Košice budú žiť filmom od 16. do 23. júna, keď sa tu koná 29. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest

0
496
Košice a Art Film Fest

Art Film Fest od roku 2001 do 2019 ocenil 43 významných osobností, domácich i zahraničných profesionálov v najrozličnejších profesiách spojených so svetom strieborného plátna. Od režisérov, kameramanov, strihačov, kostýmových výtvarníkov, scénografov, hudobných skladateľov až po dramaturgov, scenáristov a filmových kritikov a publicistov. Na 29. ročníku Art Film Festu k nim pribudne aj Béla Tarr, jeden z najznámejších a svetovo najoceňovanejších maďarských filmárov.  Vybrané hrané filmy budú na festivale súťažiť o cenu Modrého anjela.

Béla Tarr si v Košiciach prevezme Zlatú kameru Art Film Festu

„Výnimočná je predovšetkým autorská pozícia Bélu Tarra. Ako sám hovorí, nikdy nechcel byť filmárom, ale filozofom. Jeho myslenie filmom je nekompromisné, vizionárske, a teda aj nezameniteľné. Na jednej strane sa Tarr venoval zlyhávaniu človeka, krehkosti jeho vzťahov s druhými, nerieši to však na úrovni tradičného realistického filmového rozprávania, konkrétnej sociálnej reality, postupne začal skúmať ľudské charaktery z ontologického hľadiska. Zbavuje sa slova, ostávajú hlavne sugestívne, dlhé zábery, ktoré odpútavajú diváka od merania času a vťahujú ho do hĺbok vnútorných zápasov človeka. Nenakrúcal veľa, o to viac rozvíjal svoj vizuálny štýl, spôsob komponovania obrazov, ich skladby, rytmu, prelínania s hudbou. Tarrova filmová metóda rezonuje v tvorbe ďalších vynikajúcich filmárov súčasnosti, od Gusa Van Santa po Benceho Fliegaufa,“ predstavuje maďarského filmára Béla Tarra, ktorý si v Košiciach prevezme Zlatú kameru Art Film Festu Martin Palúch, umelecký riaditeľ festivalu.

Na tohtoročnom festivale budú uvedené dve jeho ikonické filmové diela. Prvým bude sedem a pol hodín trvajúci opus magnum s názvom Satanské tango z roku 1994, nakrútené podľa rovnomenného románu Lászlóa Krasznahorkaia. Už len vzhľadom na dĺžku trvania filmu sa táto projekcia sama osebe stane ojedinelým festivalovým eventom. Druhým budú Werckmeisterove harmónie z roku 2000, podľa predlohy toho istého spisovateľa. Oba filmy boli v ostatných rokoch v zreštaurovanej 4K podobe uvedené na prestížnych filmových festivaloch v Berlíne a Toronte.
ide o Režisérska filmografia Bélu Tarra (narodený1955 v meste Pécs) obsahuje 10 hraných filmov, z toho v jednom prípade televízne spracovanie Shakespearovho Macbetha. Od roku 1988 nakrúca výhradne na čiernobielu filmovú surovinu. Okrem vlastnej tvorby je výnimočná aj jeho pedagogická činnosť, ktorá zahŕňa viacero filmových vysokých škôl. Je nositeľom najvyššieho maďarského vyznamenania v oblasti kultúry i filmu, mnohých štátnych vyznamenaní a ocenení na filmových festivaloch na celom svete. Je prezidentom maďarskej filmovej asociácie.

„V spolupráci s vydavateľstvom Brak sa počas festivalu dňa 20.6. v priestoroch kníhkupectva Artforum v Košiciach uskutoční aj vernisáž prvého slovenského prekladu románu Satanské tango za osobnej účasti režiséra. Taktiež pre záujemcov pripravujeme autorský masterclass v podaní Bélu Tarra,“ upresňuje program laureáta Zlatej kamery AFF 2023 Martin Palúch.

Béla Tarr.

O Modrého anjela zabojuje deväť filmov zo štyroch kontinentov
Súčasťou filmového festivalu je medzinárodná súťaž hraných filmov. Od roku 2005 dostali ceny v medzinárodnej súťaži hraných filmov Art Film Festu názov Modrý anjel podľa rovnomenného ikonického filmu s Marlene Dietrichovou v hlavnej úlohe. Hlavnú cenu už získalo 18 filmov zo 16 krajín (v dvoch ročníkoch boli dvaja víťazi ex aequo), naposledy v roku 2021 to bol švédsky film Rozkoš (Pleasure) režisérky Ninje Thynbergovej.  V prípade súťažiacich filmov je už takmer štandardom, že ide o koprodukcie viacerých krajín a tak 9 filmov, ktoré sa dostali do tohtoročného finálneho výberu, reprezentuje celkovo 13 krajín.
„V prvom rade sme sa zamerali na kvalitu celkového spracovania, spôsob výstavby príbehu a prekvapivý scenár, výrazné herecké výkony a originálny režijný rukopis. Filmy režisérov, ktoré oceňujeme v našej hlavnej súťaži, tieto primárne kritéria museli splniť,“ hovorí zostavovateľ sekcie a umelecký riaditeľ Art Film Festu Martin Palúch a dodáva: „Na výber, samozrejme, vplývali aj témy filmov, naliehavosť s akou ich režiséri odkrývajú sebe vlastným špecifickým spôsobom. Ale rozhodovali aj krajiny pôvodu tak, aby bola finálna selekcia filmov príťažlivá aj podľa geografického zastúpenia. Máme tam tituly zo zámoria – USA i Austrálie, ale aj z Írska, Francúzska, Chorvátska či Kataru.“

O výsledkoch a štyroch štatutárnych cenách s názvom Modrý anjel (najlepší film, najlepšia réžia, najlepší mužský a ženský herecký výkon) bude tento rok rozhodovať päťčlenná medzinárodná porota v zložení: Ágnes Kocsis, známa  maďarská režisérka, Kaan Müjdeci, uznávanýturecký scenárista, producent a režisér, Ivan Ostrochovský, slovenský režisér, scenárista a producent, Beata Parkanová,  česká režisérka úspešných a oceňovaných filmov a Adam Sikora, poľský kameraman, režisér, scenárista, fotograf, maliar a vysokoškolský pedagóg.  

Spoluorganizátori ART film festivalu sú  Mesto Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, Art Film Fest, n. o. a LGM.

Z filmu Umelohmotné nebo
Z filmu Umelohmotné nebo.

Súťažiace hrané filmy na Art Film Feste 2023

  • BEZPEČNÉ MIESTO (Sigurno mjesto / Safe Place – Chorvátsko), réžia: Juraj Lerotić
  • BEŽEC (Runner – USA, Francúzsko, Nemecko), réžia: Marian Mathias
  • BLAZE (Austrália), réžia: Del Kathryn Barton
  • DALVA (Love According To Dalva – Belgicko, Francúzsko), réžia: Emmanuelle Nicot
  • DOMINGO A HMLA (Domingo y la niebla / Domingo and The Mist – Kostarika, Katar), réžia: Ariel Escalante Meza
  • MÁM ELEKTRICKÉ SNY (Tengo sueños eléctricos / I Have Electric Dreams – Belgicko, Francúzsko, Kostarika), réžia: Valentina Maurel
  • STREDOMORSKÁ HORÚČKA (Mediterranean Fever – Palestína, Nemecko, Francúzsko, Cyprus, Katar), réžia: Maha Haj
  • TICHÉ DIEVČATKO (An Cailín Ciúin / The Quiet Girl – Írsko), réžia: Colm Bairéad
  • UMELOHMOTNÉ NEBO (Műanyag égbolt / White Plastic Sky – Maďarsko, Slovensko), réžia: Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó.

Pripravila: Andrea Čurná

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu