JARNÝ DETOX? 7 RÁD AKO NA TO

Doľahla na vás s príchodom jari typická únava? Ak sa necítite vo svojej koži, ste malátni, nič vás nebaví, vaše vlasy ani pleť nežiaria ako predtým, potrebujete vzpruhu. Ak chcete pocítiť príval čerstvej energie a k tomu navyše zhodiť pár nadbytočných kilogramov, mohla by vám pomôcť jarná očista. Aj detox má však svoje pravidlá. Viete, kedy a ako sa detoxikovať správne?

Urobte si očistu, nie hladovku

Hoci sa naše telo prirodzene zbavuje toxínov vďaka pečeni a obličkám, z času na čas im treba pomôcť. „Existuje veľa návodov a rád, ako si očistiť svoje telo. Väčšinou sa zameriavajú na znížený počet jedál počas dňa, prípadne na jednostrannú stravu, kedy počas detoxu jete iba jeden druh potravín, napríklad ryžu, ovocie, zeleninu či tekutú stravu. Ak vám takéto stravovanie neprekáža, môžete to vyskúšať. Určite sa však vyhnite hladovkám alebo domácim klystírom. Tým si sami môžete viac uškodiť ako pomôcť,“ upozorňuje výživová špecialistka Martina Dvořáková.

50 odtieňov zelenej

Počas detoxu sa rozlúčte so sladkosťami, cukrovinkami alebo slanými jedlami. Naopak, jedzte viac zeleniny. Tá zásobí vaše telo vlákninou a podporí lepšie trávenie. „V tomto období sa zamerajte najmä na prísun zelenej zeleniny. Je bohatá na prírodnú látku chlorofyl, ktorá je silným antioxidantoma pomáha telu zbavovať sa toxických látok a škodlivín. Svojím zásaditým účinkom pôsobí proti prekysleniu organizmu, spomaľuje proces starnutia a pomáha v prevencii pred rôznymi chorobami,“ odporúča špecialistka na ketodiétu Martina Dvořáková.

Dajte zelenú aj pitnému režimu

Ak ste sa rozhodli očistiť svoj organizmus, je dôležité držať sa základných pravidiel, ktoré vás privedú k úspešnému cieľu. V prvom rade dbajte na to, aby ste v priebehu detoxu pili zvýšené množstvo tekutín oproti bežnému pitnému režimu. Denne by ste tak mali vypiť 2-4 litre tekutín, aby telo odplavilo toxíny. Podobné účinky ako listová zelenina má aj obľúbený zelený čaj Matcha. Táto superpotravina je plná antioxidantov, vitamínov a minerálnych látok. Pripravte si na desiatu napríklad proteínový nápoj KetoDiet Matcha Tea, ktorý je dokonalým ekvivalentom kávy. Obsahuje 100 % BIO zelený čaj, kvalitné bielkovinyapozitívne ovplyvňuje aj pamäť.

Čerstvý vzduch vám dodá sily

Snažte sa zvýšiť výdaj energie a športujte. „V období detoxu nie je vhodné začínať s behom, túto aktivitu si radšej nechajte na obdobie, keď jarnú očistu ukončíte. Zvoľte radšej svižnejšie prechádzky na dlhšie trate alebo iné, pokojnejšie pohybové aktivity, napríklad jógu. Tak ako v strave, aj v športe je dôležitá pravidelnosť. Pokúste sa zaradiť pohyb do svojho programu aspoň dvakrát týždenne po 40 minút,“ radí Martina Dvořáková. Pobyt na čerstvom vzduchu okysličí váš organizmus a nabije telo pozitívnou energiou. „Telu pomôžete očistiť sa, ak si odopriete alkohol, cigarety a znížite príjem kofeínu,“ dodáva Dvořáková.

EXTRA TIP: Dobite si baterky japonským zeleným čajom matcha. V kombinácii s proteínovou panna cottou a chia semienkami dodá telu veľa energie a povzbudí vašu myseľ.

Matcha KetoPuding

●       1 vrecúško proteínovej panna cotty KetoDiet

●       100 ml mandľového mlieka

●       20 g chia semienok

●       1 čajová lyžička čaju matcha

●       vanilková esencia

●      orechy na ozdobu

Postup: Do mandľového mlieka metličkou vmiešame prášok panna cotty a čaj matcha, pridáme chia semienka, vanilkovú esenciu a opäť zamiešame. Nalejeme do misky a dáme minimálne na 45 minút stuhnúť do chladničky. Proteínový matcha puding ozdobíme nasekanými orechmi a podávame.

foto: KetoDiet.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu