Teplotný šok dáva organizmu poriadne zabrať. Čím vyššie sa šplhá ortuť teplomerov, tým viac si telo žiada okamžité ochladenie. Leto odštartovalo len nedávno, no prvé maximá už máme za sebou. Ako sa vysporiadať s horúčavami tak, aby vaše zdravie nedoplatilo na teplotné rozdiely?
Schladiť telo a myseľ nie je zložité, no nespôsobiť organizmu teplotný šok, je už náročnejšie. Aby ste si nenavodili zbytočné zdravotné komplikácie, pristupujte k ochladzovaniu organizmu rozumne a v postupných dávkach. Rýchle ochladenie môže potrápiť vašu imunitu, spôsobiť bolesti hrdla, hlavy a oslabenie organizmu.
1. Nechajte sa ovievať. Jednu z najčastejších chýb, ktorú pri ovievaní robíte, že túto činnosť vykonávame vy. Chyba! Pohyb rúk totiž spôsobuje, že váš organizmus sa ešte viac prehrieva. Namiesto toho, aby ste sa schladili, sa vaše telo ešte väčšmi prehrieva. Prenechajte túto činnosť niekomu inému.
2. Dvere a okná otvárajte dokorán len za tmy. Cez deň, kedy teploty dosahujú maximá, za žiadnych okolností neotvárajte okná, nevyťahujte rolety a neodťahujte závesy. Schladiť priestory sa vám podarí len večer, kedy slnko zájde, teploty poklesnú a pofukuje jemný vánok, ktorý vyženie nahromadený teplý vzduch z interiéru. Okná a dvere otvárajte len na noc a ráno ich po prebudení opäť zatvorte. Cez deň by vám cez ne mohol prenikať horúci vzduch.
3. Pozor na syndróm klimatizácie. Už ste o ňom počuli? Objavuje sa v prípadoch, kedy sa klimatizácia používa nesprávne. Môžete si tak navodiť zdravotné problémy, akými sú nádcha, angína, astma či bolesť kĺbov. ,,Vo všeobecnosti platí, že správne nastavenie klimatizácie by sa malo pohybovať maximálne 6° C pod teplotou, ktorú dosahuje okolitý priestor,“ radí odborník na klimatizácie Pavel Janů z internetového obchodu Hej.sk. Dodáva, že najlepšie je riadiť sa pocitmi a ideálna teplota prostredia je tá, ktorá je nášmu organizmu ešte príjemná. Na trhu dnes nájdete rôzne druhy klimatizácii. Rozdeľujú sa na dva základné tipy – mobilná a stacionárna. ,,Mobilná klimatizácia byt príjemne ochladí a môžete ju umiestniť prakticky kdekoľvek. Výhodou je, že sa zaobíde bez stavebného zásahu do interiéru. Stacionárna je výkonnejšia, tichšia, ale vyžaduje si stavebné úpravy bytu,“ vysvetľuje odborník z Hej.sk. Pri výbere sa riaďte základným pravidlom – čím väčšiu miestnosť chcete schladiť, tým výkonnejšiu klímu vyberajte.
4. Ľad majte vždy po ruke. Výborným pomocníkom pri boji s horúčavami sú aj mrazničky a chladničky. Pripravte si dostatok ľadu a ochladzujte organizmus aj z vnútra. Síce k letu patria zmrzliny, no efektívnejšou voľbou pre vás bude ľadová dreň či pohár vody s kockami ľadu. Trh dnes ponúka chladničky so zabudovaným zásobníkom na ľad, a tak môžete mať mrazivé kocky vždy na dosah. ,,Vďaka chladničkám so zásobníkom na ľad môžete napustiť pohár s ľadovou vodou, dreňou či kockami ľadu stlačením jedného tlačidla. Sú vybavené displejom, ktoré vám pomôžu mať množstvo ľadu vždy pod kontrolou,“ hovorí Janů z Hej.sk.
5. Ventilátor je dobrá zbraň. Ak sú teploty v miestnostiach, v ktorých sa zdržiavate na nevydržanie a do klímy investovať nechcete, zadovážte si ventilátor. Kúpite ho v rôznych dizajnových i cenových prevedeniach. ,,V extrémnych teplotách sa oplatí investovať do ventilátora so zabudovaným zvlhčovačom vzduchu. Využijete ho nielen v období horúčav, ale aj v čase kúrenia,“ radí Janů. Prístroje so zvlhčovačom po lete nemusíte odkladať do kúta. Vďaka tomu, že rozprašujú vodu, sú skvelým pomocníkom aj v zime, kedy je v interiéroch nepríjemný suchý vzduch.
Zdroj foto: pixabay.com