Len ťažko by sme na svete hľadali mesto s väčšou energiou, mesto, ktoré nikdy nespí, sen miliónov ľudí alebo aj Veľké jablko premenené na magnet či kľúčenku do vrecka, americký New York. Oficiálne je New York nazývaný The City of New York, skrátene New York City. Skladá sa z piatich častí: Brooklyn, Bronx, Manhattan, Queens a Staten Island.
V súčasnosti je New York jedným zo svetových centier obchodníctva a finančníctva. Stal sa aj centrom medzinárodných vzťahov a diplomacie, lebo tu sídli OSN. New York inšpiruje spevákov, filmárov aj spisovateľov. Dostáva sa do textov piesní, filmov i kníh. Genesis, U2, Iggy Pop, Kiss, Bob Dylan, Sting, Madonna, Bruce Springsteen – títo všetci mu podľahli a spievajú o ňom či preňho.
Tisícky svetiel a reklám na Times Square, obrovské bilboardy, svetelné tabule ale aj zelené parky, nikde nekončiaca sieť obrovských mrakodrapov a do toho dokonalá zmes multikultúr. Aj takto by sa dal charakterizovať New York.Krása však môže mať mnoho podôb.
Pre niekoho je krásnou ulicou tá, kde sa prelieva život ale pre iného je krásna ulica pokojná. Kto sa však už raz túlal ulicami New Yorku hemžiace sa v spleti mrakodrapov, ktoré charakterizuje hektika preplnených ulíc a rýchly životný štýl sa dnes ocitne v ľudoprázdnom priestore. Potulovať sa prázdnymi ulicami s maskou na tvári, vyvoláva citový zážitok obdivovať architekturu tejto metropoly.
COVID-19, neviditelný nepriateľ celej planéty svojou plnou agresivitou zasiahol toto mesto. Paralyzoval ho a vytrhol mu nevypŕchajúcu energiu. New York je zrazu smutný a postupne na základe disciplíny posunul ľudi do sociálnej izolácie. Spojitosť ľudí, rasy, náboženstvá, ktorá tvorí fantastickú svetovú mozaiku ako keby sa niekde vytratila.
Nie je to však iba prázdnota ale aj dráma, ktorá sa odohráva. New York je štátom s najvyšším počtom nakazených koronavírusom nielen v rámci USA, ale aj na svete. Zosnulých je tak veľa, že sa pochovávajú do masových hrobov na ostrove Hart Island. Toto miesto využívajú pre Newyorčanov, ktorí nemajú príbuzných alebo si nemohli dovoliť zaplatiť pohreb. Nie je však potvrdené, že v tomto prípade ide o obete epidémie koronavírusu.
Práca fotografky a fotoreportérky, ktorá zachytáva svojím objektívom realitu sa však nezastavila. Aké pocity ju sprevádzali počas fotenia?
Počas mojich fotografických zákaziek pre newyorkské spravodajstvo som mala šancu od úplného začiatku vidieť, dokumentovať, cítiť atmosféru a vnímať pocity ľudí.Nie je to iba vyľudnené mesto, ale aj tím ľudí, ktorí naďalej na sto percent udržujú chod tohoto mesta a s nasadením vlastného života pomáhajú. Na jednej strane sú to prázdne ulice a na strane druhej chladiace nákladné autá za každou nemocnicou, ktoré sú plné ľudí, ktorí podľahli tomuto zákernému vírusu.
Fotografovať to a byť zoči voči prázdnote, bolesti a smrti samozrejme vyvoláva vo mne obrovský smútok.Tak, ako pre milióny ľudí aj pre mňa je toto mesto ozajstným domovom. Verím, že ako náhle to bude možné do ulíc tejto jedinečnej svetovej metropoly sa opäť vráti život. (Nadezda Tavodova Tezgor)
Dúfajme, že surealistický obraz terajšieho Veľkého jablka sa čím skôr skončí a bude z neho opäť vyžarovať rovnaká pohoda ako z melódie Franka Sinatru, New York, New York.
text: Elena Fedorková
foto: Nadezda Tavodova Tezgor, Apríl 2020
úvodná foto: Rockefeller Center -dočasne zatvorené počas COVID- 19, Foto Nadezda Tavodova Tezgor, Apríl 2020