Chemický peeling: Dá sa spraviť aj doma, ale dávajte si pozor!

0
1275
Domáci chemický peeling

Peelingy majú jednu skvelú vlastnosť – dokážu vyriešiť mnohé problémy s pleťou, s ktorými možno aj vy denne bojujete. Ak vás trápi suchá a šupinatá pokožka, spravte si peeling. Máte nejednotný tón pleti? Urobte si domáci peeling. Alebo už dlhé mesiace bojujete s vyrážkami a čiernymi bodkami? Chemický peeling môže byť vašou záchranou.

Už dlhšiu dobu sa hovorí, že chemický peeling je tým najjednoduchším spôsobom, ako dosiahnuť jemnú a hladkú pokožku. A skvelé na tom je, že už nemusíte chodiť ani ku kozmetičke, ale chemický peeling si môžete spraviť aj v pohodlí domova. Vďaka nemu môžete zlepšiť štruktúru svojej pokožky a vdýchnuť jej opäť iskru mladosti. Avšak pozor! Všetko má svoje PRE a PROTI a pri chemickom peelingu je potrebné mať sa obzvlášť na pozore. Keďže sú na trhu dostupné rôzne druhy chemického peelingu, zistite o nich všetko potrebné, kým sa do vyhladzovania svojej pleti pustíte.

Čo je chemický peeling a aké druhy poznáme

Napriek tomu, že pojem chemický peeling môže evokovať niečo drsné, čo by sa rozhodne nemalo aplikovať na pokožku, opak je pravdou. Chemický peeling je, v jednoduchosti povedané, ošetrenie, pri ktorom sa na exfoliáciu pokožky používa chemický roztok, najčastejšie však kyseliny. Ak by sme to úplne zveličili a zjednodušili, mohli by sme povedať, že chemický peeling spôsobuje „smrť“ tkaniva, čo vedie k odlupovaniu vrchnej vrstvy pokožky. Pod ňou sa však vytvára nová vrstva, ktorá je hladšia, menej vráskavá a viac pružnejšia.

Tento druh peelingu pomáha redukovať jemné línie i hlbšie vrásky, jazvy po akné, zmierňuje viditeľnosť pórov a dokonca je v jeho moci aj minimalizovanie tmavých škvŕn (napr. pigmentových škvŕn).

V závislosti od typu pleti, ako aj problému, ktorý chceme riešiť, sú chemické peelingy rozdelené do 3 základných typov:

  • povrchový peeling – účinkuje na najvrchnejšej vrstve pokožky (epidermis), je mimoriadne jemný a odlupuje len vonkajšiu vrstvu pokožky. Je ideálny pre tých, ktorí túžia po hladšej pleti, zlepšení jej štruktúry a odstránení jemných nedokonalostí. Tento typ chemického peelingu obsahuje najčastejšie kyselinu salicylovú.
  • stredný peeling – chemikálie v tomto peelingu prechádzajú cez epidermis až do hlbších vrstiev pokožky, respektíve k jej strednej vrstve dermis. Tieto peelingy sa používajú najmä na redukciu pigmentových škvŕn, jemných vrások a línii. Takéto peelingy sú najčastejšie obohatené o kyselinu glykolovú.
  • hĺbkový peeling – účinky týchto peelingov možno pozorovať v hlbších vrstvách pokožky. Sú vhodné na vyhladenie jazvičiek (napr. po akné), na redukciu hlbokých vrások či stareckých škvŕn. Pri tomto type chemického peelingu je však vhodné odovzdať sa do rúk profesionála a procedúra by sa nemala podstupovať viac ako raz do roka.

Je vhodné dodať, že pri správnom používaní môže chemický peeling dramaticky zmeniť stav vašej pleti a dodať jej mladistvý vzhľad.

Výhody chemického peelingu

Chemický peeling dokáže pre pokožku spraviť naozaj veľa. Tie, ktoré sú určené na domáce použitie sú zväčša len na povrchové ošetrenie, teda sú dostupné skôr len povrchové peelingy, menej často stredné peelingy. Samozrejme, v závislosti od toho, ktorý chemický peeling na svoju pleť aplikujete, také výsledky môžete očakávať.

Povrchové a stredné peelingy:

  • znižujú pigmentáciu na pokožke a odstraňujú pigmentové škvrny,
  • pomáhajú zmierňovať prejavy akné,
  • minimalizujú rozšírené póry, jemné linky i vrásky,
  • znižujú známky mierneho poškodenia pleti slnkom,
  • zlepšujú vzhľad pokožky (na pohľad i na dotyk).

Pri povrchových peelingoch určených na domáce použitie, ako je napríklad aj rozjasňujúci peeling Bright Boost od značky Neutrogena, tiež platí, že následná rekonvalescencia je oveľa kratšia. Pleť sa dokáže zotaviť rýchlejšie a rovnako aj negatívne účinky, ako je začervenanie a citlivosť pleti, sú miernejšie.

Ingrediencie v chemických peelingoch – ktoré vyhľadávať?

V súvislosti s chemickým peelingom sa najčastejšie spájajú kyseliny, hlavne AHA kyseliny, BHA kyseliny a PHA kyseliny. AHA kyseliny, hovorí sa im aj ovocné kyseliny, sa extrahujú z rôznych ovocných plodov, ako je napríklad jablko, citrusové plody, hrozno, ale aj cukrová trstina. Práve AHA kyseliny pôsobia na najvrchnejšej vrstve pokožky, ktorú odlupujú a pomáhajú ju obnovovať.

BHA kyseliny prenikajú do hlbších vrstiev pokožky, hlavne do pórov, ktoré pomáhajú čistiť a minimalizovať ich vzhľad. Rovnako tak pomáhajú odstraňovať vrchné vrstvy pokožky a tým prispievajú k jej vyhladeniu. PHA kyseliny sú jemnejšie a nie sú také drastické pre pleť (pleť ich lepšie znáša), no zároveň sú pre ňu prospešné.

  • Kyselina mliečna – je vhodná pre tých, ktorí s chemickým peelingom ešte len začínajú. Pomáha vyhladzovať pleť, minimalizuje drobné vrásky a svetlejšie pigmentácie. Jej výhodou sú aj jej hydratačné účinky.
  • Kyselina mandľová – pomáha zlepšovať textúru pleti, redukuje vrásky a jemné linky a je veľmi účinná pri odstraňovaní odumretých kožných buniek. Funguje dobre v kombinácii s kyselinou salicylovou.
  • Kyselina salicylová – tajná ingrediencia na boj proti akné. Preniká do stredných vrstiev pokožky a pomáha minimalizovať póry, ako aj redukovať jazvy a škvrny po akné.
  • Kyselina glykolová – je o niečo silnejšia než predchádzajúce, avšak v závislosti od jej koncentrácie v použitom peelingu. Zjemňuje štruktúru pokožky, znižuje výskyt vrások a jaziev, tiež pleť rozjasňuje.

Pri hľadaní chemického peelingu pre váš typ pleti sa môžete stretnúť aj s pojmom Jessnerov peeling, ktorý predstavuje druh chemického peelingu. Ide o kombináciu troch zložiek, a to kyseliny mliečnej, kyseliny salicylovej a rezorcinolu. Táto kombinácia zabezpečuje, že ide o veľmi účinný peeling pre aknóznu pleť, mastnú pleť a pleť so sklonom k tvorbe hyperpigmentácii. Jeho nevýhodou však je, že môže pleť vysušiť, pretože rezorcinol je zložkou vytvorenou na alkoholovej báze. Po jeho použití je teda vhodné pleť ošetriť hydratačným krémom.

Pre koho nie je chemický peeling vhodný?

Chemický peeling má množstvo priaznivých účinkov, preto ho chceme vyskúšať všetci. No v tomto prípade platí, že nie je úplne vhodný pre každého. Chemický peeling by ste nemali používať, ak:

  • máte tmavšiu pleť,
  • užívate lieky na akné (alebo ste ich užívali posledných 6 mesiacov),
  • máte v anamnéze keloidy (nadmerný rast jazvových tkanív),
  • ste tehotné.

Majte tiež na pamäti, že predtým než sa vrhnete do používania chemického peelingu, mali by ste si spraviť test znášanlivosti, aby ste predišli začervenaniu či zjazveniu pokožky. Malé množstvo vybraného chemického peelingu naneste na zápästie a nechajte pôsobiť. Ak sa do 24 hodín u vás neprejaví žiadna reakcia, môžete chemický peeling dopriať svojej pleti.

UPOZORNENIE: Ak chemický peeling používate prvýkrát, začnite s najnižšou možnou koncentráciou. Ak sa u vás nebudú prejavovať žiadne vedľajšie účinky, môžete koncentráciu kyselín v chemických peelingoch postupne zvyšovať. Ideálne je poradiť sa s odborníkom, ktorý vám pomôže vybrať vhodný chemický peeling na domáce použitie podľa vášho typu pleti a problému, ktorý potrebujete riešiť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu