Bardejovské Kúpele sú na čele v post covidovej liečbe na Slovensku. Pre pacientov na odporúčanie lekára fungujú, pravda v sprísnenom režime.

0
1140

Známe Bardejovské Kúpele sú v súčasnosti pre svojich klientov otvorené. Pravda, s určitými pandemickými opatreniami. Rovnako, ako všetky ostatné slovenské liečebné kúpele, fungujú na výnimku z Vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva č. 263, § 2, odst. 2, písmeno a. zo dňa 24. 11. 2021. Teda poskytujú služby pre svojich klientov za predpokladu, že sa maximálne dodržiavajú všetky hygienické opatrenia. Informuje Tamara Šatanková, ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov a dodáva: ,,Kúpeľné pobyty pre poistencov i samoplatcov odsúhlasuje vysielajúci lekár na základe diagnózy. Prijímaní klienti musia mať potvrdenie o očkovaní, alebo o prekonaní covid ochorenia. Ak nespĺňajú niektorú z týchto dvoch podmienok, sú u nás testovaní. Pre našich zamestnancov platí režim OTP (očkovanie, negatívny test na covid, prekonané covid ochorenie).  Bardejovské Kúpele majú aktuálne 292 zamestnancov a z nich je väčšina zaočkovaných. Nezaočkovaným zabezpečujeme testovanie vo vlastnej réžii s našimi zdravotníkmi a testy nám poskytla naša Asociácia slovenských kúpeľov. Testovanie prebieha bez väčších problémov“.

V kúpeľoch platia všetky opatrenia, ktoré súvisia so zvýšenou dezinfekciou a ochranou zdravia voči covidu. Kúpeľné procedúry prebiehajú obvyklým spôsobom. Ostatné služby sú však prístupné iba ubytovaným klientom. Kaviareň a lobby bar fungujú len okienkovým predajom a v interiéri je povinný respirátor FFP 2.

Laser a kúpele priniesli úľavu od post covidových ťažkostí viac ako 700 klientom

Aktuálna ponuka liečebných pobytov, vrátane účinnej post covidovej liečby, v Bardejovských Kúpeľoch  je široká a ubytovanie si každý môže prispôsobiť v rôznych zariadeniach od štvorhviezdičkových hotelov až po vilky.  

,,O post covidovú liečbu je veľký záujem, dúfame len, že bude na túto veľmi potrebnú liečbu aj dosť zdrojov v zdravotných poisťovniach. V súvislosti so súčasnou treťou vlnou ju budú potrebovať ďalšie tisíce pacientov na Slovensku a to do niekoľkých mesiacov po prekonaní ochorenia. Sme na to pripravení. Máme unikátnu MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou, ktorá prináša dobré výsledky. Pacientom sa po jej absolvovaní lepšie dýcha a zlepšuje sa aj ich celková kondícia. Kvôli veľkému záujmu sme kúpili už druhý MLS laser,“ hovorí Tamara Šatanková.

Práve v oblasti post covidovej liečby sú Bardejovské Kúpele na čele v rámci Slovenska. Za 9 mesiacov sa tu doteraz liečilo 583 klientov na indikácie súvisiace s Covidom-19, ktorým pobyty preplácajú zdravotné poisťovne a 110 samoplatcov. ,,Ale veľa samoplatcov prišlo k nám v jeseni na klasický pobyt Štandard alebo Senior a potom si dokupovali procedúry vhodné na post covidovú liečbu. Tých sme, samozrejme,  nezarátali ako samoplatcov pre túto diagnózu. Takže počty klientov samoplatcov, ktorí si u nás liečili post covidové následky bolo viac, než len 110. Tieto indikácie sa budú liečiť aj v budúcom roku a zrejme ich počet bude oveľa vyšší vzhľadom na aktuálny počet pozitívnych pacientov v nemocniciach. Bardejovské Kúpele sú pripravené prijať takýchto klientov a uľaviť im od post covidových následkov,“ ubezpečila Tamara Šatanová.

Kúpeľná liečba pomáha hlavne tým, ktorí prekonali ťažký, alebo stredne ťažký priebeh tohto covid ochorenia a pociťujú dlhodobé následky. V súčasnosti platia do 21. decembra 2021 pre samoplatcov ešte jesenné liečebné pobyty so zľavou 10 % a od januára budú zľavy pre samoplatcov vo výške viac ako 25 % a pre poistencov v skupine A a B dokonca viac ako 40 %.

Bardejovské Kúpele začali na rehabilitáciu pacientov po covidovej infekcii využívať MLS laserovú terapiu v kombinácii s magnetoterapiou už v apríli 2021. Okrem toho využívajú na odstránenie nepriaznivých následkov ochorenia vzácne liečivé minerálne vody Herkules a František na inhalácie. Pomáha aj oxygenoterapia – vdychovanie kyslíka. V kúpeľoch sú okrem mnohých liečebných procedúr k dispozícii aj prechádzky nádherným parkom s vysokými stromami a historickými budovami, „kúpeľné singletracky“,  neďaleké historické mesto Bardejov – pamiatka Unesco i zaujímavý hrad Zborov nad obcou s rovnakým názvom.  Viac informácií na: www.kupele-bj.sk 

Foto: archív B. K.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu