Správna ochrana proti slnku zachráni dovolenku i zdravie

Radosť zo slnečných lúčov a dovolenkovú pohodu môže prekaziť neželané spálenie, slnečný úpal či prehriatie organizmu. Aby k tomu nedošlo je dôležité dodržiavať základné princípy bezpečného pobytu na slnku. Ako potvrdil aj prieskum počas edukačnej kampane spoločnosti Dr.Max zameranej na ochranu pred slnečným žiarením, je téma zodpovedného pobytu na slnku a chránenia sa pred ním stále aktuálna. Z celkového počtu 11 545 zapojených ľudí, ktorí navštívili lekárne Dr.Max až 16 % uviedlo, že pri pobyte na slnku nepoužíva žiadnu slnečnú ochranu.

Z výsledkov päť dní trvajúcej osvetovej kampane v roku 2017 jednoznačne vyplynulo, že odbornému poradenstvu a informovaniu v oblasti ochrany proti slnku je potrebné venovať dostatočnú pozornosť neustále. Spoločnosť Dr.Max sa aj preto rozhodla celoplošnú edukačnú kampaň pred začiatkom tohtoročnej dovolenkovej sezóny zopakovať a dokonca časovo rozšíriť. Odborné poradenstvo v oblasti ochrany proti slnku ponúkne verejnosti a návštevníkom lekárni bezplatne v priebehu celého mesiaca jún.

V dňoch 1.6. – 30. 6. 2018 bude špeciálne preškolený odborný personál všetkých lekární Dr.Max na Slovensku aktívne poskytovať cenné rady v oblasti slnečnej ochrany počas celých otváracích hodín. Zákazníci budú môcť v rámci kampane s názvom „Myslíme na každé slniečko“ využiť konzultácie so širokým záberom. „Naši odborníci s radosťou poradia ohľadne výberu správnej ochrany pred slnečným žiarením na základe fototypu kože, veku ako aj prípadnej destinácie cestovania. Zároveň sú pripravení zdieľať užitočné rady v oblasti správnej starostlivosti o pokožku počas letných mesiacov, odporučia ako predchádzať slnečnému úpalu či prehriatiu organizmu a mnohé ďalšie,“ uviedla Mgr. Zdenka Slunská, PhD., manažérka pre vzdelávanie a odborný rozvoj v lekárňach Dr.Max.

Ochrane proti slnku treba venovať dostatočnú pozornosť

Z viac ako 11 500 Slovákov, ktorí sa počas osvetovej kampane v roku 2017 zapojili do nášho prieskumu, odpovedalo až 19 %, že sa na slnku vždy spáli. Mnohí z tejto skupiny zároveň nepoužívajú žiadne opaľovacie prípravky. Až 29 % dopytovaných uviedlo, že má viac ako 50 pigmentových znamienok na koži. Na pravidelné preventívne prehliadky však chodí len 19 % ľudí. U 6 % opýtaných sa v rodine vyskytla rakovina kože.

Pre 18 % opýtaných návštevníkov lekárni Dr.Max bol faktor vyšší ako SPF 15 potrebný len vtedy, ak cestovali na dovolenku k moru, rovnaké percento obvykle používa prípravky s nižším ochranným faktorom. Faktor vyšší ako SPF 15 vždy používa 27 %.

Do solária pravidelne zájdu len 3 %, avšak takmer trištvrte z nich nechodí na pravidelné kontroly znamienok a pravidelne ich používajú aj takí, u ktorých sa vyskytla v rodine rakovina kože. Väčší záujem o odborné poradenstvo v lekárňach prejavili zo 72 % ženy. Až 46 % zapojených bolo vo veku 20+, vo veku 40+ sa prišlo poradiť 35 % ľudí.     

Cieľom minuloročnej i tohtoročnej kampane spoločnosti Dr.Max je aj upriamiť pozornosť na prevenciu vzniku rakovinových ochorení spôsobených nedostatočnou ochranou pred slnečným žiarením a pred letnými mesiacmi informovať o správnom opaľovaní a ochrane kože. „Prevencia je nesmierne dôležitá, nakoľko v priebehu posledných 30 rokov stúpol výskyt melanómu štvornásobne a stal sa tak z neho najčastejší druh nádorového ochorenia. Aj pri rakovinových ochoreniach kože platí, že čo najskoršie odhalenie choroby, je základom pre úspešnú liečbu,“ dodala Mgr. Zdenka Slunská, PhD.

foto: Dr.Max

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu