Chorvátsko je stále obľúbenejšie aj u aktívnych turistov

0
419
chorvátsko pre aktívnych turistov

Chorvátsko nás láka predovšetkým svojim nádherným morom a nekonečnými plážami, stvorenými  na dokonalý oddych.  Čoraz viac turistov objavuje túto krajinu ako dovolenkovú destináciu, ktorá ponúka veľa možností na aktívny oddych v nedotknutej prírode. Až desať percent územia Chorvátska je chráneného, vďaka čomu patrí medzi ekologicky najlepšie chránené krajiny v Európe. Aj samotní turisti môžu prispieť k ochrane prírody Chorvátska, a to alternatívnym spôsobom cestovania či uvedomelým výberom aktivít. Stačí si z nich vybrať. Za odmenu vás čaká zaujímavý aktívny relax a jedinečné zážitky v prírode. 

Na dvoch kolesách

Milovníkom cyklistiky, ako inak, odporúčame spoznávať krásy Chorvátska nielen vo vnútrozemí, mnohé chorvátske ostrovy majú cyklotrasy, ktoré vám umožnia preskúmať ich za deň alebo dva. S bicyklom sa potom môžete ľahko prepraviť loďou na ďalší ostrov. Pevnina je, samozrejme, známa množstvom dobre vybudovaných cyklotrás. Na Istrii, najturistickejšom regióne Chorvátska, je možné bicyklovať sa po jednoduchých, rovinatých trasách. Skúsení cyklisti sa potom môžu vydať do náročnejšieho terénu v horách. Po dobrom stúpaní sa dá oddýchnuť na idylickej terase s krásnym výhľadom alebo nasávať kultúru v jednej z mnohých odľahlých dedín. Milovníci vína si môžu vybrať jednu z vínnych ciest, kde je možné doslova jazdiť na bicykli medzi radmi viniča.

Množstvo prírodných a národných parkov v Chorvátsku je výzvou pre milovníkov dobrodružstva. Cyklisti si môžu zmerať sily okrem iného na piatich trasách okolo Chorvátska, ktoré vedú pozdĺž Dinárskych Álp alebo aj cez ne, od hlavného mesta až po Makarsku na juhu krajiny, kde sa po náročnej túre úžasnou krajinou naskytá možnosť relaxovať pri mori.

Viac informácií sa nachádza na https://croatia.hr/cs-cz/outdoor-a-aktivni-dovolena/cyklistika.

chorvátsko pre aktívnych turistov

S batohom na pleciach

Ak dávate prednosť pešej turistike, Chorvátsko vám môže vyhovieť krásnymi pešími trasami a turistickými chodníkmi. V rozmanitej a mimoriadne pestrej krajine nemusíte byť trénovaným turistom, aby ste si užili krásne prechádzky. Či už si chcete užiť len denné túry na kratších trasách, alebo sa vyberiete na dlhšiu túru naprieč krajinou, viac ako 400 rôznych turistických trás roztrúsených po celej krajine ponúka začínajúcim aj skúseným turistom dostatok príležitostí na uspokojenie ich hladu po pohybe v prírode. Jedna z trás –  Chorvátska diaľková trasa,  dlhá 2 109 km – začína v Iloku, v najvýchodnejšom bode Chorvátskej republiky, potom smeruje k najsevernejšiemu bodu – Sveti Martin na rieke Mura, ďalej vedie cez najzápadnejší bod Savudrija, kde sa otáča smerom na najjužnejší bod Chorvátskej republiky – Prevlaku. Trasa sa riadi zásadou vyhýbania sa asfaltovým cestám a zameriava sa na horské chodníky, traktorové a makadamové cesty.

Ďalšie tipy na pešie túry nájdete na https://croatia.hr/cs-cz/outdoor-a-aktivni-dovolena/turistika-a-horolezectvi.

Pre dobrodruhov

Chorvátsko sa môže pochváliť veľkými počtami turistov. Nájdete tu však aj možnosť uplne sa izolovať od sveta na tzv. Robinsonskej turistike – neobyčajnom chorvátskom dobrodružstve pomenovanom podľa hlavnej postavy jedného z dobrodružných románov Daniela Defoa. Počas takejto dovolenky môžete byť ubytovaní v ekologických ubytovacích zariadeniach zásobovaných obnoviteľnou energiou. Nachádzajú sa v odľahlých zátokách, na horských svahoch alebo v hustých lesoch. Na chvíľu sa tak môžete vrátiť k svojim koreňom, splyniete s nedotknutou prírodou, ktorá vás láka na objavovanie okolia počas turistiky, kúpania alebo potápania.

Viac o tomto originálnom štýle cestovania nájdete na https://croatia.hr/cs-cz/priroda/robinsonska-turistika-chorvatsky-vynalez-pro-moderni-dobrodruhy.  

chorvátsko pre aktívnych turistov

Atraktívne turistické ciele

Chorvátska provincia Međimurje bola na najväčšom svetovom veľtrhu cestovného ruchu ITB v Berlíne vyhlásená za zelenú destináciu a získala striebornú značku Green Destination. Stalo sa tak prvým regiónom v Chorvátsku a štvrtým na svete, ktorý získal tento certifikát. Značka je uznaním úsilia ľudí sústrediť sa na ekologické produkty a udržateľnú dovolenku v prírode. Nádherná príroda Međimurja pozdĺž rieky Mury robí z tohto  územia ideálnu destináciu, ktorá by nemala chýbať na zozname žiadneho milovníka outdoorových aktivít.

Plitvické jazerá sú nielen najznámejším chorvátskym národným parkom, ale sú aj na zozname svetového dedičstva UNESCO. Prírodná rezervácia je známa 16 jazerami, ktoré sú prepojené nádhernými vodopádmi. Návštevníci si môžu prírodnú rezerváciu prezrieť jedinečnými a udržateľnými dopravnými prostriedkami, ako sú panoramatický elektrický vláčik a tichý elektrický čln, alebo počas prechádzky po rozsiahlej sieti turistických chodníkov. V záujme čo najlepšej ochrany prírodnej rezervácie sa osobitná pozornosť venuje ochrane životného prostredia a obnoviteľným zdrojom energie. Napríklad elektrina sa vyrába v certifikovaných vodných elektrárňach a svieti sa len LED osvetlením, ktoré je menej energeticky náročné a neznečisťuje prírodu svetelným smogom.

Ďalšie informácie nájdete na https://np-plitvicka-jezera.hr/en/

Prístup Chorvátska k udržateľnému aktívnemu cestovnému ruchu je príkladom pre ostatné destinácie. Vďaka ochrane prírodných krás, podpore ekologických aktivít a spolupráci s miestnymi komunitami ponúka Chorvátsko aktívnym cestovateľom jedinečné zážitky. Ich udržateľnosť zaručuje, že aj budúce generácie si budú môcť naďalej vychutnávať túto nádhernú krajinu a zároveň podporovať environmentálne povedomie na celom svete.

chorvátsko pre aktívnych turistov

Pripravila: Anna Kopičová
Foto: Ivan Sardi, Igor Seler, Aleksandar Gospic, Zoran Jelaca, Sasa Pjanic

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu