Dobročinný Ples v opere, nad ktorým prevzala záštitu prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová, odštartuje nadchádzajúcu plesovú sezónu jubilejný dvadsiaty raz. Už túto sobotu zaznie symbolický úder na gong a parket  bude patriť prvému valčíku novej plesovej sezóny. Úvodný ceremoniál režisérka tentokrát prepojila s operou, ktorá je neodmysliteľne spätá s dobročinným Plesom v opere ako aj s historickými priestormi Opery Slovenského národného divadla, v ktorých sa toto významné spoločenské podujatie koná od jeho začiatku. Hostia opäť podporia inkluzívne vzdelávanie na Slovensku, na ktoré za uplynulé 2 roky prispeli sumou 525 106 eur a umožnili tak vznik rozsiahleho programu Nadácie pre deti Slovenska „Kto chýba?“. Výťažok z jubilejného ročníka poputuje na rozšírenie programu aj na materské školy.

Prezidentka svoju podporu vyjadrila taktiež dobročinnému zámeru Plesu v opere a prevzala záštitu aj nad programom na podporu vzdelávania Kto chýba?, ktorý sa už druhý rok darí realizovať práve vďaka štedrej podpore dobročinného Plesu v opere. Inkluzívne vzdelávanie vytvára podmienky na to, aby sa všetky deti mohli v škole cítiť plnohodnotne bez ohľadu na ich znevýhodnenie.  Keďže inkluzívne vzdelávanie podporuje potenciál každého dieťaťa, buduje vzájomný rešpekt a toleranciu. Takéto spoločné vzdelávanie môže zásadne pomôcť k prekonávaniu predsudkov a negatívnych postojov voči inakosti, inej skúsenosti či inému názoru,“ vyjadrila sa Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky.

Úvodný ceremoniál v duchu opery

Priestor historickej budovy Opery prepožičiava Slovenské národné divadlo dobročinnému Plesu v opere od jeho prvého ročníka. Práve opera sa stala aj základom úvodného ceremoniálu, ktorý má aj v tomto roku pod taktovkou uznávaná česká režisérka a choreografka Jana Burkiewicz. Jej inšpiráciou pri koncipovaní úvodného ceremoniálu bola láska. „Láska ako ústredný leitmotív azda každého operného diela. Láska, ktorá v sebe nesie esenciu spolupatričnosti, empatie, dôvery a nezištnosti – a to je aj esencia dobročinného Plesu v opere,“ vysvetľuje myšlienku úvodného ceremoniálu Burkiewicz.  O hudobnú dramaturgiu sa premiérovo postará slovenský hudobný skladateľ Slavo Solovic.

Program s česko-slovenskými hviezdami

V rámci programu jubilejného 20. ročníka dobročinného Plesu v opere sa predstavia interpreti z oboch brehov Moravy, ktorí sa postarajú o skvelú zábavu a hudobnú pestrosť počas celého večera. Súčasná česká hviezda, multitalentovaný umelec Vojtěch Dyk, zažije na Plese v opere svoju premiéru a s orchestrom poteší hostí nielen autorskými tanečnými skladbami, ale aj funky swingovými aranžmánmi svetových hitov. Hostia dobročinného Plesu v opere sa môžu tešiť aj na vystúpenie jednej z najväčších osobností slovenskej aj českej hudobnej scény – Richarda Müllera, nositeľa osemnástich cien v hudobnej ankete Aurel a štyroch cien v ankete Grand Prix rádio. O zábavu sa postará aj skvelý Matěj RupertTerezou Černochovou. Hudobných hostí budú počas tohto výnimočného večera sprevádzať až dva špičkové hudobné orchestre, a to Orchester Gustáva Broma a renomovaný B-Side Band. Prítomnosť dvoch orchestrových zoskupení je výnimočným prvkom, ktorý vyzdvihuje vysokú spoločenskú úroveň jubilejného Plesu v opere a noblesu samotného programu. Významný moment prepojenia dvoch jubileí nastane vystúpením skupiny Hex, ktorá oslavuje okrúhlych tridsať rokov od svojho založenia. V Restaurante Opera sa o zábavu prvýkrát v histórii Plesu v opere postará zoskupenie Cimbal Brothers – jedinečná kombinácia cimbalu, huslí a svetových hitov. Spolu s nimi sa predstaví aj vynikajúca Svetlana Rymarenko, ktorá patrí k obľúbeným hudobným stáliciam dobročinného Plesu v opere.

Hostí Plesu v opere večerom prevedie dvojica hereckých legiend

Jubilejný 20. ročník dobročinného Plesu v opere prvýkrát uvedie dvojica osobností. Počas úvodného ceremoniálu sa hosťom prihovoria významní slovenskí umelci reprezentujúcich našu prvú divadelnú scénu – Emília VášaryováMartin Huba. Symbolicky si tak hostia Plesu pripomenú nielen jubileum tohto podujatia, ale aj storočnicu Slovenského národného divadla, v ktorého historickej budove sa ples koná od jeho prvého ročníka. Obaja herci sú dlhoročnou súčasťou Čestného plesového výboru a Emília Vášáryová je od roku 2015 aj ambasádorkou dobročinného poslania Plesu v opere. Po úvodnom ceremoniáli prevedie hostí zvyškom večera po prvýkrát v histórii tohto podujatia konferenciér. Tejto úlohy sa premiérovo zhostí mladý spevák, herec a moderátor Martin Madej.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu