Ako rozvíjať slovnú zásobu u detí?

Hoci je každé dieťa iné a nemožno porovnávať úroveň slovnej zásoby, rodičia sa môžu aktívne zapojiť do jej vývoja, a tým túto zručnosť veľkou mierou ovplyvniť. Aké spôsoby sú najefektívnejšie?

Deti do dvoch rokov

Batoľatá si medzi prvým a druhým rokom života najviac osvojujú pasívnu reč. Učia sa teda chápať význam jednotlivých slov a viet, nedokážu ich však zopakovať. Preto je však dôležité s deťmi aktívne hovoriť, hoci nám nemôžu zodpovedať, čítať im rozprávky, hovoriť básničky a ukazovať obrázky v knižkách, ktoré zároveň pomenujeme. Komunikáciu rodičov nemožno podceňovať, tá totiž pomáha zdokonaľovať reč už od útleho veku.

Deti od dvoch do troch rokov

Deti od dvoch rokov začínajú vo väčšine prípadov hovoriť aktívnejšie a ich slovná zásoba môže byť až 250 slov. V tomto veku je tak veľmi dôležité s deťmi hovoriť, všetko im vysvetľovať a pri hovore sa uisťovať, že deti rodičom rozumia. Stále platí, že najúčinnejšie je predčítanie najrôznejších rozprávok, ktoré nemožno nahradiť ani televíziou alebo počítačom. Dôležité je si tiež uvedomiť, že s vývojom reči veľmi úzko súvisí motorika, ktorú je tiež potrebné rozvíjať, a to skladaním najrôznejších kociek a pod.

Deti od troch rokov

V tomto veku u detí väčšinou dochádza k zlomu a je nutné, aby sa dieťa najmä kvôli nástupu do škôlky bolo už schopné opýtať na to, čo ho zaujíma. Zároveň už sa stretávame s tým, že deti začínajú hovoriť vo vetách a rady sa učia nové slová. Preto je ideálne siahnuť po hračkách prispôsobených na rozvoj reči.

Ideálna je napríklad hra Magnetické príbehy s tématikou farmy či ulice, ktorá obsahuje magnetické pozadie, na ktoré si detí skladajú magnetky podľa vzoru na kartičkách. Hra zároveň funguje aj ako magnetické divadielko, kde si deti môžu vytvárať vlastné kombinácie a príbehy, ktoré potom rozpráva svojim rodičom alebo učiteľom. Tým si zlepšujú vyjadrovacie schopnosti a rozvíjajú slovnú zásobu, zároveň táto hra ale rozvíja jemnú motoriku, zručnosť a prebúdza fantáziu. Hru možno kúpiť online na e-shope Pexik.cz v niekoľkých variantách.

foto: Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu