V prírode sa nachádzajú odpovede a riešenia na to, ako podporiť telo, aby bezpečne a s ľahkosťou zvládalo náročnejšie zimné obdobie a tiež, aby sme emočne mohli pociťovať pokoj, vyrovnanosť a užívať si magické čaro zimy naplno. Pričuchnite do sveta vôní a objavte silu a účinky esenciálnych olejov.

Pomaranč pre sťastie a radosť do života Jedným z najlepších prírodných prostriedkov na navodenie pocitu šťastia je pomarančový esenciálny olej. „Siaham po ňom vždy, keď neviem v sebe vydolovať potrebné nadšenie a radosť zo života. Vtedy si kvapnem kvapku do dlaní, pošúcham, zhlboka vdychujem a ponorená do jeho vône nemôžem inak, začínam sa usmievať a cítim teplo Vianoc, kedy sme na radiátoroch sušili pomarančovú kôru a ja som sa cítila šťastná a v bezpečí,“ hovorí aromaterapeutka Martina Valníčková., ktorá sa na portáli www.esencialneoleje.sk pravidelne delí o svoje zážitky skúsenosti s esenciami a odpovedá na otázky všetkých, ktorý by radi „pričuchli“ k svetu vôní a zdravia. Pomarančový olej sa kvapká do vody. Stačí 1 kvapka v pohári a voda nielenže vynikajúco chutí, ale pomáha telu zbavovať sa nečistôt. V zimnom období sa do organizmu dostáva veľa škodlivých látok vdychovaním, pretože pridlho sedíte vo vnútorných priestoroch, kde sa z nábytku a podláh uvoľňujú chemikálie, za pomoci ktorých boli vyrobené.
Škorica, klinček, zázvor na zahriatie Čím väčšia zima je vonku, tým „horúcejšie“ rastlinky sa používajú na vyrovnanie vplyvov prostredia. „Škorica, klinček a zázvor sú koreniny, ktoré sa používajú pri pečení vianočných perníčkov. Nedostali sa tam náhodou. Práve tieto rastliny obsahujú najviac zahrievajúcich látok a tiež látok, ktoré dokážu najefektívnejšie bojovať proti vírusom a baktériám,“ delí sa svoje poznatky M. Valníčková. Na rozdiel od slivovice, ktorá určite tiež dokáže „červíka trochu vyštípať“ tieto oleje nespôsobujú následné bolenie hlavy na druhý deň a v tele spúšťajú následné ochranné a imunitné reakcie. Kvapkou jedného, alebo kombinácie týchto olejov si môžete dochutiť čaj, kávu, dokonca aj vianočné pečenie s nimi získa úplne nový rozmer –  všetko bude mať plnšiu, výraznejšiu chuť. Pečením sa síce strácajú liečebné účinky olejov, pretože esenciálne oleje, pokiaľ sú v terapeutickej kvalite, boli veľmi jemne lisované alebo destilované tak, aby sa neprehriali, ani nedostali pod priveľký tlak. Pri pečení už je teplota vyššia, než akú majú radi, ale za tú chuť to stojí. „Pokiaľ chcem zachovať nielen chuť, ale aj terapeutický účinok, pridávam ich do krémov za studena, prípadne do šalátov, alebo omáčok“, radí odborníčka na esenciálne oleje.

Zmes pre podporu imunity Jedným z najrafinovanejších spôsobov, ako posilniť imunitu celej rodiny je difúzovanie, rozptyľovanie esenciálnych olejov do vzduchu, za pomoci studenej pary. 3-4 kvapky esenciálneho oleja, alebo zmesi olejov v difuzéri dokážu prečistiť vzduch v miestnosti natoľko, že členovia rodiny od seba navzájom nechytia žiadne virózy, ani nákazlivé ochorenia. „Ja mám 5 školopovinných detí, takže toto mám dobre odskúšané. Keď aj zo školy niekto príde chorý, neodovzdávame si nákazu ako štafetu. Pre tieto účely v zimných mesiacoch s obľubou difúzujem zmes olejov On Guard – to je zmes, ktorá obsahuje klinček, škoricu, rozmarín, pomaranč a eukalyptus a nielenže silne pripomína Vianoce a tak navodzuje pocit pohody, ale práve tieto oleje aj osobitne patria medzi najsilnejšie posilňovače imunity,“ odporúča M. Valníčková. Zmes On Guard je dobré okrem inhalácie používať aj natieraním, v tom prípade sa olej cielene dostáva tam, kde potrebujete posilniť – napríklad natieraním na hrudník dosiahnete lepšie dýchanie. Natieraním sa olej postupne uvoľňuje aj do krvného obehu a dokáže podporovať organizmus dlhšie.  Na celotelovú podporu sa olej natiera na spodok chodidiel, prípadne pozdĺž chrbtice.  Vždy sa pred natieraním nanesie na miesto aplikácie najprv mastný olej, napríklad kokosový, alebo nejaký kvalitnejší jedlý olej z kuchyne, a potom sa vtierajú jedna alebo dve kvapky esenciálneho oleja. Pre deti sa dáva kvapka už predriedenej zmesi. Je to výborná prevencia – natiera sa ráno a večer, ale ak už máte nejaké sezónne problémy, tak oleje nanášajte 4-5x denne, až do vymiznutia príznakov.
Citrón proti kašľuNa špecializovanú podporu  dýchania sa osvedčila Zmes Air, kde je mäta, čajovník, citrón, eukalyptus a kardamón. „Túto zmes rada difúzujem, keď má nieto doma upchatý nos, tiež ju natieram na hrudník (zriedenú podkladovým olejom). Výborne mi robí, keď si ráno v sprche na podlahu sprchového kúta kvapnem jednu kvapku zmesi Air a potom si užívam parnú dýchaciu saunu, keď kvapky vody a pary aktivujú úžasný účinok tohto oleja na čisté a hlboké dýchanie,“ vychutnáva si účinky esenciálnych olejov aromaterapeutka. Zmes OnGuard, prípadne citrónový , alebo pomarančový olej  pomáhajú pri kašli a škriabaní v krku – stačí kvapnúť 1 kvapku do medu a nechať stiecť po hrdle. Potom je to dobré zapiť vodou,  jednak v prípade On Guardu sa spláchne silná chuť, ale tiež esenciálne oleje lepšie fungujú keď sa pri ich používaní pije veľa vody. Citrónový olej navyše vyrovnáva Ph v tele – čiže odkysľuje.

Ruža na upokojenie pokožky
Studené a veterné počasie môže vysušovať a mierne dráždiť pokožku. Na jej upokojenie a ochranu krásne pomáha olej z ružových lupienkov a okrem toho vonia vskutku kráľovsky. Jednoduchý spôsob, ako využiť vlastnosti tohto vzácneho oleja je, že si ho spolu s levandulovým olejom, prípadne s nejakým hydratačným krémom nanesiete na suché časti pokožky. Obzvlášť dobre prospievajú tieto oleje suchýchm popraskaným hánkam, lakťom a kolenám.

Tip od aromaterapeutky:

Vyrobte si vlastnú zimnú zmes

Zmes pomáha vychutnať si krásnu zahrievajúcu mágiu zimných nocí. Dáva pocit, akoby ste boli Šeherezádou a čakalo vás tisíc nádherných chvíľ na zámku, s kráľom svojho srdca v príjemnom teple svojej postele a rozvoňaného domova.

Do difúzera dajte:
2 kvapky levandule
2 kvapky zmesi Peace
2 kvapky oleja z cédrového dreva
2 kvapky kasie.

foto: pixabay.com / Martina Valníčková, aromaterapeutka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu