Keď sa sen zmení v skutočnosť

Rozprávali sme sa s Marcelou Molnárovou

Marcelu Molnárovú poznáme ako talentovanú speváčku, moderátorku a za posledné roky aj ako spisovateľku. Knihou Hamko a Mňamko zožala úspech nielen u detí a rodičov… Jej prvotina sa totiž dostala do zoznamu odporúčaných didaktických pomôcok. Pritom všetkom len písala o tom, čo je pre ňu a jej dcérku prirodzené..

Pred časom ste úspešne vydali svoju prvú knihu spievaniek pre deti Hamko a Mňamko. Čo vás k tomu viedlo?

Bola to zhoda okolností. Ja som dcérke spievala riekanky, a tak som ju povzbudzovala, aby jej chutilo a následne som prijala pozvanie do TV programu, kde hovorili o deťoch s problémami prijímania potravy.  Bola tam aj p. MUDr. Vicianová, keď počula ako vediem dieťa k zdravému stravovaniu, tak mi navrhla aby som to vydala knižne. O pár rokov bola knižka na trhu.

Prečo práve téma o zdravom jedení?

Som zástancom zdravého životného štýlu, ku ktorému patrí zdravé stavovanie, čo automaticky  prešlo i na moju dcérku. Je veľmi dôležité, akú potravu a ako spracovanú dieťa prijíma v prvých rokoch svojho života.  Dávala som si na tom záležať, denne som jej varila a striedala som chute.

Okrem ilustrácii ste na Hamkovi a Mňamkovi pracovala úplne sama. Čo všetko ste museli obetovať, aby ste tento projekt dotiahli do úspešného konca?

Nebola to obeť. Bola to v konečnom dôsledku moja záľuba, o ktorej som dlho snívala. Písanie mi dalo iný rozmer, dcérka vyberala piesne, ktoré sú nahraté na CD a patria ku knižke. Mala som doma cieľovú skupinu, pre ktorú som písala a o to sa mi ľahšie tvorilo. Práca na knihe pre deti sa zdá ľahká, no ak chcete urobiť knihu pre deti, ktorá má byť náučná, zároveň má pôsobiť zábavne, to si vyžaduje nielen dávku talentu, ale aj schopnosti vstrebať všetko nové a naučiť sa od prvých krokov polygrafie, až po finálny výsledok – knižku.

Kniha bola zaradená do zoznamu odporúčaných didaktických pomôcok. Očakávali ste takýto profesionálny úspech?

Veľmi ma to potešilo, tak sa zúročilo to úsilie, ktoré som do projektu vložila a  zároveň  som ku knižke pridala aj rovnomenný detský program. Deťom i rodičom sa veľmi páčil. To bolo moje najväčšie ocenenie.

Nerozmýšľali ste nad knihou zdravo a chutne aj pre dospelých? Možno by ste tak čitateľom odhalili svoje tajomstvo krásy.

Dobrý nápad, hneď sa do toho pustím! A s tou krásou – povedzme duševnou – to skutočne stojí za zamyslenie. Lebo tá fyzická je veľmi relatívna.

Ako hodnotíte túto spisovateľskú skúsenosť s odstupom času?

Tak, že pokračujem v ďalšej publikácii pre deti a venujem sa dentálnej hygiene. Túto knižku som začala písať ešte pred 4 rokmi. No tému o zúbkoch som si sťažila tým, že som navštívila priamo dentistu a postupovala som podľa jeho rád a inštrukcií. Zároveň som prerobila pol knižky, lebo mojej dcérke sa spočiatku zdala venovaná len dievčatám. Prekopala som celý príbeh a snažila som sa ho urobiť pútavo a zároveň veselo i pre chlapcov. Opäť som si rukopis otestovala u detí a ich spätná reakcia bola skvelá.

Vedeli by ste sa písaniu venovať natrvalo?

Prečo nie. Chce to nastavenie sa písaniu venovať pravidelnejšie. Ja si však odskakujem ešte stále do iných projektov.

V profesionálnom živote ste už dosiahli skoro všetky méty. Ste talentovaná speváčka, moderátorka, spisovateľka… Existuje ešte niečo, čo by ste v kariére rada dosiahla?

Vôbec by som to tak nepovedala, že som dosiahla všetko. Som sebakritická a vidím možnosti, ktoré som dosiahnuť mohla. Stále ma láka komponovanie, spev a tvorba.

No mám ešte jeden sen, a to je réžia rozprávok. Veľmi prahnem po starých filmoch, obdivujem strih, scény a charakterové rozloženie. Mám sa z nich čo učiť, no v týchto mojich šľapajach celkom roztomilo kráča aj moja dcéra.

(red)

foto: @Jana Bírošová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu