Chudnúť sa dá aj s prílohami

0
1216

Redukcia váhy patrí medzi jedno z piatich najčastejších predsavzatí. Ak je aj pre vás začiatok ďalšieho roka po bohatom vianočnom hodovaní symbolom nového štartu, máme pre vás inšpiráciu, ako si ho udržať dlhšie ako len pár dní či mesiacov. Správne zvolené predsavzatie vám totiž môže zmeniť celý život, a to bez hladovania. 

 Hladovanie, diéty a vynechávanie príloh

Najčernejším scenárom a najmenej efektívnym spôsobom na zhadzovanie kíl je zámerné hladovanie. To môže váhu dočasne znížiť, ale po návrate k normálnemu režimu kilá opäť naskakujú. Pre mnohých je inšpiráciou aj nespočetné množstvo diét, ktoré „zaručia“ zníženie váhy, alebo aj vynechávanie príloh, ktoré sú údajne zbytočným zdrojom nepotrebných sacharidov. Servírovanie jedál bez prílohy je síce obľúbeným, a možno aj dočasne funkčným, prostriedkom tzv. rýchleho chudnutia, ale z dlhodobého hľadiska to nie je dobré riešenie. Ako to teda s prílohami naozaj je? Prečo ich úplne nevyradiť z jedálnička, čo môže ich dlhodobá absencia spôsobiť a ako ich vhodne nahradiť?

Príloha ako dôležitá súčasť jedálnička

Práve prílohy bývajú jedným z problémov pri znižovaní váhy. „V honbe za vysnívanou postavou je úplné vynechanie príloh bez ich adekvátnej náhrady jedným z najčastejších krokov, ku ktorému sa ľudia uchyľujú. Aj keď ich eliminácia spočiatku naozaj zrýchľuje chudnutie, v praxi sa ukazuje, že pre väčšinu ľudí nie je toto riešenie praktické, dlhodobo udržateľné, a dokonca nevyhnutné. Táto radikálna zmena sa z dlhodobého hľadiska nevypláca a môže mať aj neblahé zdravotné následky,“ hovorí Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky Slim Pasta.

 Častý scenár vyzerá tak, že pri vynechaní napríklad obedovej prílohy sa telo o energetický deficit prihlási neskôr večer, čo má za následok prejedanie sa sladkosťami či veľkými porciami jedla. „Pri dlhodobom vynechaní príloh si telo zvykne na nižší príjem a po ich opätovnom zaradení následne hrozí pomerne vysoké riziko jojo efektu. Správnou cestou teda je, aby sme prílohy z jedálnička nevyradili, ale prišli na to, ako ich správne dávkovať či ako ich vhodne nahradiť,“ dodáva Monika Rychlovská Tělupilová.

Zázračný konjak

Jednoduchou pomôckou môže byť zaradenie príloh z konjaku do vášho stravovacieho plánu. „Konjakové prílohy vás dokonale zasýtia a vďaka ich veľmi nízkej energetickej hodnote vám pomôžu znížiť množstvo prijatých sacharidov. Okrem toho sú bohatým zdrojom vlákniny glukomanan, ktorá funguje ako prebiotikum, pomáha pri zápche a prispieva k znižovaniu hmotnosti,“ vysvetľuje Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa značky Slim Pasta.

Ako teda dôjsť k zdarnému koncu? Ak sa snažíte schudnúť, konjakové prílohy vám vo vašej snahe určite pomôžu. A ak by ste si predsa len radi naservírovali bežnú prílohu, pokúste sa ju pripraviť v odľahčenej forme alebo doplnenú o zeleninu.

Tipy na odľahčenie jedálnička

● Máte radi zemiakovú kašu? Vyskúšate časť zemiakov nahradiť zelerom, brokolicou alebo karfiolom. 

● Ryžu, kuskus, pohánku alebo bulgur servírujte zmiešané s nadrobno nakrájanou zeleninou, napríklad s karfiolom alebo brokolicou.

● Obľúbeným hranolkám, kroketám, zemiakovým plackám, hriankam či smaženým palacinkám sa radšej vyhnite. Vyprážaním zbytočne zvyšujete energetickú hodnotu jedla, a zároveň ho „obohacujete“ o škodlivé látky. Okrem iného tým zaťažíte predovšetkým žalúdok a žlčník. 

Bežné prílohy v číslach

Nemáte predstavu, koľko kalórií a sacharidov obsahujú jednotlivé prílohy?

PrílohaEnergetická hodnotaSacharidy
Cestoviny133 kcal24 g
Cestoviny Slim Pasta9 kcal0 g
Ryža118 kcal26 g
Ryža Slim Pasta9 kcal0 g
Zemiaky85 kcal19 g
Kuskus117 kcal22 g
Pšeno123 kcal24 g
Bulgur83 kcal19 g
Hranolčeky275 kcal35 g
Tortila240 kcal42 g
Šošovica117 kcal6 g
Gnocchi148 kcal32 g
Žemľové knedle172 kcal32 g

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu