#niesomprasa: Kampaň za čisté hory mesiac od spustenia zasiahla viac ako milión ľudí

0
1462

Príroda dostáva už od jari kvôli zvýšenej návštevnosti turistov zabrať, čo sa prejavilo na množstvách odpadkov, ktoré si nenašli cestu do smetných košov. Na tento nepriaznivý stav sa rozhodla upozorniť iniciatíva #niesomprasa, ktorá svojou kampaňou zasiahla už 1,3 milióna ľudí na Slovensku a v Českej republike. A nielen ich – iniciátori sa uprostred prázdnin rozhodli zapôsobiť aj na zahraničných dovolenkárov, ich ,,Desatoro cool výletníka“ sa dočkalo nemeckej a poľskej verzie.
Po viac ako mesiaci od spustenia kampane #niesomprasa sa jej iniciátori tešia, že osud znečistenej prírody nie je verejnosti ľahostajný. „Na sociálnych sieťach sme na Slovensku a v Čechách zasiahli viac ako 1,3 milióna užívateľov. Máme cez 3000 zdieľaní našich príspevkov a promo videá si pozrelo viac ako 300 tisíc ľudí. Cítime, že sme na dobrej ceste. A životné prostredie si našu pozornosť zaslúži, preto chceme v osvete pokračovať a už teraz plánujeme ďalšie aktivity v auguste a na jeseň,“ hovorí Michaela Grendelová.

„Od našich priaznivcov z Tatier, ale aj z Krušných hôr, Šumavy či Beskýd dostávame stále viac žiadostí, aby sme oslovili tiež poľských a nemeckých turistov. Práve preto sme preložili naše Desatoro cool výletníka do poľštiny a nemčiny a rozosielame ho do pohraničných informačných centier,“ priblížila iniciátorka kampane Michaela Grendelová. O spoluprácu prejavili záujem aj ochrancovia prírody z nemeckého Bavorska.

Do júlovej upratovacej akcie Vyčisti chlievik! sa zapojili stovky účastníkov, ktorí zdieľali na sociálnych sieťach fotografie a videá, na ktorých sa pochválili vreciami s nazbieraným odpadom. Podľa Michaely Grendelovej je podstatné to, aby sa ľudia v prírode držali jednoduchého hesla „Čo prinesieš, to odnesieš“ a odpadky v batohoch odnášali do najbližších smetných košov a kontajnerov.

K šíreniu osvety iniciatívy #niesomprasa napomáhajú i známe osobnosti, napríklad spisovateľka a herečka Kristína Tormová, hudobník Ondrej Kandráč či zjazdár Adam Žampa. ,,Zapojil som sa do tejto kampane, aby som aj ja mohol zvýšiť povedomie o odpadkoch a o neporiadku, ktorý za sebou zanechávajú ľudia v prírode. Osobne chodím do prírody veľmi rád, aby som tu načerpal inšpiráciu a mrzí ma, keď vidím, čo v nej po nás ostáva. Nie raz som zbieral odpadky po iných a verím, že to dokáže urobiť každý z nás. Ja určite nie som prasa,“ povedal youtuber Matej Slažanský alias Selassie, jeho príspevok ku kampani nájdete tu.

Viac informácií:
www.niesomprasa.sk
Facebook / Instagram

foto: #niesomprasa

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu