Poznáte užitočnú bylinku – Perilu krovitú?

0
1101
poznáte perilu krovitú?

Bohatý rad obľúbených byliniek, využívaných vo forme čajov, ako prírodné koreniny či do šalátov, v posledných rokoch obohatila aj nenáročná rastlina pochádzajúca z východnej Ázie – Perila krovitá. Nie je pre nás celkom neznámou: v nedávnej minulosti patrila Perila k obľúbeným dekoratívnym izbovým rastlinám a vysádzala sa i v parkoch.

Perila krovitá (Perilla frutescens), prezývaná tiež Čierna žihľava, je bylinka pochádzajúca z Číny. V čínskej a japonskej tradičnej medicíne sa  využíva pri ochoreniach dýchacích ciest i gynekologických problémoch. Dnes sa vie, že dokáže pri pravidelnom užívaní mierniť aj prejavy alergií.

Vlastnosti

Naozaj pripomína žihľavu. Listy perily majú vajcovitý tvar so zvlneným okrajom. Býva zelená, bordová a tiež bordovo-zelená. Má nenápadný fialový kvet. Najčastejšie sa na využitie v medicíne a kuchyni pestujú dva druhy tejto bylinky –  Perila krovitá a Perila kučeravá (Perilla crispa). Má zaujímavú mierne citrónovú chuť a korenistú vôňu. Kríky sú obvykle 30 – 50 až 60 cm vysoké, najviac dorastajú do výšky 1 metra.

Pestovanie

Perila je nenáročná rastlina. Darí sa jej na slnečnom mieste v dobrej priepustnej zemine, ktorú treba udržiavať mierne vlhkú a občas prihnojovať, ale znáša i sucho. Záhradkári zistili, že je ideálnym spoločníkom paradajok, od ktorých odpudzuje škodcov. Pestuje sa zo semien. Vysievame ich do voľnej pôdy od apríla, ale aj po celé vegetačné obdobie, prípadne i v zime do kvetináčov. Dobre rastie na záhonoch i v kvetináčoch na balkóne či v byte.

Prečo práve perila?

Je nenáročná a rýchlo rastie. Môže sa využiť celá. Najčastejšie priebežne odtrhávame čerstvé listy a dávame ich do šalátov, varíme z nich čaj. Sušená sa využíva ako korenie a zo semien sa dá vylisovať olej. V Ázii si ju cenia, lebo obsahuje veľa látok potrebných pre zdravie – okrem vitamínov a minerálov sú to flavonoidy. Našu pozornosť si teraz získala aj preto, lebo súčasné japonské odborné štúdie preukázali výrazný prínos tejto rastliny pri liečbe alergií – potláča ich príznaky i prejavy predovšetkým vďaka flavonoidom, ktoré obsahuje. Má tiež veľké množstvo esenciálnych mastných kyselín, vďaka čomu je vhodným prostriedkom na zníženie hladiny cholesterolu. Pôsobí ako silné prírodné antihistaminikum. Pravidelné užívanie listov či semien perily má priaznivý účinok pri kašli, astme, gynekologických problémoch a alergiách, pretože potlačuje uvoľňovanie histaminu. Taktiež je vhodným prostriedkom na posilnenie imunitného systému a používa sa aj pri dermatitíde a ekzémoch.

Na Slovensku sa už pustilo do pestovania perily niekoľko neveľkých, väčšinou rodinných, záhradkárskych fariem, napríklad Koreninová a liečivá záhrada vo Veľkom Kýre. Bežný človek, ktorý nemá možnosť si perilu pestovať, si ju môže objednať napríklad prostredníctvom portálu www.odfarmara.sk, ktorý sprostredkúva predaj rôznych čerstvých produktov od drobných farmárov.

Pripravila: Jana Pokorná

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu