Hoci väčšina z nás má radšej teplo než zimu a chlad, využívať cielené pôsobenie chladu je veľmi prospešné. Otužovanie zďaleka nepodporuje iba imunitný systém. Má mnoho ďalších benefitov a to dokonca aj na zdravie svalov a kostí.

Jednou z metód prvej pomoci pri bolesti alebo poranení svalu je studený obklad. Dôvod je jednoduchý – chladom tlmíme zápalovú reakciu tkanív na úraz aj tvorbu opuchu a urýchľujeme tým reparačné procesy. Ako však pôsobí na svaly a kĺby pravidelné a systematické otužovanie?

„Otužovanie pôsobí na organizmus komplexne, napríklad zlepšuje imunitný systém, priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny aj nervový systém a rovnako tak na psychický stav človeka. Na pohybový aparát chlad pôsobí mobilizujúco, zvyšuje metabolizmus, zvyšuje sa prekrvenie svalov, čo uvoľňuje svalovú stuhnutosť, znižuje napätie svalstva a zlepšuje trofiku svalstva. Chlad priaznivo vplýva aj na vnímanie bolesti,“ vysvetlil ortopéd MUDR. Jozef Vojtaššák.

Základy otužovania

Otužovanie však zďaleka nemusí byť iba pobyt v studenej vode. Je to každá aktivita, pri ktorej na telo pôsobí chlad, takže otužovať sa dá napríklad aj vzduchom. 

Samotné otužovanie nemusí byť príjemné, ale výsledkom je paradoxne pocit šťastia. „Počas otužovania sa v krvi zvyšuje hladina cytokínov a bielych krviniek, čo je prospešné na podporu imunity. Zároveň sa do krvného obehu dostávajú hormóny šťastia. Pocit pohody a radosti je v seniorskom veku mimoriadne dôležitý,“ povedal MUDr. Vladimír Klement, všeobecný lekár pre Agapé Senior Park.

S otužovaním sa dá začať v každom veku a kedykoľvek okrem leta, ideálna je však jeseň, kedy sa postupne ochladzuje. S klesajúcou teplotou treba samozrejme skracovať aj pobyt v studenej vode alebo na studenom vzduchu. 

Dôležité je otužovať sa pravidelne, aspoň raz za týždeň, vhodné je aj dva- alebo trikrát, pričom po dni s otužovaním by mal mať organizmus aspoň deň voľna.

Aj studené alebo ľadové sprchy majú zmysel. Buď ako jeden zo spôsobov otužovania, alebo ako tréning pred pobytom v studenej vode v exteriéri. 

Otužovanie pre reumatikov

Pôsobenie chladu je z pohľadu pohybového aparátu prospešné pri akútnych úrazových dejoch alebo naopak pri chronických stavoch. Preto sa odporúča aj pacientom s chronickými ochoreniami pohybového aparátu, napríklad reumatikom. 

„Chlad tlmí zápalové procesy vrátane reumatických ochorení. Podľa štádia ochorenia chlad používame ako pomocný liečebný prostriedok. Aplikácia chladu je vhodná pri chronických ochoreniach v rámci doliečovania stavu ako doplnková liečba. Chlad nie je vhodný ako primárna liečba ochorení,“ upozornil ortopéd J. Vojtaššák. 

I keď otužovanie môže mať blahodarné účinky, každý človek by mal zvážiť svoje možnosti a mal by sa poradiť so svojím lekárom. Pobyt v studenej vode nie je vhodný pre ľudí s niektorými kardiovaskulárnymi ochoreniami, neodporúča sa pri zvýšenej teplote, pri infekčných ochoreniach, pri otvorených ranách, v pooperačnom období a pri ochoreniach, pri ktorých ešte nie je ukončený diagnosticko-terapeutický proces.

Naopak, implantovaný kĺb alebo vymenené koleno nie sú po zahojení rán prekážkou v otužovaní. „Existuje individuálna variabilita reakcie na chlad, čo vyžaduje individuálny prístup každého ochorenia a  pacienta. Pokiaľ je zdravotný stav pacienta kompenzovaný, stav po implantácii umelého kĺbu nie je prekážkou pre otužovanie. Otužovanie však neodporúčame pri ochoreniach zhoršujúcich sa pri chlade, akým je napríklad Raynaudov syndróm,“ dodal ortopéd.

Ak máte bolesti kĺbu či svalu z predchádzajúceho možného zápalu, obmedzenie funkcie kĺbu alebo svalov respektíve ďalších príznakov zápalu, je  štandardná prax väčšiny z nás domáca samoliečba. „Adekvátnu dobu (vzhľadom na veľkosť zápalu,  dĺžku pôsobenia,  lokality postihnutia,  pridružených ochorení) odporúčame pokojový režim a užívanie protizápalových a analgetických liekov, ako je napríklad Aflamil krém s obsahom látky aceklofenak. Základom je samozrejme prerušenie pôsobenia zdroja zápalu. Neodporúčame liečebné procedúry, ktoré zhoršujú bolesť, lokálny opuch, funkciu, zvyšujú teplotu alebo inak zhoršujú celkový nález,“ radí ortopéd.

Rozcvička je dobrý začiatok

Ak sa rozhodnete pre otužovanie vo vode, je dobré vedieť, že prvé sekundy pobytu vo vode môžu byť nepríjemné až bolestivé, pretože telo reaguje na studenú vodu tak, že uzatvára kapiláry a sťahuje cievky na povrchu tela. Toto pichanie však po chvíli prestane a v tele sa začínajú diať samé zdraviu prospešné procesy.

Vo vode netreba ostávať dlho, najlepšie signály, že benefity sa preklápajú do negatívnych vplyvov, sú kŕče prstov na nohách alebo na rukách. Len čo ich pocítite, choďte z vody von, utrite sa dosucha a oblečte si teplé, ale voľné oblečenie.

Pred otužovaním aj po ňom je dobré trochu si zacvičiť. „Ak je cieľom otužovania zlepšenie funkcie pohybového aparátu, pohybová aktivita je kľúčová,“ zdôraznil ortopéd J. Vojtaššák a dodáva: „Kombináciou pôsobenia chladu s aktívnym a pasívnym pohybom zlepšujeme biomechanické vlastnosti kĺbov. Aktívnou a pasívnou kontrakciou svalových vlákien pri rôznych tepelných podmienkach ďalej zlepšujeme prekrvenie a metabolické procesy buniek. Odporúčam vykonávať pomalé pohyby. Rýchle pohyby v kombinácii s chladom môžu spôsobiť poškodenie tkanív.“

„Otužovanie odporúčam všetkým, ktorým to zdravotný stav dovoľuje. Jeho benefity sú nepopierateľné. Navyše ide o aktivitu, ktorá nie je náročná na čas ani na peniaze. Dôležité však je robiť to spolu s niekým, kto už má skúsenosti,“ uzatvára MUDr. Vladimír Klement.

Foto: istock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu