Iste sa už aj vám stalo, že vás pohľad do otvorenej chladničky vôbec nepotešil. Zvädnutá mrkva, zabudnutý syr, knedlík alebo zvyšky jedál z predchádzajúceho dňa, sa žiaľ neraz stanú obeťami skrytých zákutí chladničky. A tak sa označenie „nájdené príliš neskoro“ stáva inšpiráciou na minimalizáciu zvyškov nielen pre mnohé domácnosti, ale aj pre tento článok. V ňom vám ukážeme, ako obmedziť plytvanie potravín na minimum, aby zvyšky jedla už nikdy nemuseli skončiť v koši. Práve naopak, aby sa stali skvelým základom pre nové, kreatívne a hlavne zdravé recepty na obed, či večeru.

Skroťte plytvanie potravinami

1. Plánujte a nakupujte s rozumom

Veľký význam má plánovanie jedálnička, pomôže vyhnúť sa impulzívnym nákupom. Minimalizujete ich používaním nákupného zoznamu, s ktorým si z obchodu odnesiete len to, čo skutočne plánujete spotrebovať. Pri potravinách s kratšou dobou trvanlivosti, kupujte len také množstvo, ktoré sa u vás stihne spotrebovať.

2. Dbajte na správne skladovanie

Zeleninu a ovocie skladujte správnym spôsobom – napríklad zemiaky uložte do tmy a zeleninu v chladničke neprepĺňajte. Mliečne výrobky a mäso vyložte po nákupe do chladničky ako prvé. Zvyšky jedál, ovocie a zeleninu skladujte v uzavretých nádobách – vydržia dlhšie čerstvé.

3. Naučte sa rozlišovať dátumy na obale

Osvojte si princíp FIFO, v ktorom sa používajú najskôr staršie potraviny, pričom tie nové sa ukladajú v chladničke alebo v komore dozadu. Rozlišujte aj medzi dátumom „Minimálna trvanlivosť do“ (potravina je často stále bezpečná na konzumáciu) a „Spotrebujte do“ (potravina musí byť skonzumovaná do uvedeného dátumu). 

4. Čo s prebytkami?

Mraznička môže byť váš najlepší priateľ, pretože v nej sa dajú uchovať takmer všetky zvyšné potraviny. Prezreté banány olúpte a zamrazte, takto sú ideálne do smoothie alebo domáceho nanuka. Okrem ovocia môžete zmraziť úplne všetko, od pečiva až po hotové jedlá. Zvyknite si na zmrazované balíčky písať o akú potravinu ide. Oceníte to, pri plánovaní varenia. Okrem mrazenia môžete zavárať, sušiť alebo kompostovať, čo prinesie ďalší úžitok aj samotnej prírode.

5. Zero-waste prístup v kuchyni

Minimalizovať odpad neznamená len zužitkovať jedlo, ale aj správne hospodáriť s použiteľnými ingredienciami:

  • Umyté kôry a šupky zo zeleniny môžete použiť na prípravu domáceho vývaru.
  • Prezreté ovocie sa dá premeniť na chutné smoothie, rýchly kompót alebo domácu ovocnú kožu.
  • Vaječné škrupiny zase využijete ako prírodné hnojivo pre rastliny.

Tipy na rýchle a chutné jedlá zo zvyškov

Skvelé obedy nemusia začínať od nuly! Tu sú rýchle nápady, ako zužitkovať zvyšky, z ktorých môžu vzniknúť nové recepty na hlavné jedlá:

  • Krémová polievka zo zeleninových zvyškov – pečená mrkva, zemiaky či brokolica môžu byť základom na hustú polievku.
  • Cestovinová panvica s pečeným mäsom – ak vám ostal kúsok grilovaného kurčaťa, skombinujte ho s cestovinami, smotanou a syrom.
  • Domáce wrapy s plnkou zo zvyškov – staršie tortilly naplňte syrom, zeleninou a opekanými zvyškami mäsa.

Zvyšky zeleniny: Základ pre chutné pokrmy

Kto povedal, že zo zvyškov nemôžete pripraviť hostinu? Zeleninové šaláty na oslavu môžu byť prekvapujúco elegantným spôsobom, ako zužitkovať rôzne ingrediencie. Ak vám v chladničke ostala zmes „každého trocha“ (pol uhorky, štvrtina papriky, jedna zablúdená paradajka…), pripravte z toho parádny miešaný šalát!

„Všetko, čo doma nájdeš“ šalát

  • Listový šalát alebo rukola (ak nie je, ide to aj bez nej)
  • Uhorka, paprika, paradajky alebo čo doma nájdete
  • Hrsť orieškov alebo semienok na chrumkavosť
  • Zálievka zo zvyškov horčice, citróna, olivového oleja a medu.

Polievka „Všetko, čo nájdeš“

Táto polievka nemá presný recept, ale jej chuť vás určite zahreje. Stačí:

  1. restovať cibuľu a cesnak na oleji alebo na masle,
  2. pridať nakrájanú zeleninu, čokoľvek máte alebo potrebujete spotrebovať,
  3. zaliať zvyšným vývarom, ale postačí aj čistou vodou,
  4. ochutiť bylinkami, korením a soľou,
  5. variť do mäkka a rozmixovať.

Takáto polievka je nielen plná živín, ale stane sa aj základom vášho zdravého obeda v pracovný deň.

Osvojte si, že minimalizácia odpadu v kuchyni nie je o tom, že sa musíte vzdať chutí alebo žiť len na „divných“ pokrmoch. Naopak, je to skvelý spôsob, ako objaviť nové kombinácie, rozvíjať svoju kuchársku kreativitu, ušetriť peniaze a hlavne nezabudnúť, že dobré jedlo sa dá vytvoriť aj z toho, čo sa tvári ako kuchynský „nechcenec“.

Foto: unsplash.com 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu