Jednou z najväčších turistických atrakcií dolného Žitného ostrova je Dunaj a termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi. Práve cykloturistika nám ponúka ideálnu možnosť zoznámiť sa s nimi a vyskúšať si pritom Dunajskú cyklistickú cestu.
V spolupráci s najstarším časopisom u nás, Krásy Slovenska, ktorý vychádza už vyše 100 rokov, vám priblížime cyklotrasu, ukážeme Číčovské atrakcie a navštívime aj termálne kúpalisko Veľký Meder.
Dolný Žitný ostrov
Tzv. dolný Žitný ostrov leží na juhozápade Slovenska a svojou juhozápadnou a južnou časťou pozdĺž toku Dunaja sleduje slovensko-maďarskú štátnu hranicu. Najvhodnejší začiatok cyklistického okruhu je termálne kúpalisko vo Veľkom Mederi, ktoré poskytuje návštevníkom možnosť oddychu a rekreácie v letnom i v zimnom období. Známy a dobre vybavený areál termálneho kúpaliska Thermal Corvinus je situovaný v lesoparku, ktorý sa rozprestiera na ploche asi 100 ha. Počas celého roka je v prevádzke kombinovaný krytý bazén spojený s vonkajším bazénmi s teplotou vody od 25 do 37 °C. Atrakciou kúpaliska sú viaceré tobogany.
Nenáročná cyklotrasa
Trasa spájajúca areál termálneho kúpaliska s Dunajom patrí medzi nenáročné cyklistické okruhy po dobrých cestách s nížinným profilom a jednoduchou orientáciou. V počiatočnej a záverečnej časti vedie málo frekventovanými asfaltovými cestami medzi žitnoostrovskými dedinami. Najkrajšia je stredná časť trasy, ktorá od Medveďova po Číčov vedie po hrádzi Dunajskou cyklistickou cestou.
Na úvod sa vyberieme od termálneho kúpaliska južným smerom po neveľmi frekventovanej krajskej ceste a asi po šiestich kilometroch prídeme na rázcestie, kde odbočíme doprava. Značkovaná cyklotrasa nás po jednom kilometri privedie do obce Kľúčovec, ktorú v minulosti často ohrozovali dunajské povodne. Pamätná je povodeň z roku 1954, keď sa pretrhli hrádze na maďarskej strane, a z roku 1965, keď po pretrhnutí hrádze medzi obcami Číčov a Kľúčovec voda zaliala veľkú časť Žitného ostrova. Udalosť pripomína pamätník postavený na mieste pretrhnutia hrádze, okolo ktorého budeme prechádzať v strednej časti okruhu.
Číčovské atrakcie
„Asi najväčšou kultúrno-historickou zaujímavosťou obce je kaštieľ postavený v neskorobarokovom slohu v roku 1776 a koncom 19. storočia upravený,“ upozorňuje cestovateľ Daniel Kollár v časopise Krásy Slovenska. „Kaštieľ obkolesuje park, ktorý založili v druhej polovici 19. storočia. Kvôli ochrane cenných exemplárov listnatých a ihličnatých drevín park vyhlásili za chránený areál. Pred kaštieľom nájdeme Park sôch historických osobností, ktorým nechýba ani podrobný popis.“
Z Kľúčovca sa vyberieme západným smerom do susednej obce Medveďov ležiacej neďaleko dunajskej hrádze. Aj jej minulosť je nerozlučne spojená s Dunajom. V katastrálnom území obce sa nachádza prírodná rezervácia Opatovské jazierko, od ktorého nás asi po piatich kilometroch čaká ďalší mimoriadne zaujímavý prírodný úkaz – národná prírodná rezervácia Číčovské mŕtve rameno. Je jedným z najzachovanejších a z prírodovedného hľadiska najcennejších miest na Žitnom ostrove.
Pri informačnom paneli a odpočívadle tesne pod hrádzou stojí zachovaný komín, ktorý je pamiatkou po bývalej miestnej parnej prečerpávacej stanici. Od odpočívadla nás čakajú ešte asi dva kilometre jazdy po hrádzi a najbližší smerovník nás upozorní na odbočku do obce Číčov. Po ďalších dvoch kilometroch nás privíta Číčov, z ktorého pokračujeme severozápadným smerom po značkovanej cyklotrase. Asi po štyroch kilometroch prídeme k rázcestiu známemu z úvodu trasy. Odbočíme doprava a onedlho nás opäť privíta mesto Veľký Meder.
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Text a foto: OOCR Žitný ostrov a Daniel Kollár