Zimy v Európe sú v posledných rokoch predmetom intenzívneho záujmu vedeckých kruhov, ale aj verejnosti. Globálne otepľovanie a klimatické zmeny majú na tento kontinent značný vplyv, čo sa prejavuje najmä v úbytku snehu a zmenách teplôt.
V posledných desaťročiach sa v Európe zaznamenáva výrazný úbytok snehu, čo má značný vplyv na ekonomiku, turizmus a životné prostredie. Vysokohorské oblasti ako Alpy, Karpaty alebo Škandinávia sú tradične známe svojimi snežnými zimami, ale aj tu sa situácia mení. Výskumy ukazujú, že snehová pokrývka sa zmenšuje a snehové dni sú čoraz menej časté.
Teplotné rekordy
Starý kontinent zažil v posledných rokoch niekoľko extrémnych teplotných rekordov, ktoré sú priamym dôsledkom klimatických zmien.
V zime 2019/2020 sme v niekoľkých európskych krajinách zaznamenali rekordne vysoké teploty. V Španielsku bola v januári 2020 nameraná teplota 24,4 °C (v meste Córdoba), čo je najvyššia januárová teplota v krajine. V Nemecku bola v decembri 2019 nameraná teplota 19,2 °C (v meste Garmisch-Partenkirchen), čo je tiež rekord pre tento mesiac.
Napriek celkovému otepľovaniu sa v Európe stále vyskytujú aj extrémne nízke teploty. V januári 2017 namerali v ruskom meste Ojmjakon až -62,7 °C, čo je jedna z najnižších teplôt na severnej pologuli. V Európe sa však také extrémy našťastie ešte nevyskytujú.
Množstvo napadnutého snehu je ďalším ukazovateľom klimatických zmien. V niektorých oblastiach zaznamenávajú rekordné množstvo snehu, zatiaľ čo iné oblasti zažívajú výrazný nedostatok. V zime 2018/2019 boli v rakúskych Alpách zaznamenané rekordné snehové zrážky. V oblasti Hochfilzen napadlo za jeden deň viac ako 100 cm snehu, čo je jeden z najvyšších denných úhrnov v histórii. V Nórsku Na Lofotách v Nórsku bolo v marci 2019 nameraných viac ako 200 cm snehu za jediný týždeň.
Na druhej strane, mnohé oblasti Európy zažívajú výrazný nedostatok snehu. Vo Švajčiarsku v zime 2020/2021 zaznamenali jeden z najmenej snehových zím v histórii. V niektorých oblastiach Álp napadlo za celú zimu menej ako pol metra snehu, čo je výrazne menej ako v predchádzajúcich rokoch.
Úbytok snehu má značný vplyv na ekonomiku a životné prostredie. Zimné športy ako lyžovanie a snowboarding sú významnou súčasťou turizmu v mnohých krajinách, a nedostatok snehu má negatívny dopad na tieto odvetvia. Výskumy ukazujú, že mnohé lyžiarske strediská budú v budúcnosti musieť čeliť zníženiu počtu návštevníkov, ba až zmenám v sezónnosti. Okrem toho, snehová pokrývka je dôležitá pre vodné zdroje, ako sú rieky a jazerá. Jej zmenšovanie môže mať negatívny vplyv na ekosystémy a biodiverzitu.
Budúcnosť zím v Európe
Budúcnosť zím v Európe je neistá, ale vedecké predpovede ukazujú, že trendy úbytku snehu a zmeny teplôt budú pokračovať. Klimatické modely predpokladajú, že do konca 21. storočia sa teploty v zime v Európe zvýšia o 2 až 4 °C, čo bude znamenať ďalší negatívny vplyv na snehové podmienky.
Text: umelá inteligencia
Foto: Ján Greš