V Piešťanoch počas leta vystavujú svoje fotografie novinári cestovatelia

0
598
expozícia v Piešťanoch

4. ročník medzinárodnej súťažnej výstavy fotografií novinárov Travel and Emotions v Piešťanoch v Balnea Esplanade na Kúpeľnom ostrove začal 28. júna 2022 slávnostnou vernisážou a ocenením autorov víťazných fotografií.

Organizátorovi FIJET SLOVAKIA sa do súťaže na tému Život nie je čierno-biely prihlásili novinári z 12 krajín, ktorí poslali celkom 210 kvalitných fotografií z ciest po svete plných emócií.

Medzinárodná porota pod vedením kurátora výstavy, fotografa, novinára  a spisovateľa Mariána Pauera z nich vybrala 53 fotografií, ktoré sú vystavené v priestoroch Balnea Esplanade. Svetový FIJET  zastupoval v medzinárodnej porote  Voljen Grbac z Chorvátska a zúčastnil sa aj otvorenia výstavy. Porota súčasne vyhodnotila fotografie v dvoch kategóriách:  súbor fotografií  a  samostatná fotografia.

V Kategórii samostatných fotografií získal prvú cenu novinár Juka Jurica Galić, Chorvátsko: Fisherman (Rybár). Druhú cenu získal Slobodan Kadić za The wall is our witness, Jeruzalem a tretiu Katarína Lišková, SR za Futbal v Afrike.

V Kategórii cyklus fotografií sa stal víťazom Ivan Kenéz, SR za Tatranské impresie. Ocenená bola aj Ingrid Žalneva, Rakúsko, Game (Hra) a Juka Jurica Galić, Chorvátsko za cyklus Mars.

Čestné uznanie bolo udelené Petrovi Legonskému zo SR za vojnový Vukovar, Hotel DUNAV (Vukovar, Hotel Dunaj) a Tomášovi Helísekovi z ČR za Cathedral of St. Barbara (Chrám sv. Barbory). Práve jeho snímka je využitá aj na plagáte k výstave.

Každý ročník novinárske fotografickej súťaže Travel and Emotions sa doposiaľ  konal v Piešťanoch,  kde sa vždy podarilo vytvoriť pre výstavu dobré podmienky a príjemnú atmosféru.  V zahraničí vystavoval FIJET SLOVAKIA  fotografie 2. ročníka aj v Budapešti. 3. ročník sa mal predstaviť v Kuvajte. Pre pandémiu sa však výstava neuskutočnila, ale časť  fotografií z prostredia Slovenska  prezentovalo veľvyslanectvo SR v Kuvajte počas  Dňa Európy.

Tohtoročná výstava, podľa slov predsedníčky FIJET SLOVAKIA Ľudmily Novackej, poputuje na jeseň  do Viedne a  potom do Popradu.

Foto: Erika Fajnorová a  Vlado Hulík

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu