Kliešte sú na Slovensku už takmer celoročnou záležitosťou

0
318
kliešte sú tu očkovanie

Sezóna kliešťov sa u nás začala tento rok pomerne skoro. Vyskytujú sa už takmer počas celého roka. Už dávno teda neplatí, že kliešte sú sezónnou záležitosťou. Dlhodobé otepľovanie zvyšuje aktivitu kliešťov – vrátane kliešťa obyčajného, ktorý vyhľadáva človeka a môže naňho prenášať infekčné ochorenia, ako sú kliešťová encefalitída či lymská borelióza. Proti kliešťovej encefalitíde je na rozdiel od lymskej boreliózy možné dať sa zaočkovať.

Kliešťovú encefalitídu nepodceňujte. Ide o vážne akútne infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálnu nervovú sústavu – mozog a miechu. Medzi dlhodobé následky ochorenia patria bolesti hlavy, únava, porucha pamäti, koncentrácie, dlhodobé neurologické problémy až ochrnutie. Ochorenie môže v rizikových prípadoch skončiť úmrtím.

„Vstupujeme do obdobia, ktoré bolo minulý rok na Slovensku spájané s výskytom epidémií kliešťovej encefalitídy. Vírus kliešťovej encefalitídy sa však môže prenášať aj pitím čerstvého, tepelne nespracovaného ovčieho či kozieho mlieka alebo zjedením výrobkov z takéhoto mlieka, ako sú napríklad syry alebo bryndza. Vlani sme počas leta zaznamenali aj epidémiu kliešťovej encefalitídy na Horehroní, ktorá bola spojená práve s konzumáciou výrobkov z nepasterizovaného ovčieho mlieka. Pre ochorenie bolo vtedy hospitalizovaných 28 ľudí. Ani jeden z pacientov nebol očkovaný proti kliešťovej encefalitíde,” upozornila MUDr. Mgr. Tatiana Červeňová, MPH, MHA, hlavný hygienik SR. Na toto ochorenie lieky v súčasnosti nemáme.

kliešte sú tu očkovanie

Aj keď sa ochorenie spočiatku príznakmi podobá na chrípku, môže pacientom spôsobiť dlhodobú hospitalizáciu a neskôr aj trvalé zdravotné následky. Pred nebezpečným kliešťom sa teda majte na pozore. V prvom rade dbajte na primerané oblečenie. Noste tričká s dlhým rukávom a dlhé nohavice zastrčené do ponožiek, používajte repelenty a pravidelne si kontrolujte telo. Ak ste vyznávačom salašov a predovšetkým salašníckych špecialít, chuť čerstvej májovej bryndze a domácich halušiek si doprajte až po zaočkovaní proti kliešťovej encefalitíde. Potom môžete byť bez obáv.

Najúčinnejšou ochranou je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO očkovanie. Chráni pred vírusom bez ohľadu na to, či do tela prenikol prostredníctvom kliešťa alebo prostredníctvom nepasterizovaných mliečnych výrobkov.  

Napriek dokázanej účinnosti a bezpečnosti je toto očkovanie na Slovensku stále málo využívané. Pre porovnanie, v Rakúsku je zaočkovaných vyše 80 % populácie. Slovensko pritom patrí medzi rizikové krajiny v Európe a počet prípadov kliešťovej encefalitídy rokmi pribúda.

Viac informácií o tom, ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou nájdete na www.pozornakliesta.sk

Schválené jún 2024, PP-TCV-SVK-0164

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu