Čo bude, ak pohár trpezlivosti a únosnosti pretečie…?

0
1541

Dodávateľom zdravotníckych pomôcok štát dlhuje 105 miliónov eur.

Slovensko nedodržiava smernicu o oneskorených platbách, upozorňuje Európska komisia. Smernica vyzýva členské krajiny EÚ, aby si plnili povinnosť uhrádzať svoje záväzky voči firmám v rozsahu 30 – 60 dní. Slovensko je v tomto prípade úplným extrémom: Štát totiž dlhuje dodávateľom zdravotníckych pomôcok k marcu 2021 viac ako 105 miliónov eur, pričom lehota úhrady zo strany štátu za zdravotnícke pomôcky a špecializovaný zdravotnícky materiál je aktuálne až 365 dní po splatnosti faktúr. Združenie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+ MED upozorňuje, že ak sa finančná situácia v zdravotníctve nebude urgentne riešiť a štát si nezačne plniť svoje povinnosti voči dodávateľom, doplatia na to predovšetkým samotní pacienti, pretože ak si Slovensko nezačne plniť svoje povinnosti, Komisia môže na štát podať žalobu na Európsky súd.

„Združenie SK+ MED (Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok, ktorá združuje záujmy 26 dodávateľov zdravotníckych pomôcok pôsobiacich na Slovensku) dlhodobo upozorňuje na neúnosnú situáciu, ktorá súvisí s neplnením si povinnosti štátu voči svojim dodávateľom. Zvlášť kritická je situácia v zdravotníctve. Dlh štátu voči SK+ MED presiahol v prvom kvartáli tohto roka 105 miliónov eur. Naše faktúry nie sú zo strany štátu uhradené aj viac ako rok,“ hovorí Katarína Danková, výkonná riaditeľka SK+ MED.

Verejné orgány a inštitúcie sú pritom povinné platiť svojim dodávateľom včas a ísť príkladom v boji proti kultúre oneskorených platieb v podnikateľskom prostredí.  „Takmer rok musíme udržať naše firmy, ktoré na Slovensku podnikajú a dodávajú zdravotnícke pomôcky v solídnej kondícii. Platiť dane, odvody či mzdy a to napriek tomu, že od obchodného partnera, ktorým je v tomto prípade štát, čakáme na splatnosť našich faktúr aj viac ako rok,“  upozorňuje Danková.

Situácia s verejnými financiami sa síce kvôli pandémii COVID-19 zhoršuje. Prejavuje sa to aj v sektore zdravotníctva. Avšak dlh štátu voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok a špeciálneho zdravotného materiálu nevznikol len teraz – kumuluje sa už niekoľko rokov. Štát by mal efektívne nastaviť svoju úhradovú politiku a riešiť situáciu spoločným dialógom s dodávateľmi.

Už niekoľkokrát sme verejne, prostredníctvom médií, deklarovali našu ochotu sadnúť si s vedením rezortu zdravotníctva za jeden stôl a hľadať konštruktívne a systémové riešenia, ktoré pomôžu túto negatívnu situáciu zvrátiť,“  dodáva Danková.

Komisia už zaslala Slovensku odôvodnené stanovisko z dôvodu nadmerného oneskorenia platieb v sektore verejného zdravotníctva. Vláda SR má teraz dva mesiace na to, aby odpovedala na argumenty predložené Európskej komisii. V opačnom prípade môže Brusel rozhodnúť o postúpení tohto prípadu Súdnemu dvoru EÚ.

Stále je šanca vyhnúť sa konaniu pred Európskym súdom. Dôležitá je však ochota rezortu riešiť situáciu s oneskorenými platbami. Aj preto zástupcovia firiem združených v asociácii SK+ MED vyzývajú kompetentných na otvorený a transparentný dialóg o dofinancovaní zdravotníctva zo štátneho rozpočtu a koncepcii riešenia pohľadávok voči dodávateľom zdravotníckych pomôcok. Zástupcovia SK+ MED súpripravení zúčastniť sa tohto otvoreného dialógu a byť silným odborným partnerom pre štát a Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdroj: SK+MED / Grape PR

foto: pixabay.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu