Pred osemsto rokmi prišiel svätý František s myšlienkou ešte viac sprítomniť radostné prežívanie Vianoc tým, že v Assisi, vo svojom rodnom meste, nechal nainštalovať živý betlehem so svätou rodinou a oslíkom, tak, ako to asi mohlo vyzerať v betlehemskej maštali, kde prišiel na svet Boží Syn. Odvtedy sú umelci celého sveta témou betlehemu fascinovaní a v ľudovej tvorbe si tiež získal nezastupiteľné miesto. Jeden taký jedinečný betlehem, ktorý okrem biblického príbehu je aj prejavom lásky k Slovensku a jeho obyvateľom, je aj vzácny Slovenský pohyblivý betlehem v Rajeckej Lesnej, dielo majstra Jozefa Pekara

Slovenský pohyblivý betlehem v Rajeckej Lesnej

Drevený betlehem v Rajeckej Lesnej patrí medzi najväčšie drevorezby na Slovensku. Majster Jozef Pekara z Rajeckých Teplíc na ňom pracoval od roku 1980 a verejnosti ho sprístupnil v roku 1995. Expozícia popri narodení Ježiška v Betleheme a jeho živote obsahuje aj výjavy z dejín slovenského národa. Obsahuje tiež rôzne dominanty hradov, katedrál, vrchov i moderné stavby na našom území. Betlehem má celkovo 300 postáv, z ktorých sa viac ako polovica pohybuje. Predstavujú tradičné pracovné činnosti slovenského ľudu, ako napríklad pastierov, baníkov, vinohradníkov, drevorubačov, remeselníkov, hrnčiarov, stolárov či kováčov. Slovenský betlehem je inštalovaný v obci Rajecká Lesná, v Dome Božieho narodenia, ktorý je súčasťou pútnického areálu okolo Baziliky Narodenia Panny Márie. Miesto je zároveň aj miestom pre predvianočnú Ježiškovu poštu. 

Slovenský betlehem je 8,5 metra dlhý, 2,5 metra široký a 3 metre vysoký. Tieto rozmery ho zaraďujú medzi najväčšie pohyblivé drevené vyrezávané betlehemy v Európe a zároveň z neho asi robia najväčšiu drevorezbu svojho druhu na svete. Pekarovo spracovanie a rozvody pohybu od pohonnej jednotky až po reálne pohyby jednotlivých figúr sú mimoriadne náročné. Dielo právom patrí medzi absolútne vrcholy ľudového rezbárstva.

Vyrezať jednu figúrku mi trvalo asi tri dni. Ak sa však figúrka mala pohybovať, to už bolo čosi iné. Musel som jej urobiť pohyblivé ruky, či nohy, a tak som neraz kľačal, aby som zistil, aké pohyby má napríklad drevorubač pri pílení dreva. Podľa toho som robil pevné telo a osobitne pohyblivé ruky. Takáto postavička mi trvala aj týždeň. Problém som mal aj s prevodmi a tempom pohybov. Chlapi na gátri navaľujú drevo pomalšie, ako ho pília. Aj terchovskí muzikanti hrajú na husličkách tie naše krásne slovenské pesničky rezko, ale harmonikár musí ťahať mechy v menšom rytme,“ hovoril majster, keď ešte tvoril svoje dielo pre potešenie nás všetkých.

Pokoj ľuďom dobrej vôle

Okrem Slovenského betlehemu v Rajeckej Lesnej si v tomto sviatočnom čase môžete pozrieť aj výstavu Pokoj ľuďom dobrej vôle na Bratislavskom hrade. Predstavuje reprezentatívny výber historických a ľudových betlehemov z územia celého Slovenska i niektorých susedných európskych krajín (Česko, Rakúsko). Časovo pokrývajú obdobie od 18. po koniec 20. storočia. Vyše 60 betlehemských celkov dopĺňajú maľby na skle, papieri a plátne s vianočnou tematikou. Vystavené artefakty  pochádzajú zo zbierok SNM – Historického múzea, Ľubovnianskeho múzea – Hradu v Starej Ľubovni a súkromných fondov. Všetky  predmety  boli pre túto príležitosť zreštaurované. „Ústredná myšlienka výstavy „Pokoj ľuďom dobrej vôle“ nadobúda v dnešných nepokojných časoch mimoriadny zmysel; okrem krásneho zážitku chce zdôrazniť myšlienku kultúrnej a duchovnej spolupatričnosti Európy a víťazstvo betlehemského svetla nad tmou nenávisti,“ povedala na otvorení výstavy kurátorka a autorka výstavy PhDr. Magdaléna Mrázová. 

Výstava betlehemov je na 2. poschodí Bratislavského hradu do konca januára 2024 prístupná denne okrem utorka od 10. do 18. hodiny.

Foto: Slovenský betlehem a SNM 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu