Bratislava bude od konca júna do 17. augusta 2023 žiť festivalom Viva Musica!

0
485
Viva musica festival

19. ročník festivalu Viva Musica! sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach v Bratislave. I tento rok sa návštevníci festivalu môžu tešiť na kvalitný a pestrý hudobný program, ktorého doménou bude opäť klasika – klasika inak!

Otvárací koncert 29. júna bude nielen kultúrnym zážitkom ale i sviatkom a oslavou. Vystúpia na ňom vynikajúci slovenskí a českí umelci – mezzosopranistka Jana Kurucová, klavirista Marian Lapšanský, huslista Pavel Šporcl a violončelista Jiří Bárta. Duch vzájomného rešpektu a spolupráce bude prítomný aj na spoločnom koncerte Solamente naturali a Barokksolistine One Music a v spoločnom projekte súborov Spectrum Quartett a Nogaband. V rámci 19. ročníka si divákov podmaní aj kanadská mezzosopranistka Emily D’Angelo, svetoznámy huslista Gidon Kremer s orchestrom Kremerata Baltica či sopranistka Simona Šaturová so svojím Nocturnom.

Veľkolepý narodeninový koncert odohrá na festivale 28. júla Peter Lipa, s ktorým na jednom pódiu vystúpia aj ďalší hudobní hostia vrátane Orchestra Viva Musica! na čele s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou.

Viva Musica Harvanová & Stoyanov
Harvanová & Stoyanov.

Každý okamih je novou vibráciou

Koncert s prívlastkom neopakovateľný sa udeje 29. júla v Letnej čitárni u Červeného raka. Jeho návštevníkov si podmaní diva, ktorá koncertovala aj s Kronos Quartet a ktorej autentickosť sa nezmestí do žiadnej zo zaužívaných umeleckých škatuliek. Volá sa Iva Bittová a už desiatky rokov vo svojej tvorbe – zakaždým úplne netradične a neopakovateľne, ale vždy umelecky presvedčivo – ukazuje, s akou ľahkosťou sa dotýka hraníc mnohých hudobných žánrov ako jazz, folklór či klasická hudba. A hoci je jej spôsob tvorby a interpretácie takmer neuchopiteľný, to, čo do neho Iva Bittová vnáša, je vždy bytostne ľudské, zrozumiteľné a pravdivé.

Na festivale Viva Musica! účinkovala Iva Bittová už dvakrát. Tentokrát sa predstaví s violončelistom, skladateľom a improvizátorom Anilom Eraslanom, s ktorým odohrá svoj nový hudobný projekt Čo mi otec spieval (What my father sang to me) nesúci jej jedinečný umelecký rukopis a zároveň pripomínajúci minulosť, zabudnuté svety našich rodičov a starých rodičov či vplyvy národnostne bohatého kultúrneho prostredia Strednej Európy. Cestou k pochopeniu týchto svetov môže byť jeden z najjednoduchších hudobno-vyjadrovacích prostriedkov – ľudová pieseň a jej takmer nekonečná možnosť interpretácie. Ako Iva Bittová o ľudových melódiách sama hovorí: „Melódie nám pripomínajú, aby sme zostali v spojení s naším detstvom, rodičmi, tradíciami, vášňami a emóciami; naučili sa, ako povzbudiť a utíšiť temné chvíle v našich životoch a ako premieňať každý malý záchvev inšpirácie na umenie.“

Iva Bittova Viva Musica
Iva Bittová

Nevšedné hudobné zážitky

Tento rok festival Viva Musica! svojim návštevníkom ponúkne v priebehu dvoch mesiacov spolu až 15 jedinečných koncertov, na takmer polovicu z nich nebude potrebná vstupenka. Koncerty s voľným vstupom budú mať podtitul Hudobné záhrady a uskutočnia sa v bratislavských mestských záhradách a parkoch. Prvým augustovým koncertom tohto cyklu bude koncert klarinetového kvarteta Aurum Quartet. Uskutoční sa 5. augusta v Medickej záhrade. Diváci sa tak budú mať možnosť bližšie zoznámiť s klarinetom ako nástrojom so špecifickým a zvukovo bohatým svetom. Zoskupenie vzniklo na pôde Konzervatória v Bratislave a jeho členmi sú absolventi a pedagógovia tejto inštitúcie. Kvarteto účinkuje v zložení Albín Blaho (1. klarinet), Šimon Štímel (2. klarinet), Martina Lišková (3. klarinet) a Jozef Eliáš (basklarinet). V roku 2021 vydal Aurum Quartet debutové CD s názvom Ouverture, na ktorom predstavil rôzne skladby klasickej hudby v zvukovo netypickej, ale o to zaujímavejšej úprave.

Aurum Quartet Viva Musica
Aurum Quartet

V Sade Janka Kráľa naposlednom koncerte zo série Hudobných záhrad vystúpi slovenská huslistka Lucia Harvanová a bulharský hudobník Kiril Stoyanov, ktorých umelecké cesty sa spojili práve v Bratislave, kde sa zoznámili ako kolegovia v Slovenskej filharmónii. Spoločná vášeň pre komornú hru vyústila do vzniku netradičného dua huslí a bicích nástrojov. Kiril Stoyanov v rámci tohto komorného zoskupenia hrá najmä na melodické bicie nástroje ako je marimba, vibrafón či xylofón. Spojenie huslí a bicích nástrojov je aj napriek atraktívnej zvukovej kombinácii z hľadiska podobných zoskupení vo svete veľmi ojedinelé a pre takéto hudobné zoskupenie takmer neexistuje originálna hudobná tvorba. V rámci koncertu na festivale Viva Musica! predstavia diela Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzollu, Bélu Bartóka, ale aj menej známu tvorbu Petra Hristokova či Richarda Galliana.

Viva Musica Sad janka Kráľa
Sad Janka Kráľa

Americkí skladatelia 20. storočia v podaní súboru Orquestrina

Záver 19. ročníka festivalu bude mať v rukách svetoznámy český hudobník a excelentný hráč na lesnom rohu, Radek Baborák. Do Bratislavy privezie melódie kultových amerických skladateľov 20. storočia. Koncert sa uskutoční 17. augusta v Slovenskom rozhlase. Vystúpi na ňom dlhoročný sólo hornista Berlínskej filharmónie a dirigent Radek Baborák so svojím súborom Orquestrina, ktorý je zložený z vynikajúcich sólistov a hráčov popredných orchestrálnych a komorných telies ako huslisti Adam Novák, Milan AlAshhab a Martina Bačová, violista Karel Untermüller, kontrabasista David Pavelka, basklarinetista Petr Valášek, hornista Mikuláš Koska, klavirista Václav Krahulík, harfistka Roxana Hädler či perkusionisti Jiří Stivín Jr. a Ladislav Bilan. V ich podaní a v novej inštrumentácii zaznie neopakovateľná hudba Leonarda Bernsteina z muzikálu West Side Story, virtuózna predohra k operete Candide či jazzom ovplyvnená tvorba Georga Gershwina v podobe legendárnych diel ako Rapsódia v modrom, Američan v Paríži či Kubánska predohra. „S veľkou radosťou som opäť prijal pozvanie na festival Viva Musica! v Bratislave. Tentoraz prídem so svojím súborom Orquestrina, s ktorým zahráme najznámejšie posolstvo kultových amerických skladateľov 20. storočia Leonarda Bernsteina a Georgea Gershwina – v originálnych aranžmánoch, ktoré mali premiéru v Berlínskej filharmónii, a ktoré sa tešia obľube publika na celom svete,“ uviedol ku koncertu Radek Baborák.

Viva Musica Radek Baborák Orquestrina
Sólo hornista Berlínskej filharmónie a dirigent Radek Baborák so svojím súborom Orquestrina.

Pripravil: Marek Kučera
Foto: archív festivalu Viva Musica!

Program 19. ročníka festivalu Viva Musica!

29. 6., 20. hod., Veľký evanjelickýkostol – Kurucová, Šporcl, Bárta, Lapšanský

1. 7., 17. hod., Lisztova záhrada – Sinfonietta Bratislava

6. 7., 20. hod., Nádvorie Starej radnice – Solamente naturali & Barokksolistene: One Music

8. 7., 17. hod., Záhrada Domu Albrechtovcov – Cello Appossionato

15. 7., 17. hod., Baroková záhrada na Bratislavskom hrade – EnsembleSpectrum

16. 7., 20. hod., Slovenský rozhlas – Gidon Kremer & Kremerata Baltica

20. 7., 20. hod., Námestie pri Eurovea – Spectrum Quartett & Nogaband

23. 7., 17. hod., Prüger-Wallnerova záhrada – S.V.A. Trio: Urban Fusions

28. 7., 20. hod., Slovenský rozhlas – Peter Lipa Symphony

29. 7. 19. hod., Letná čitáreň u Červeného raka – Iva Bittová: Čo mi otec spieval

3. 8., 20. hod., Slovenská národná galéria – Emily D’Angelo

5. 8., 17. hod., Medická záhrada – Aurum Quartet

10. 8., 20. hod., Ponton – Simona Šaturová: Nocturno

12. 8., 17. hod., Sad Janka Kráľa – Harvanová & Stoyanov

17. 8., 20. hod., Slovenský rozhlas – Radek Baborák & Orquestrina

Vstupenky sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.

Iva Bittová & Anil Eraslan:
Čo mi otec spieval (What my father sang to me)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu