies a ich funkciu,“ priblížil vystúpenie Ján Kružliak ml.

Obe hudobné zoskupenia reprezentujú to najlepšie, čo v súčasnosti mladá generácia slovenských hudobníkov v žánri klasickej a ľudovej hudby ponúka. Spectrum Quartett je zoskupením, ktorého originálny zvuk v sebe navzájom spája skúsenosti jednotlivých hráčov nielen z prostredia klasickej hudby, ale tiež z oblasti jazzu, world music či improvizácie. Ľudová hudba Nogaband je zase známa vďaka prvotriednej interpretácii tradičnej hudby. Na koncerte predstavia hudbu skladateľov, ktorí sa vo svojej tvorbe nechali inšpirovať slovenskou ľudovou piesňou. Budeme tak počuť autentickú podobu ľudových motívov, ale aj ich stvárnenie v komplexnejších hudobných formách z tvorby autorov ako Eugen Suchoň či Béla Bartók. „Eugen Suchoň je jedným zo slovenských hudobných skladateľov, ktorý sa inšpiroval aj slovenskou ľudovou hudbou. V jeho tvorbe sú spracované viaceré ľudové piesne, ktoré je možné spoznať vo väčšej či menšej miere. Naším zámerom je odhaliť spoločné kontexty a presahy medzi týmito dvoma hudobnými svetmi,“doplnil Michal Noga, ktorý sa spolu s Jánom Kružliakom ml. pri tvorbe koncertného programu snažili o rekonštrukciu pôvodu piesní. Ich zdrojom boli viaceré muzikologické výskumy priamo v teréne.

To je len časť pripravovaných koncertov a informácie o hudobníkoch ktorí navštívia Bratislavu. O ďalších vás budeme včas informovať.

Foto: Viva musika!

Simona Šaturová – G. Verdi: „Je veux vivre“ (La traviata)

Jana Kurucová & Tahmina Feinstein – A. Dvořák: Dobrú noc, má milá

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu