Benátsky karneval je najslávnejším karnevalom v Európe a jedným z najslávnejších na celom svete. Pokiaľ obľubujete to pravé karnevalové šialenstvo, nemusíte chodiť ďaleko do Rio de Janeira na ich temperamentný karneval, ale stačí zájsť len na sever Talianska, do Benátok.
V čase svojho konania ním žije celé mesto, ulice sú plné farebných víriacich masiek, hudby a veselia. Na karneval sa schádzajú návštevníci z celého sveta, niektorí aj ako herci a účinkujúci, tešia sa na neho ale aj samotní Benátčania. Tí sa predbiehajú vo výrobe tradičných masiek a vo vymýšľaní rôznych akcií spojených s karnevalom. Poviem vám, konkurencia je naozaj silná a silnie každým rokom vďaka novým inováciám. Každý Benátčan by rád mal lepšiu, krajšiu a výnimočnejšiu masku spolu s kostýmom, ako má jeho sused.
Priebeh karnevalu nie je nikdy vopred známy a jeho organizácie sa zúčastňuje nielen mesto, ale aj súkromní podnikatelia, majitelia obchodov, miestne divadelné a tanečné spolky. Aj keď karneval má svoju podstatu, každý ročník je totiž vždy trochu niečím iný. Karneval prebieha v zimnom období vo februári. Dátum jeho konania je zakaždým iný, pretože začína vždy 10 dní pred Popolcovou stredou a približne 40 dní od Veľkej noci, teda je posledným veselím a poslednou príležitosťou na veľké hodovanie pred veľkonočným pôstom, rovnako ako naše slovenské fašiangy. Traduje sa ale, že pôvod karnevalu pochádza z pohanských sviatkov, niektorí vidia jeho pôvod v antických Saturnáliách. Tento rok bude prebiehať od 8.2. do 25.2.
História Benátskeho karnevalu siaha niekoľko storočí späť až do dávneho staroveku. Prvá písomná zmienka o karnevale v Benátkach pochádza z roku 1268, ale je takmer isté, že Benátčania holdovali noseniu masiek už v 11. storočí. Najväčší boom dosiahol karneval až v 18. storočí, kedy sa naplno rozvinula táto tradícia. Tradičné masky, používané na karnevale, vychádzajú z tradičného talianskeho divadla Commedia dell’Arte, v ktorej vystupovali stále postavy s charakteristickými kostýmami. Odtiaľ pochádzajú známe postavy, ako napríklad Colombina, Arlecchino, Pantalone, Bautta, Dottore, či Volto. Masky sú pýchou Benátok, Talianska a zároveň každého jedného autora, ktorý sa podieľa na ich výrobe. Ako všetky udalosti spoločenského charakteru, tak aj karneval v Benátkach mal svoju krízu. Raz prišlo nariadenie z Vatikánu, ktoré vyslovene zakazovalo karnevalové slávnosti a všetky činnosti s tým spojené. Masky, parochne, kostýmy, maľovanie na tvár a neštandardné správanie boli na dlhšiu dobu Benátčanom zakázané. Tradícia a presvedčenie miestnych bolo však silnejšie a nakoniec sa tento svetoznámy festival podarilo v roku 1979 znova oživiť.
Masky sú vyrábané v luxusných dielňach z drahých materiálov (koža, porcelán, tradičná sklárska technika, papermache a iné), ale je možné ich kúpiť aj v ekonomickej podobe pre turistov. Bežný turista, ktorý sa prišiel pozrieť na karneval, si kúpi lacnú masku za pár drobných ako pamiatku na túto veľkolepú udalosť a odíde domov spokojný. Avšak keď niekto príde na Benátsky karneval vyslovene kvôli maskám, pretože je ich zberateľom, to už je iná káva. Presne toto bol môj prípad, takže som sa sústreďoval na luxusné a drahé benátske obchody s maskami. V takýchto obchodoch má každá maska na predaj svoj vlastný certifikát o jej pravosti a vo väčšine prípadov jedna maska znamená jeden jediný vyrobený kus na celom svete, preto sú také vzácne, drahé a vážené. Existuje veľmi veľa druhov a prevedení masiek, preto si každý musí vybrať tú, ktorá v ňom niečo evokuje. V minulosti nemali moc zložitý dizajn, ale v súčasnej dobe sú už prepracované do najmenších detailov a veľmi bohato sú zdobené napríklad zlatom, striebrom, drahými kameňmi, perím, korálkami, a pod. Okrem týchto doplnkov sú na niektorých vyobrazené rôzne konkrétne motívy – Benátky v minulosti aj v súčasnosti, historické udalosti z talianskych dejín či Benátskej republiky, ale aj hudba, hazardné a kartové hry, radosť, smútok, pomsta, fauna, flóra a mnohé ďalšie.
Výrobcovia masiek sa tešia veľkej vážnosti, od stredoveku patria k uznávaným umelcom a v minulosti mali dokonca svoj vlastný cech. Masky nájdete naozaj všade, kde sa pozriete, či už na otvorených priestranstvách, alebo doslova číhajú za každým rohom a vykúkajú na ničnetušiacich návštevníkov karnevalu. Niektoré benátske rodiny dedia kostýmy po generácie a sú na ne právom pyšné. Je to ich majetok, ktorý je nepredajný. Hlavná časť karnevalu sa odohráva na Canal Grande a na Námestí sv. Marka, zvláštne magická atmosféra ale prechádza celým mestom. Záverečnou čerešničkou na torte je tradičný prvok – let anjela – kedy sa mladé dievča v kostýme Colombiny spustí z 99-metrov vysokej zvonice Sv. Marka do stredu námestia, za potlesku a ovácií tisícok ľudí.
Carnevale di Venezia je najslávnejším z európskych podujatí tohto typu a zároveň patrí medzi najstaršie na svete. Podujatie takejto slávy, popularity a prestíže by si ani jeden z vás nemal nechať ujsť aspoň raz v živote. Festival masiek, kostýmov a farieb spojený s bohatou a bezstarostnou karnevalovou slávnosťou vás v studenom februári zaručene príjemne zahreje.
Michal Hertlík, cestovateľ, fotograf, dobrodruh, zberateľ, španielčinár. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu, takže ho zaujíma dianie vo svete, geopolitika, história a geografia. Jeho najväčšou vášňou je cestovanie, behanie po svete, objavovanie nových krajín a ich kultúr, rozprávanie sa s miestnymi ľuďmi, skúmanie ich zvykov a tradícií. Aj vďaka veľkým znalostiam španielskeho jazyka sa najviac cíti doma práve v Latinskej Amerike. Miluje všetko latino – krajiny, hudba, tanec, jedlo, ľudia, jazyk.
Michala môžete sledovať na nasledujúcich sociálnych sieťach:
FB stránka: Michal Hertlík / traveller & photographer https://www.facebook.com/michalhertliktravellerphotographer/
INSTAGRAM: michalhertlik https://www.instagram.com/michalhertlik/