Už tento víkend sa do jesennej Bratislavy vráti Biela noc, najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia, ktorého výstavné priestory tvorí samotné mesto. Ulice, mosty, nádvoria, fasády a interiéry známych aj menej známych budov si podmaní rozmanité súčasné umenie autorov z viac než 10 krajín, vrátane Japonska, Arménska, Talianska, Nemecka, Čiech, Francúzska, Poľska či Veľkej Británie. O týždeň neskôr si dopraje Bielu noc aj mesto Košice.
Program jubilejného desiateho ročníka festivalu začína v piatok 4. októbra a potrvá do nedeľnej polnoci. Každý deň sa po zotmení môžeme tešiť na takmer 50 umeleckých zastávok, z ktorých väčšina bude dostupná zdarma vo verejnom priestore mesta. Kráčať vznikajúcou svetelnou krajinou, dotýkať sa oblakov, vnímať, ako ľudské bunky reagujú na emócie, sledovať vizuálny dialóg opusteného hotela s fungujúcim obchodným domom, ovplyvňovať podobu diel svojím pohybom, dychom či dotykom, snažiť sa nevyrušiť páry digitálnych zvieracích očí, zažiť štadión obsadený umením či prepojenie športu s umeleckou multižánrovou performanciou, sledovať umelú inteligenciu interpretovať sny tisícok ľudí, obsadiť Hlavné námestie diamantmi, vzhliadnuť budúcu panorámu mesta, nechať sa prekvapiť subtílne zmeneným semaforom, nepriehliadnuteľnými protivojnovými objektmi či roztápajúcim sa dielom, ktoré odkazuje na ekologické katastrofy minulosti, súčasnosti aj budúcnosti.
Bratislavská Biela noc 2024 oslavuje svoj jubilejný ročník multižánrovo, posilnením spoluprác naprieč krajinami, generáciami, inštitúciami a nezávislou kultúrou. Ponúka rôznorodé diela, ktoré zaujmú profesionálov, rodiny s deťmi aj náhodných okoloidúcich, pričom námetmi variujú od komplexných spoločenských, sociálnych a odborných tém až po hravé intervencie vo verejnom priestore. „Vzhľadom na aktuálne dianie a plošný útok na slobodnú a rozmanitú kultúru cítime zodpovednosť priniesť do ulíc záblesk nádeje. Okrem obvyklej spolupráce súčasného umenia s novými technológiami v uliciach mesta sa festivalovou dramaturgiou s väčším dôrazom nesie linia spájania sa, dialógu, otvorenosti a pestrosti. Predlžujeme festivalovú trasu, snažíme sa osloviť širšie publikum, hľadáme prieniky naprieč žánrami, iniciatívami, tvorcami a disciplínami,” hovorí umelecká riaditeľka Bielej noci, Zuzana Pacáková a dodáva: „Rozmanitosť sa odráža tiež v témach, prístupoch, v rozličnej práci s publikom a mestom.”
Vodná trasa Bielej noci
Divácky obľúbená vodná trasa tento rok vedie od Mosta Apollo až po plaváreň Lanfranconi, pričom obe miesta sa na bielonočnej mape objavujú prvýkrát v histórii festivalu. Oblúkovú architektúru Apolla ozvláštni svetelná inštalácia BN Label, ktorá zdôrazňuje potrebu rešpektu a otvorenosti k ľuďom na metaforických „druhých brehoch”. V plavárni nás čaká premiéra unikátnej multižánrovej performancie, ktorá spája športový svet synchronizovaného plávania so súčasným umením v jeho rôznych polohách, vrátane literatúry, tanca, hudby, svetelného dizajnu, architektúry či zvukovej poézie. Vizuálne pohlcujúci zážitok sľubuje aj site-specific inštalácia japonského tvorcu Yasuhiro Chida v Slovenskom národnom múzeu, ktorá cez poetické vrstvenie svetelných lúčov, štruktúr a nití postupne tvorí svojbytnú svetelnú krajinu. „Sme veľmi radi, že sa architektúra, mesto a umenie opäť spojili, aby oživili ulice, námestia aj nábrežie Dunaja,“ hovorí Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ spoločnosti JTRE, generálneho partnera festivalu. „Pre jedinečnú atmosféru, ktorú dokáže vytvoriť Biela noc prostredníctvom vizuálnych zážitkov každý rok v Bratislave, podporujeme aj jubilejný desiaty ročník festivalu,“ dopĺňa.
Digitálne, imerzívne, snové
Výnimočný zážitok prinesie do kina Lumière inštalácia Onirica (), ktorá kombinuje nielen kreatívne princípy s vedeckým bádaním, ale aj intímny, neprenosný zážitok snívania so zásahmi umelej inteligencie. Z mohutnej zbierky takmer 30 000 snov, ktoré sa snívali dobrovoľníkom vo výskumoch prebiehajúcich na dvoch svetových univerzitách, vytvorili talianski umelci pútavú inštaláciu, ktorá s pomocou AI hľadá a zdôrazňuje spojivká medzi snami a ich snívajúcimi. V Starej tržnici vznikne poetický svet francúzskeho umelca Guillaume Cousina – jeho vzdušný dymový objekt putuje časom a priestorom, vzniká, rastie, spomaľuje, rozpadá sa, a divákov pohlcuje svojím jemným, organickým charakterom. Na Nádvorí sv. Jána Nepomuka sa ďalej objaví svojské digitálne zrkadlo poľského kreatívca Ksawery Komputery, ktoré vyzýva k interakcii – nadrozmerný digitálny avatar sleduje pohyby, slová a zvuky človeka pred sebou a odráža ich vlastným audiovizuálnym jazykom. Pokiaľ vás dielo zaujme, odporúčame zastaviť sa aj v Klariskách, kde podobné otázky napodobňovania a imitácie vo vzťahu človeka a stroja skúmajú v projekte MIMIC študenti Ateliéru multimédií MediaLab.
Zážitky nielen pre deti
Prechádzku večernou Bratislavou by nemali vynechať ani rodiny s deťmi. Všetky generácie nepochybne zaujme výsledok spolupráce českého umelca Iva Opla s arménskym fotografom Surenom Manvelyanom: nábrežie vďaka nej ožije digitálnymi očami exotických zvierat, ktoré reagujú na vyrušenie podobne ako ich živé predlohy. Vstúpiť budeme môcť aj do vizuálneho charakteru interaktívnej projekcie Jána Šicka v blízkosti bratislavského Propelleru. Deti čaká tiež pásmo krátkych animovaných filmov a kreatívne workshopy.
Dialóg s mestom
Pre Bielu noc typická práca s verejným priestorom počas troch festivalových nocí odeje známe, ikonické aj všedné miesta do nezvyčajného šatu: napríklad okná galérie Nedbalka rozžiaria svetelné objekty Ašota Haasa, fasáda bratislavského hradu ožije pestrofarebnou projekciou z dielne animátorky Kriss Sagan, priečelie Hudobnej fakulty obsadia videomappingom študenti VŠMU a Hlavné námestie ozvláštnia monumentálne diamanty Mareka Kvetana. Výnimočne budeme môcť vstúpiť aj do interiéru dlhodobo zatvoreného a chátrajúceho hotela Kyjev. Spoznáme v ňom futuristický svet spletitej site-specific inštalácie vizuálnej umelkyne Patrície Koyšovej a grafického dizajnéra Matúša Lelovského. Historickým centrom mesta nás prevedia aj tanečná performancia Kvasný pohyb Viktórie Revickej. Tehelné pole sa namiesto obvyklých športových výkonov stane dejiskom poetického multimediálneho diela, v ktorého rytme sa spája monumentálna svetelná inštalácia z dielne Martina Gabča s autorskou hudbou Stroona, ktorý ju navyše zahrá aj niekoľkokrát naživo. Audiovizuálna inštalácia od Void Sleepers na Rybnom námestí abstraktným audiovizuálnym jazykom spracuje tému prírody a vedy v zdanlivo jednoduchom námete z každodenného života – výroby piva. Komenského námestiu bude dominovať monumentálna 360-stupňová projekcia Sféra, symbolizujúca dynamický ekosystém, kde sa z myšlienok a podnetov rodia riešenia, ktoré ľudstvo posúvajú vpred.
Biela noc nedeľnou polnocou nekončí – budúci víkend sa presunie do domovských Košíc, kde festival oslávi už svoj 15. ročník. Zároveň sa tento rok plánuje priblížiť aj k divákom, pre ktorých podujatie nebýva bežne dostupné: počas najbližších mesiacov s inštaláciami, workshopmi či performanciami navštívi domovy dôchodcov, detské oddelenia vo vybraných nemocniciach alebo väzňov vo výkone trestu.
Viac informácií o programe, vstupenkách i festivalovej mape nájdete na www.bielanoc.sk.
Foto: www.bielanoc.sk