Chcete, aby vám vydržala tlačiareň čo najdlhšie? Vyskúšajte tieto tipy

0
268
tlačiareň-ako-predlzit-zivotnost

Dokážete svoju atramentovú tlačiareň využívať efektívne, aby bola tlač lacná a tlačiareň vydržala čo najdlhšie spoľahlivá a funkčná? Prinášame tipy a triky, ako sa starať o atramentovú tlačiareň aj atramentové kartridže a vyťažiť z nich maximum.

Predchodcom atramentovej tlačiarne je ihličková tlačiareň. Možno si vaši rodičia spomenú na prvý sériovo vyrábaný model EP-101 od spoločnosti Epson z roku 1968. O desať rokov neskôr bol model nahradený 9-ihličkovou tlačiarňou. Už vtedy síce existovala atramentová tlačiareň, ale obdobie slávy na ňu ešte len čakalo.

Zlom nastal v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, keď atramentová tlačiareň dokázala verne vytlačiť obrázok z počítača. To ihličková tlačiareň nezvládala, navyše jej tlač trvala naozaj dlho a ešte bola aj hlučná.

Výrobcovia sa začali pretekať v zdokonaľovaní modelov svojej atramentovej tlačiarne a v tom, aby zaujali zákazníkov. Tými boli najmä úrady, rôzne inštitúcie a firmy. Domáce počítače ich v tom čase ešte nezaujímali. Prvý model atramentovej tlačiarne, ktorý si mohli kúpiť aj bežní spotrebitelia, pretože sa dala ľahko ovládať a mala prijateľnú cenu, bola atramentová tlačiareň HP DeskJet. Bola hitom konca osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov.

Drahá hlava

Dnešné atramentové tlačiarne a multifunkčné atramentové zariadenia majú podstatne lepšie funkcie, hoci princíp tlače atramentovej tlačiarne sa za roky nezmenil. Je zaujímavé, že tak ako v minulosti, aj dnes je najdrahšou časťou atramentovej tlačiarne tlačová hlava. Tvorí takmer 80 % predajnej ceny. Aj preto sa o ňu treba náležite starať.

Princíp tlače atramentovej tlačiarne spočíva vo vystrekovaní mikroskopických kvapôčok atramentu z tlačovej hlavy na papier či iné potláčané médium.

Pokiaľ nemáte atramentovú tlačiareň, ktorá má systém zabraňujúci zasychaniu atramentu, vytlačte aspoň raz za týždeň jednu farebnú stranu textu. Využite pritom font, ktorý šetrí atrament.

Atramentové kartridže

Farebná atramentová tlačiareň obsahuje atramentové kartridže so štyrmi základnými farbami. Sú označené písmenami C, M, Y a K (CMYK). C znamená cayn, azúrová, M je magenta – purpurová, Y je skratka yellow, teda žltá a K je čierna (black). Z týchto základných farieb sa miešajú všetky ostatné farby.

Niektoré atramentové tlačiarne  majú dve atramentové kartridže, pričom jedna obsahuje tri farby a druhá je čierna. Takáto zostava je praktická najmä pri častej tlači textových dokumentov. Sú aj atramentové tlačiarne, ktoré majú 5 a viac farieb, ale tie sa bežne doma nepoužívajú. Sú určené na profesionálnu tlač kvalitných fotografií a obrázkov.

tlačiareň-ako-predlzit-zivotnost

Lacná tlač

Kúpna cena atramentovej tlačiarne je aj pre bežnú domácnosť relatívne dostupná. Cenu prevádzky atramentovej tlačiarne ovplyvňuje najmä frekvencia výmeny atramentových kartridží. Atramentové tlačiarne s tankovým systémom farieb majú lacnejšiu prevádzku, pretože keď sa minie niektorá farba, dá sa do nádobky s atramentom jednoducho doliať. Atramentové kartridže treba vymieňať kus za kus. Výmena sa predražuje, pokiaľ niektorá z farieb ešte nie je minutá, ale iná už chýba. Využitie farieb na maximum sa dá nastaviť výberom vhodného režimu tlače, ale tiež výberom toho, čo tlačíte.

Najmä pri tlači dokumentov ušetríte, ak budete používať na atrament nenáročné fonty a tlač prepnete do režimu tlače v odtieňoch sivej. Medzi najúspornejšie typy písma patria Century Ghotic, Calibri a Garamond. Ich používanie je najefektívnejší spôsob šetrenia drahého atramentu.

Ďalšie tipy a triky na používanie atramentovej tlačiarne

Ak po výmene atramentovej kartridže nevie počítač novú kazetu rozoznať, skúste ho reštartovať. Zároveň sa uistite, či máte nainštalovanú najnovšiu verziu softvéru tlačiarne. Ak sa vám nepáči kvalita tlače, ako prvé skúste vyčistiť tlačovú hlavu podľa pokynov výrobcu. Možno sa len zaniesla a nie je nutné meniť atramentové kartridže.

Vždy majte poruke náhradnú atramentovú kartridž. Pokusy o potlačenie papiera v prípade, že je atramentová náplň prázdna, môžu spôsobiť vážne a nezvratné poškodenie celej atramentovej tlačiarne alebo multifunkčného atramentového zariadenia. Vysoké riziko nezvratného poškodenia atramentovej tlačiarne je aj v prípade, ak by ste sa pokúsili doplniť atrament do tlačiarne, ktorá nemá tankový systém. Atrament vtedy jednoducho vytečie, všetko zaleje a celú tlačiareň zničí.

Pripravila: Dagmar Jančovičová
Foto: iStock

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu