Už žiadna zima a blato! Je čas, aby slnko priviedlo svet k životu! To všetko nám prináša krásna a svieža jar. Pre záhradkárov je to najradostnejšie a najočakávanejšie obdobie v roku. Je potrebné doplniť si účinných pomocníkov a premyslieť si postup prác…

Ak ste šťastným majiteľom záhrady, záhradky alebo aspoň malého pozemku, kde trávite voľné chvíle, určite viete, že prvé náznaky jari sú signálom na začatie jarného upratovania nielen v byte, ale aj na záhrade. Pripravili sme pre vás krátky návod, ako na to, lebo naozaj je čas začať jarný projekt v záhrade.

Pre prvé práce v záhrade je najlepšie zvoliť, samozrejme, slnečný, nie daždivý deň.

Vezmite si so sebou potrebné náradie: hrable, záhradnícke nožnice, vrece na odpadky, kvalitné ochranné rukavice a samozrejme teplé oblečenie! Skôr ako začnete s konkrétnymi opatreniami, odstráňte zimné kryty z kríkov a celoročných kvetov. Príliš dlho obalené rastliny začnú vyrážať jemné, neduživé výhonky, ktoré po neskorom odkrytí pod vplyvom ostrého slnka zamrznú alebo zahynú. Pripravený?

Je čas vyhrabať lístie a suché vetvičky!

Takéto „česanie“ trávnika okrem toho, že umožňuje vyčistiť suché a zhnité lístie, stimuluje aj steblá trávy k rastu a prevzdušňuje trávnik. Pozor však na to, aby ste to robili opatrne, aby ste nasiaknutý trs neodtrhli od zeme. Získaný organický odpad sa dá použiť do kompostu. Odporúčame vytvoriť si vlastný kompostér, nie je to vôbec ťažké!

Je čas bojovať s burinou.

Oplatí sa ju vytrhať čo najskôr, ešte skôr ako rozkvitne – vtedy nezaberá väčšinu pozemku. Ak ju chcete vytiahnuť dôsledne aj s korienkami, môžete použiť nástroj nazývaný vyťahovač. Burinu môžete (ale len miestami!) postriekať ekologickým prostriedkom, ktorý ničí dvojklíčnolistové rastliny. Pýtate sa, kedy zasiať trávu? Už čoskoro! Pokiaľ máte pôdu vyčistenú a správne pohnojenú, môžete siať nové semená trávy.

Trendom v záhradke sú jedlé a bylinkové hriadky, najmä ak ju máte pri dome.

Mať vlastnú ekologicky vypestovanú zeleninu je zlato pre celú vašu rodinu, od ktorého je už len malý krok k vyváženej strave bohatej na vitamíny a prospešné minerály. K tomu slúži aj záhon s bylinkami – koreninami. Vôbec nemusí byť veľký. Dobre poslúži aj vyvýšená hriadka, alebo väčšie kvetináče či iné nádoby. Čerstvo odtrhnutou vňaťou potom môžete denne ochucovať každé pripravované jedlo. Bylinky sú na pestovanie nenáročné, stačí im pravidelná vlaha. 

Pripravila: Sabina Báthoryová, Foto: Westwing

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu