Gastroenterologické centrum Bezručova si pripomenulo spolu s pacientmi  nedávny Svetový deň IBD

0
1025
gastroenterologické centrum Bezručova

Gastroenterologické centrum Bezručova, ktoré patrí medzi popredné európske centrá špecializovanej starostlivosti o pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou (1BD) si pripomenulo spolu s pacientami Svetový deň IBD. ktorý bol 19. mája. Každoročne spája ľudí po celom svete v snahe zvýšiť povedomie o týchto ochoreniach a zlepšiť kvalitu života pacientov. Stovkám pacientov s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou z celého Slovenska pomáha aj Gastroenterologické centrum Bezručova.

Crohnova choroba a ulcerózna kolitída ­- nešpecifické zápalové ochorenia čriev – patria medzi vážne chronické ochorenia, ktoré postihujú ľudí medzi 20. a 40. rokom života a vyžadujú si vysokošpecializovanú zdravotnú starostlivosť. „Gastroenterologické centrum Bezručova je najväčšie špecializované centrum pre liečbu aj tých najťažších prípadov IBD ochorení na Slovensku, máme tím dvadsiatich lekárov, sestier, farmaceutov a koordinátorov, ktorí sa starajú o viac ako 1200 pacientov z celého Slovenska,“ uviedol vedúci lekár Gastroenterologického centra Bezručova prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., ktorý je spoluautorom európskych odporúčaní pre liečbu IBD. Centrum sa pod jeho vedením stará o pacientov už 16 rokov.

gastroenterologické centrum Bezručova
prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

Poskytujú pomoc všetkým pacientom s IBD

Zdravotná starostlivosť o pacientov s IBD ochoreniami bola v poslednom roku na Slovensku ohrozená. Z rôznych personálnych i prevádzkových dôvodov museli mnohé špecializované centrá, kam pacienti často dochádzajú za liečbou, zavrieť. Gastroenterologické centrum Bezručova však stálo pri pacientoch aj v ťažkých časoch. „Sme tu aj keby čokoľvek iné zlyhalo. Chodia k nám pacienti z celého Slovenska a naším cieľom je poskytovať im zdravotnú starostlivosť na najvyššej úrovni,“ prehlásil prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

V centre pôsobia významní špecialisti z oblasti gastroenterológie ako MUDr. Anna Gojdičová, PhD., MUDr. Igor Šturdík, PhD. a MUDr. Jozef Tóth. „Pacienti často vnímajú svoje ťažkosti súvisiace s týmito ochoreniami ako ponižujúce, čo môže viesť k psychologickým problémom ale aj sociálnej izolácii. Obavy navyše spôsobuje aj vyššia pravdepodobnosť vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka,“ uviedla MUDr. Anna Gojdičová PhD. Crohnova choroba a ulcerózna kolitída síce patria medzi nevyliečiteľné a celoživotné diagnózy, no pacient ich v spolupráci s lekárom môže mať pod kontrolou. „Ťažisko liečby IBD ochorení aj naďalej spočíva v potláčaní zápalových procesov, s medicínskymi inováciami však dokážeme pacientom výrazne pomôcť a ovplyvniť aktivitu ochorenia natoľko, že sú schopní viesť bežný život. V Gastroenterologickom centre Bezručova využívame najmodernejšie spôsoby liečby ako biologická liečba, liečba kmeňovými bunkami či inovatívne lieky,“ doplnila MUDr. Anna Gojdičová, PhD.

Poliklinika Bezručová

S diagnózami pacient bojuje celý život

Ulcerózna kolitída je chronické zápalové ochorenie hrubého čreva, ktoré postihuje konečník a variabilne sa môže šíriť celým hrubým črevom. Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť tráviaceho traktu, najčastejšie však koniec tenkého a hrubé črevo. Na rozdiel od ulceróznej kolitídy zápal pri Crohnovej chorobe preniká hlbšie do steny čreva a môže sa šíriť aj do okolia. Tieto ochorenia sprevádzajú obdobia remisie, keď je pacient bez príznakov, a obdobia relapsu, keď naopak zažíva ťažkosti.

Gastroenterologické centrum Bezručova nadviazalo na tradíciu IBD centra v Ružinove, ktoré sa už v minulosti venovalo pacientom s Crohnovou chorobu a ulceróznou kolitídou. IBD centrum v moderných priestoroch Gastroenterologického centra Bezručova patrí medzi najväčšie európske centrá špecializovanej starostlivosti o IBD pacientov, je medzinárodne akceptované a za posledný rok svojho pôsobenia sa stalo aj najväčším takýmto centrom na Slovensku.

Foto: Centrum Bezručova a Grape PR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu