BELIANSKA JASKYŇA. Skvelý tip na jarný rodinný výlet.

0
104
Belianska jaskyňa

Na začiatku jari, keď je počasie ako na hojdačke, raz sneží, vzápätí prší alebo hrejú slnečné lúče. Neviete, ako by ste sa mali vystrojiť na túru do jarnej prírody. Vtedy je prezieravé naplánovať si návštevu jaskyne. Napríklad Belianskej jaskyne, jedinej sprístupnenej jaskyne vo Vysokých Tatrách. Patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku.

Belianska jaskyňa sa nachádza vo východnej časti Belianskych Tatier, v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku. Verejnosti bola sprístupnená v roku 1884, hoci zlatokopom bola známa už v roku 1826, o čom svedčia uhľom písané mená a dátumy na jej stenách. Až objavná cesta Júliusa Husza a Jána Britza, obyvateľov Spišskej Belej, dňa 5. augusta 1881 bola úspešná. Na objavoch sa neskôr podieľali aj ďalší obyvatelia mesta – A. Kaltstein a I. Verbovský. Elektrické osvetlenie má jaskyňa od roku 1896, teda iba 12 rokov po objavení žiarovky. Dĺžka jaskyne je 3 829 m, ale sprístupnená prehliadková trasa meria len 1 370 m.

Belianska jaskyňa

Prístup k jaskyni vedie po lesnej ceste z obce Tatranská Kotlina, ktorá sa nachádza 30 kilometrov severovýchodne od Tatranskej Lomnice a sotva 10 kilometrov od mesta Spišská Bela. K vchodu v nadmorskej výške 890 m vedie asi kilometer dlhý náučný chodník, ktorý prekonáva výškový rozdiel 122 m. Podzemná krása je ľahko prístupná autom i autobusom verejnej dopravy. Do Tatranskej Kotliny sa dostanete z Popradu smerom na Smokovce, Tatranskú Lomnicu a Tatranskú Kotlinu alebo zo Spišskej Belej a Starej Ľubovne smerom na Ždiar a Tatranskú Javorinu.

Belianska jaskyňa

Teplota v jaskyni sa po celý rok pohybuje od 5 do 6,3 °C. Prehliadková trasa trvá asi 70 minút, má dĺžku 1 370 m s prevýšením 125 m a na trase je potrebné prekonať 874 schodov. Je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne a mnohými bizarnými skalnými tvarmi. Počas prehliadky môže návštevník obdivovať sintrové vodopády, pagodovité stalagmity, jazierka a mnohé ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Jedna zo zastávok na prehliadkovej trase je v Hudobnej sieni, ktorá dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. V tejto sieni sa pre jej výborné akustické podmienky organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už viac ako 140 rokov, zákonitosti jej vytvárania doteraz neboli úplne objasnené.

Jaskyňa je otvorená denne okrem pondelka s hodinovými intervalmi vstupov od 9  do 16 hodiny. Pri bežnej návštevnosti sú intervaly vstupov organizované podľa časov vo vstupnom poriadku, približne každú hodinu. Pri zvýšenej návštevnosti sa vstupy organizujú priebežne v kratších intervaloch podľa charakteru a aktuálnej možnosti danej prevádzky jaskyne.

Belianska jaskyňa patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR a do správy Štátnej ochrany prírody SR, Správa slovenských jaskýň. 

Belianska jaskyňa

Foto: archív SSJ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu