Jedinečná Vincentka z Luhačovíc si zaslúži výnimočné zaobchádzanie

0
742
Vincentka Luhačovice

Svetoznáma minerálna voda Vincentka je taká výnimočná, že aj zaobchádzanie s ňou si zaslúži mimoriadnu pozornosť. Už okolnosti vzniku Vincentky sú výnimočné – z pozostatkov treťohorného mora sa vzlína niekoľko desiatok miliónov rokov stará morská voda, zriedená presakujúcimi vodami z povrchu, ktoré sú obohatené o oxid uhličitý. V Luhačoviciach sa čerpá z vrtov hlbokých asi 50 m. Časť minerálnej vody sa potrubiami rozvádza do luhačovockých kúpeľných domov a časť sa plní do fliaš a spracúva do výrobkov pod gesciou akciovej spoločnosti Vincentka.

,,Ochrana prírodných liečivých zdrojov v Luhačoviciach je daná stanovením ochranných pásiem, kde sú zakázané činnosti, ktoré by mohli znamenať potenciálnu hrozbu pre minerálne pramene. Druhým dôležitým opatrením je stanovenie povoleného odberu vody z každého zdroja. Určenie povoleného množstva vydáva Inšpektorát kúpeľov a žriediel. Potrebné je aj to, aby sa klienti a návštevníci Luhačovíc správali zodpovedne a ani nevedomky neznečisťovali územie. U nás v plniacej firme čerpáme iba povolené množstvá Vincentky a mimoriadne dbáme i na dodržiavanie hygienických predpisov, pretože ide o výrobu potravinových doplnkov, ktoré podliehajú prísnym pravidlám. Rovnako počas prepravy u dopravcov a skladovania v predajniach, odporúčame nevystavovať Vincentku a výrobky z nej vyšším teplotám, ale držať ju v chlade a tme,“  vysvetľuje Jan Šumšal, riaditeľ Vincentky.

Vincentka uľavuje hlasivkám

Jedinečnosť Vincentky určuje aj oxid uhličitý, ktorý obsahuje. CO2 Vincentke dodáva z hlbín zeme sama príroda. Oxid uhličitý má v podzemí anorganický, juvenílny  pôvod, súvisiaci s vulkanickou aktivitou. Preniká z veľkých hĺbok a následne sa CO2 v podzemnej vode rozpúšťa a vzniká tak kyselina uhličitá, ktorá pôsobí na okolitú horninu a obohacuje podzemnú vodu o minerálne látky.

Minerálna voda Vincentka má všestranné použitie. V kúpeľníctve sa používa v kúpeľoch Luhačovice hlavne pri inhalačných a pitných kúrach pri chorobách dýchacích ciest, hlasiviek, poruchách látkovej výmeny, žalúdočných vredoch, chorobách dvanástnika, pri chronickej pankreatitíde a diabete. Je tiež vhodná ako prírodný výživový doplnok pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Umožňuje rozpúšťanie hlienov na slizniciach dýchacích ciest, žalúdku a črevách svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a biogénnych prvkov.

Osobitne si ju pochvaľujú ľudia, ktorí sa živia hlasom. Speváci, moderátori, herci, učitelia dôverne poznajú ten pocit, keď im začne zlyhávať hlas, objaví sa chrapot a nakoniec už len zúfalo šepkajú. Vtedy potrebujú okamžitú pomoc a liečbu, aby sa čo najskôr mohli vrátiť k profesionálnemu výkonu práce. Okrem liečby antibiotikami, ak je nutná  a o tom rozhoduje lekár, je tu našťastie aj svetoznáma, stáročiami overená minerálna voda Vincentka a produkty s obsahom jej solí. Vrátiť hlas tak pomôže inhalovanie Vincentky, jej pitie, kloktanie, alebo cmúľanie pastiliek Vincentka.

Prvá pomoc pri letných horúčavách

Súčasné tropické teplo už priniesli stovky kolapsov z tepla a podpísalo sa pod zhoršenie zdravotného stavu mnohých obyvateľov. Zvlášť zraniteľní sú starší ľudia, ale nebezpečný je aj pobyt, či práca  na slnku. V taký čas pomôže dodržiavanie pitného režimu. Neoddeliteľnou súčasťou správneho pitného režimu v letných dňoch by mala byť aj minerálna voda Vincentka. ,,Vincentka je ideálnou pre dopĺňanie minerálnych solí, pretože pomáha regenerovať vnútorné prostredie po veľkých stratách potu. Preto je vhodná pri športových výkonoch a tréningoch, cvičeniach, pri ťažkej fyzickej práci, pobyte v teplom prostredí a horúčkovitých ochoreniach. Je ideálnym nápojom na letný pitný režim, aj preto, že je 100 % prírodným produktom. Denne postačí – a to aj v lete 0,3 až 0,7 l Vincentky na nahradenie minerálov vylúčených potením pri bežnej fyzickej námahe. Pri horúčavách a väčšej fyzickej záťaži sa však môže denná konzumácia Vincentky mierne zvýšiť,“ odporúča Jan Šumšal.

Táto minerálka je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre bežných ľudí, športovcov ale aj deti, tehotné ženy a rekonvalescentov. Obsahom iónov sodíka, draslíka, vápnika, lítia, horčíka, fluóru, chlóru, jódu, pomáha obnovovať rovnováhu týchto prvkov v organizme. Navyše obsahuje vo fyziologickom pomernom zastúpení aj biogénne prvky – lítium, rubídium, cézium, meď, zinok, vanád, chróm, kobalt. Vincentka je síce svojím pôvodom morskou vodou, ale vďaka obohateniu ďalšími minerálnymi prvkami, oxidom uhličitým a zriedením podzemnou vodou sa od morskej vody líši. Obsahuje trojnásobne menej soli: Kým morská voda má približne 35 g solí na liter, Vincentka sotva 10 g/l.

Ušľachtilé sklo jej svedčí

Vincentke dal meno gróf Vincent (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach postaviť koncom 18. storočia prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792.

Okrem využitia minerálnej vody v kúpeľoch Luhačovice sa Vincentka plní do fliaš už od roku 1820. Najviac jej svedčí tmavé sklo a skladovanie v tme. Firma Vincentka teda vyriešila problém ekologizácie obalov už pred 200 rokmi. V súčasností sa plní do fliaš z odľahčeného dohneda sfarbeného skla. Je odolné, hygienické, estetické a prírodné. Zároveň výborne uchováva chuť a výživovú hodnotu nápoja.

Tento rok však prišla firma na trh aj s novinkou – Vincentkou v plechovom obale.  Strieborný plech štíhlej plechovky s objemom 250 ml evokuje chladivú eleganciu. Zároveň rovnako dobre uchováva čistotu a stálosť luhačovických minerálnych vôd.

Spoločnosť Vincentka okrem toho v spolupráci s poprednými špecialistami vyvinula celý rad ďalších produktov ako sú napríklad nosné spreje, sirupy, pastilky, zubné pasty, hydratačné krémy alebo koncentrát k preplachovaniu nosových dutín. Balená Vincentka sa používa aj v niektorých zdravotníckych zariadeniach, najmä na inhalácie a výplachy, predovšetkým pre alergikov.

www.vincentka.cz

Foto: archív Vincentky

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu