Jeden z najslávnejších príbehov v sci-fi žánri

0
682
Stretnutie s Rámom

Ráno 11. septembra 2077, na samom konci nezvyčajne krásneho leta, mohla väčšina Európanov na východnej oblohe uvidieť žiariacu ohnivú guľu. O pár sekúnd už svietila silnejšie ako Slnko, a keď prenikla do atmosféry – spočiatku celkom nečujne –, zanechala za sebou hustý pás prachu a dymu…

Stretnutie s Rámom je vedeckofantastický román, ktorý vyšiel ešte v roku 1973 ako prvý diel slávnej tetralógie. Teraz vyšiel v novom vydaní vo vydavateľstve mamaš.

V roku 2131 sa z hĺbky vesmíru vynorí neznáme teleso. Rýchlo sa stane stredobodom záujmu vedcov a dostane meno Ráma. Valec mimoriadnych rozmerov rotuje, má úplne hladký povrch a podľa slabého gravitačného poľa je zrejme dutý. Ráma nemôže byť prirodzeného pôvodu, a preto k nemu vyšlú prieskumnú raketu Endeavour.

Kapitán Norton a jeho posádka objavia vo vnútri bizarný a fascinujúci svet, ktorý sa nepodobá ničomu, čo ľudstvo dovtedy poznalo… Ráma sa pritom dostáva čoraz bližšie k Slnku, teplota stúpa nad bod mrazu, rozžiaria sa dovtedy neidentifikovateľné priekopy, ktoré sa ťahajú pozdĺž plášťa v pravidelných rozostupoch. A astronauti s údivom pozerajú na monumentálnosť interiéru Rámu.

Stretnutie s Rámom je klasický sci-fi román, jedno z najoceňovanejších diel.
Ešte v roku 2077 zriadili po zničení severného Talianska (dopadom meteoritu) Vesmírnu ochranu, ktorá má monitorovať lietajúce objekty v Slnečnej sústave.
Ocitáme sa v roku 2131 a za obežnou dráhou Jupitera spozorujú čudný objekt…

Tak sa začína tento príbeh o Ráme, valci s dĺžkou 50 kilometrov a s priemerom 20 km. Ráma má hladký povrch, je dutá a má slabé gravitačné pole…
Arthur C.Clarke si všetko detailne premyslel a vytvoril príbeh, ktorý nadchne všetkých fanúšikov sci-fi. Pri čítaní možno začnete premýšľať – sme pripravení  na prípadný príchod niekoho z vesmíru? Čo ak tam naozaj čosi-ktosi existuje? Čo by sme urobili?

Arthur C. Clarke získal za knihu Stretnutie s Rámom najprestížnejšie literárne ocenenia za sci-fi vrátane cien Hugo a Nebula. Román patrí medzi najslávnejšie príbehy v žánri vedeckej fantastiky a je prvou časťou štvordielnej série.

Foto: mamaš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu