Každý u nás už asi niekedy ochutnal bravčový rezeň, výpečky s kapustou, pečené koleno alebo pražené plátky anglickej slaniny. Mäso k slovenskej kuchyni neodmysliteľne patrí, a to bravčové obzvlášť. Ročne u nás odchováme až 620 tisíc prasiat. Bravčové mäso je hneď po hydine svetovo najobľubenejší druh mäsa. Okrem karé si radi pochutnávame hlavne na chrumkavej slanine, ktorá bola považovaná za pochúťku už pred mnohými storočiami.

Jemné a aj tak plné minerálov a proteínov

Podľa posledných štatistík sa na svete zje najviac hydiny, bravčové je však v tesnom závese. Často býva dôvodom to, že ľudia majú radi jemnú štruktúru pŕs hydiny, ktoré naviac nebývajú nijak náročné na prípravu. Mäsiari, gurmeti a ostatní gastro odborníci ale dobre vedia, že aj bravčové dokáže byť podobne jemné. Oproti minulosti totiž teraz chováme viac prasiat, ktoré majú menej podkožného tuku. Mäso je tak jemnejšie a vláčnejšie. Nepochybne najobľúbenejším kúskom bravčového je panenská sviečková, ktorá sa svojou štruktúrou vyrovná kuraciemu, a naviac je omnoho šťavnatejšia. Bravčové mäso tiež obsahuje aminokyseliny a kvalitné bielkoviny, ktoré ľudské telo potrebuje k správnemu vývoju a rastu. V bravčovom nájdeme minerály selén, fosfor, zinok, draslík a vitamíny B1, B2, B2 a B6 1. Pokiaľ si chcete byť istý, že aj karé na vašom tanieri je plné dôležitých a zdraviu prospešných látok, stavte na kvalitu. Pri nákupe vyberajte najlepšie mäso z regionálnych chovov, ktoré za vami nemuselo cestovať dlhé kilometre a zachovalo si tak všetky potrebné vitamíny a chuť.

Medzinárodné bravčové dni

Rezne, “bravčo knedlo kapusto”, jaterničky alebo celé zabíjačky. Slovenská tradičná kuchyňa sa bez bravčového jednoducho nezaobíde. V prepočte na slovenského obyvateľa vychádza, že každý za rok spotrebuje až 35 kilogramov bravčového mäsa. Dopyt dokáže Slovenská republika samostatne naplniť nanajvyš do 40 %. Zbytok sa dováža z Nemecka, Španielska a Poľska. Napriek tomu však majú medzinárodné dni bravčového mäsa svoj pôvod v Spojených štátoch. Američania majú k bravčovému vlastný hlboký vzťah. Behom občianskej vojny totiž americkí vojaci dostávali zásoby v bareloch označených skratkou US. Často im týmto spôsobom chodilo práve bravčové mäso a keďže netušili, čo skratka znemaná, začali zo žartu hovoriť, že zásoby zasiela istý strýko Sam (z angličtiny Uncle Sam). Vznikla tak ikonická postava bielovlasého panáčika v plášti, ktorá Spojené štáty doprevádza dodnes. V dnešnej dobe patria Američania tiež k významným konzumentom bravčového. Svoju obľúbenú pochúťku si doprajú hneď niekoľkokrát týždenne, niektorí aj denne, obzvlášť na medzinárodné bravčové dni. Nielen v amerických domácnostiach ľudia oslavujú Medzinárodný deň šunky (15. apríl), Medzinárodný deň trhaného bravčového mäsa (21. októbra) alebo Medzinárodný deň pečeného prasaťa (18. decembra).

Prines domov slaninu!

Za neodolateľnú pochúťku bolo bravčové mäso považované už v ďalekej minulosti. Anglické príslovie “bring home the bacon” v doslovnom preklade znamená “Prines domov slaninu” a dodnes sú ním označovaní tí, ktorí majú stabilný príjem a starajú sa o domácnosť alebo majú jednoducho úspech vo svojom podnikaní. Vznik tohto príslovia sa odhaduje už na jedenáste storočie nášho letopočtu. V malom anglickom meste Great Dunmox vtedy jeden manželský pár svojou oddanosťou zapôsobil na zástupcu cirkvi natoľko, že sa ich rozhodol obdarovať kusom slaniny. Od tej doby sa potom každý muž, ktorý prisahal, že sa celý rok so svojou manželkou ani raz nepoháda, odniesol domov túto bravčovú mäsitú pochúťku.

Medzinárodný deň šunky (15. apríl)
Medzinárodný deň trhaného bravčového mäsa (21. októbra) Medzinárodný deň pečeného prasaťa (18. decembra)

Viac na www.zrodene.eu

1 Zdroj: Publikácia Českej technologickej platformy pre potraviny: Hovädzie a bravčové mäso – edícia Ako poznáme kvalitu? Autori: Jan Katina a František Kšána ml.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu