VESZPRÉM – Európske hlavné mesto kultúry 2023

0
501
Veszprém

Prvého januára 2023 prebral Veszprém spoločne s regiónom Bakony-Balaton jeden z najprestížnejších titulov v oblasti kultúry Európskej únie a stal sa na rok 2023 Európskym hlavým mestom kultúry (EHMK). Titul znamená najvýznamnejší programový prvok kultúrnej politiky Európskej únie.

Cieľom udeľovania titulu Európske hlavné mesto kultúry je vzájomné zbližovanie národov Európy prostredníctvom kultúry. Dôležité je zdôrazniť, že názov EHMK neznamená iba množstvo programov prebiehajúcich v meste a regióne počas roka, ale ide najmä o rozbehnutie a posilnenie dlhodobých udržateľných procesov spolupráce.

Veszprém

V rámci EHMK naši južní susedia uskutočnia počas celého roka 3 000 rôznych programov v 116 mestách a obciach regiónu Veszprém-Balaton. Nachystané programy v online podobe rovnako ako v oblasti kultúry – hudba, divadlo, výtvarné umenie, tanec, víno a gastronómia – boli podobne triedené podľa klastrov zahŕňajúcich hlavné snahy nového kultúrneho regiónu. 9 klastrov – Zene/Város (Hudba/Mesto), Tesz-Veszprém (Veszprém-Koná), Élő Régió (Živý región), Törékeny Balaton (Krehký Balaton), Tükörkép (Zrkadlový odraz), Hidak (Mosty), Rendhagyó (Výnimočný), Ünnep és jövő idő (Sviatok a Budúci čas) – spoločne zahŕňajú niekoľko stoviek jedinečných programov, ktoré oživia celé mesto i región.

Programy organizované prostredníctvom VEB2023 EHMK a ich partnermi odpovedajú na vážne výzvy súčasnej doby prostriedkami umenia a kultúry. Nech ide napríklad o to, že navrátia život a spoločenstvo do našich miest. Medzi ďalšie ciele patrí podpora tradičných činností a aktivít formujúcich budúcnosť v takých obciach, ktoré sa nachádzajú na “menej frekventovaných cestách”. Uvedomenie si ekologických výziev, ktorým čelí Balaton a jeho povodie; zapájanie mladých a vzbudenie ich záujmu o kultúru skrz pozoruhodných predstavení a premiér, ako aj posilňovanie vzájomných medziľudských väzieb i vo vzťahu k prostrediu a kultúrnemu spolunažívaniu.

Veszprém

Organizátorom EHMK ponúka jedinečnú možnosť na to, aby región Bakony-Balaton, v stredobode s mestom Veszprém, ako európske kreatívne a kultúrne centrum, propagovali aj pre hostí zo Slovenska. Veď medzi nami nie sú veľké vzdialenosti: do mesta Veszprém sa z okolia Nitry dá prísť autom za necelé 3 hodiny, vlakom za 5 – 6 hodín; z Bratislavy trvá cesta 2 a pol hodiny a vlakom 4 hodiny. Historické mesto Veszprém pestuje už aj v súčasnosti silné kultúrne vzťahy so Slovenskom. Hostia zo Slovenska sa pravidelne zúčastňujú na rôznych podujatiach a festivaloch a zastupujú tak aj partnerské mesto regiónu – Nitru. Ako súčasť programu Európske hlavné mesto kultúry 2023 sa očakáva aj ďalšie posilňovanie kultúrnych vzťahov medzi oboma krajinami.

Veszprém

Napríklad, v dňoch 20. novembra až 3. decembra 2023 navštívi v rámci projektu InterUrban región Veszprém-Balaton viacero umelcov z Trenčína a Nitry. V súčasnosti je ohlásenou interpretkou 19-ročná slovenská hudobníčka Nina Kohout, ktorá v súčasnosti žije v Spojenom Kráľovstve, kde nedávno ukončila štúdium na The BRIT School. Nina získala za svoj debutový singel ocenenie Radio Head Award 2020 (pod kuratelou Rozhlasu a televízie Slovenska) Newcomer of the Year. Onedlho, v dňoch 23. až 26. februára 2023, Nina vystúpi na Holtszezon Irodalmi Fesztivál v rámci čiastočne improvizovaného, audiovizuálneho, postapokaliptického pokusného projektu s názvom suΣma. Toto je iba niekoľko slovenských vrcholov kultúrneho roka v rámci EHMK v maďarskom Vespréme.

Programový zošit so špeciálnymi programami a aktuálnym harmonogramom si záujemcovia môžu stiahnuť na www.veszprembalaton2023.hu.

Veszprém

 Foto: VEB2023 EHMK

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu