Nedávno sa dostala  k čitateľom zvláštna kniha pre deti. Skrýva zaujímavý príbeh skutočného dievčatka menom Emka. Jej vlásky samé chodia na dovolenku… 

Emka sa vďaka vláskom dovolenkárkam musí v rodine i v škole a tiež na ulici vysporiadať so svojou inakosťou. Nájsť silu chodiť do školy a cestou si nevšímať vyjavené pohľady ľudí, silu nehnevať sa na spolužiačky, ktoré majú chuť sa jej vysmievať pre hlávku bez vlasov, silu aj v lete chodiť s čiapkou na holej lebke. 

Lori Bella, autorka publikácie Emka a jej vlásky dovolenkárky nastoľuje boľavý a zanedbávaný problém – výchova k tolerancii a rešpektovaniu inakosti a akejkoľvek odlišnosti. 

Existuje veľa ochorení, ktoré si na prvý pohľad na človeku nevšimneme. Alopécia (strata vlasov) patrí však medzi tie, ktoré si všimneme v podstate hneď. Príbehy Emky a jej rodiny môžu byť pre mnohých inšpiratívne a ukazujú, ako sa dá napriek ťažkému problému začleniť do spoločnosti. Pochopenie, rešpekt a tolerancia to všetko by rada Emka naučila čo najviac ľudí. Hoci jej osobne po dlhých mesiacoch a vďaka modernej liečbe vlásky znovu narástli, na svoje strádanie nezabúda.

Útlu detskú knihu prišli predstaviť do Panta Rhei v Auparku svojim budúcim čitateľom všetci, ktorí sa podieľali na jej príprave a vydaní. Nechýbali ani malá školáčka Emka, autorka príbehu Lori Bella, ilustrátorka Miriam Jakubcová, psychologička Veronika Rosinová a herec Ján Gallovič, ktorý prerozprával príbeh do audioverzie.  

Alopécia znamená preriedené alebo úplne chýbajúce vlasy. Ochorenie patrí do skupiny autoimunitných. Alopécie môžu mať rozličné príčiny a vyskytujú sa v ktoromkoľvek veku, u mužov aj žien. (Odhaduje sa, že na Slovensku žije s týmto onemocnením viac ako päťsto detí.)  Plešatosť môže byť prítomná už od narodenia, vznikajúca ako súčasť niektorých dedičných chorôb alebo vývojových porúch. K vypadávaniu pôvodne prítomných vlasov neskôr v detstve alebo neskôr v dospelosti môže dôjsť v dôsledku hormonálnych vplyvov, porúch vo výžive, chronických chorôb, závažných infekcií, psychického stresu, pri užívaní niektorých liekov alebo tiež pôsobením dlhotrvajúceho ťahu. Presná príčina vypadávania vlasov však zatiaľ nie je známa. Diagnostika ochorenia patrí do rúk kožného lekára, ktorý v prvom rade postupne vylúči všetky hore naznačené činitele, uplatňujúce sa v procese možného vzniku choroby – odporúča sa predovšetkým odstránenie ložísk chronickej infekcie (u detí najčastejšie vybratie krčných mandlí pri chronickej angíne) a úprava zrakových chýb nosením predpísaných okuliarov. Neraz je potrebná aj psychologická starostlivosť. Na základe vyšetrení lekár navrhne najvhodnejší spôsob liečby. Po mesiacoch až rokoch liečby môžu vlasy v alopetických ložiskách opäť spontánne narásť, ale často nastáva neskôr recidíva. Len asi u tretiny postihnutých osôb nedochádza k novému vypadávaniu vlasov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu