Bez filtra. Tá dobrá, tá zlá a tá nádherná… Pavlína Pořízková

0
720
Pavlína Pořízková Bez filtra

Príbehy a úvahy o láske, o modelingu, fotení, ale aj o sociálnych sieťach, manželstve, veľkom smútku, zrade, úzkosti. O starnutí, kráse, aj o radosti.
Taká je novinka Bez filtra bývalej modelky Pavlíny Pořízkovej. Píše o zložitom prežívaní ženskosti v každom veku, pričom lesklé obálky magazínov necháva za sebou a hovorí priamo od srdca.

Možno viete, že Pořízková sa narodila v Československu a preslávila sa ako modelka. V knihe spomína, ako jej rodičia emigrovali, ona zostala s babičkou v Československu a keď sa po piatich rokoch konečne do Švédska, nebola šťastná…

„Táto zbierka úvah obsahuje to, o čo sa chcem podeliť, to, nad čím sa zamýšľam, to, čo mi bráni napredovať, a to, čo ma ženie vpred. Je to všetko, čo je vo mne. No tieto odhalenia sa netýkajú nikoho iného. Druhých tu spomínam len do takej miery, do akej ovplyvnili môj život,“ píše Pavlína.

Na obálke časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue sa po prvý raz objavila v roku 1984. V roku 1989 bola tvárou pre značku Estée Lauder, a teda jednou z najlepšie platených modeliek na svete. Aj o tom píše, spomína a uvažuje nad starobou i krásou.
Hneď v úvode sa dozvedáme aj o jej manželstve, ktoré ju po 30 rokoch šokovalo. So smrťou exmanžela – a s odhalením obrovskej zrady – Pořízková ohromila fanúšikov svojou otvorenou zraniteľnosťou a odzbrojujúcou úprimnosťou, keď sa s celým svetom podelila o to, aké to je byť ženou, ktorá musí začínať odznova.

Strávila som tridsaťpäť rokov so svojím manželom, ktorý už zomrel, s tým najdôležitejším človekom v mojom živote, a tak ho musím spomínať. No on tu už viac nie je, aby môj náhľad na rôzne veci odsúhlasil alebo odsúdil, a tak ide len o môj pohľad.
To, že som ovdovela, a to, čo nasledovalo potom, bolo pod nesmiernym drobnohľadom a pre dôvody, ktoré musia zostať zahalené tajomstvom, musím dávať pozor, kam stúpim…

„Je to kniha o nezvyčajnom živote, hlbokej láske, veľkom smútku, úzkosti, sebaistote, nadobúdaní sily, starnutí, strate a radosti. Má v sebe mnoho odtienkov, je komplexná, plná prenikavých myšlienok, pomoci a prekvapení,“ napísala Ann Patchettová, autorka knihy These Precious Days, ktorá patrí medzi New York Times bestsellery.

Foto: Motýľ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu