Pocta Mariánovi Polonskému v bratislavskom Dessewffyho paláci

0
769
pocta Polonskému

Výstava MARIÁN POLONSKÝ je realizovaná  ako pocta autorovi pri príležitosti významného životného jubilea, ktorého sa tohto roku dožíva. Marián Polonský je umelec tvoriaci s úžasnou  láskou k všetkému antickému, klasickému odkazu renesancie, starého Ríma a starovekého Egypta. Nezabúda pritom na Slovensko a jeho miesto v Európe. Vernisáž v Dessewffyho paláci v Bratislave sa uskutoční 23. marca a výstava bude prístupná až do 28. júna 2023. 

S pokorou a láskavosťou jemu vlastnou vytvoril pocty najlepším československým grafikom. Typický rukopis Adolfa Borna, legendárneho grafika a ilustrátora previedol do bronzových reliéfov so všetkými typickými stvoreniami a postavami. S ľahkosťou odhalí a replikuje dominantné motívy a štýly autorov. Pocta Vladimírovi Gažovičovi  predstavuje tajomný svet sfíng, vzrušujúcich ženských postáv, dokonalých tiel, neznámych fantazijných tvorov, šifier a symbolov. Pocta Albínovi Brunovskému zase ponúka poetickú  imagináciu plnú dynamických výjavov.

„Dlhoročnou a stálou láskou Mariána Polonského je architektúra. Obklopený antickou architektúrou odovzdáva nám pozdravy v podobe korintských či iónskych stĺpov. Vertikály ho tiahnu do výšok        pri stavaní objektov v trojrozmernom priestore. Štíhle a vznosné línie stĺpov premieňa na  ženské postavy ako baladickú metaforu. Inšpirovaný oblúkmi, arkádami, stĺporadím a oknami vo všetkých štýloch a podobách prechádza stáročiami. Neokázalo upozorňuje na nadčasové hodnoty. To čo prešlo najťažšou skúškou času a pretrváva do dnešných dní. Vytvára svoj vlastný Panteón. Pozornosť diváka okamžite upúta bronzová plastika Dedičstvo. Tvarom pripomína vzácne monštrancie. Je vytvorená zo znakov a symbolov staroslovienčiny a hlaholiky. Kompozíciu dotvárajú dve miniatúrne busty vierozvestcov, slovenský dvojkríž a opakujúce sa symboly eura. Nádherná bronzová čipka s posolstvom pre všetkých, ktorí sú pripravení vnímať odkazy autora,“ približuje tvorbu umelca Carmen Kováčová, kurátorka výstavy. 

pocta Polonskému

Impozantné architektúry tvorí originálnymi technologickými postupmi. Nie sú to odliatky, ale zvárané solitéry. Vznikajúce z malých bronzových fragmentov. Kontrast a konečný výraz dotvára patina, leštenie a použitie rôznych odtieňov bronzu. Balansujú na mramorových piedestáloch, hľadajú rovnováhu medzi nebom a zemou. Najpôsobivejšou je dozaista Pocta Chrámu Notre Dame.

Môžeme len obdivovať ako majstrovsky stvoril  jednotlivé bronzové objekty, ktoré akoby sa vzopreli gravitácii. Raz absolútne realisticky s filigránskym zmyslom pre detail. Inokedy len v náznakoch,           s čistou voľnou plochou a priestorom pre fantáziu predvádza medailérske umenie v reliéfoch v čistej klasickej podobe.  Najnovšie pridal aj verzie s postriebreným povrchom. Kultivovane a s vášňou realizuje svoje sny zakliate v bronze.

MARIÁN POLONSKÝ (1943) sa narodil v Hubine pri Piešťanoch. V rokoch 1962 – 1969 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Rudolfa Pribiša. Žije v Bratislave a venuje sa komornej sochárskej tvorbe a keramike. Patrí medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej medailérskej tvorby, za ktorú získal množstvo ocenení.  Je členom F.I.D.E.M  Svoje diela predstavil na desiatkach výstav doma i v zahraničí. Jeho pamätné tabule zdobia mnohé verejné priestranstvá, nájdeme ich v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, Ellwangene i v San Pietro di Castello v Benátkach.

Pripravené podľa Galérie u anjela

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu