Ak matka zistí, že jej prvorodenému dieťaťu čoskoro pribudne súrodenec, radostné očakávanie jej začne zatieňovať obáva z toho, ako túto novinu príjme jej jedináčik. Detská žiarlivosť býva intenzívna, môže viesť dokonca až k úrazom. S touto realitou treba počítať a preventívne, ešte pred narodením druhé dieťatka, pripravovať staršieho potomka na novú skutočnosť a najmä trpezlivo zmierňovať jeho prirodzenú žiarlivosť.

Často s dieťaťom hovorte o rodine, jej jednotlivých členoch, čítajte napríklad rozprávky, v ktorých si súrodenci pomáhajú. Snažte sa spolu zoznámiť na detskom ihrisku či v materskej škole s viacdetnými rodinami, aby váš potomok videl, že mať súrodenca je prirodzené a nebude samo v tejto situácii. Cielene zmenšujte strach dieťaťa z nepoznaného. Hovorte s nim o tom aj prostredníctvom pozorovania domácich zvierat. Napríklad mačka, príchod malých mačiatok na svet a nezastupiteľná starostlivosť mamy mačky je vďačným príkladom. 

Zapojte ho do prípravy na príchod dieťatka, spolu chystajte, nakupujte výbavičku a tému umocňujte napríklad aj starostlivosťou o bábiku, pre ktorú bude staršie dieťa mamičkou. Prizvite dieťa k starostlivosti o mladšieho, napríklad žiadajte ho o malé služby,: prines, prosím, hračku, plienku. Dajte mu pocítiť, že je dôležité a potrebujete ho.  Rozprávajte sa  s ním pri dojčení. Choďte spolu kočíkovať. Ľahšie sa tak stotožní so svojou novou rolou.

Napriek všetkej snahe rodičov mnohé staršie deti žiarlia na malého človiečika, lebo sa boja, že stratili pozornosť matky, keď vidia, ako sa stále venuje novorodeniatku. Preto sa snažia možným i nemožným spôsobom na seba upozorniť. Všímajte si preto správanie staršieho. Jeho žiarlivosť niekedy vedie k neočakávaným a nevhodným reakciám. Rodičia musia byť stále v strehu. 

Nemeňte správanie k prvorodenému. Aj keď je to náročné popri neustálej starostlivosti o novorodenca, uisťujte svoje staršie dieťa, že máte naň stále čas, že ho milujete rovnako ako predtým, že sa na vašom doterajšom vzťahu nič nezmenilo. Zachovajte si spoločné rituály, napríklad čítanie večernej rozprávky pred spaním. Pre matku je to iste náročné, ale v záujme získania dôvery zneisteného dieťaťa si dokáže zariadiť chod domácnosti tak, aby aspoň nejaký krátky čas trávila každý deň iba so svojim prvorodeným. Nesmie nadobúdal pocit, že je na druhej koľaji a že mu malý súrodenec berie mamu. 

Neizolujte sa. Pre dieťa je dôležité je, ak dieťa vidí, že do starostlivosti o bábätko  je zapojený aj otecko. Uvedomí si, že nie je celá starostlivosť o súrodenca iba na matke a postupne sa zmiernia jeho obavy, že prichádza o jej priazeň a lásku. 

Prijmite pomoc babičky, tety, strýka. Širšia rodina a priatelia, tiež pozitívne modelujú pocity staršieho a pomáhajú mu prijať novú rolu. Spoločne trávený čas so širšou rodinou alebo rodinami priateľov, pri ktorom staršie dieťa vidí, že aj iné deti majú mladších súrodencov, je tiež dôležitou praktickou školou.

Najdôležitejšie však je sústavne ubezpečovanie staršieho dieťaťa, že ho veľmi ľúbite a je pre vás veľmi dôležité. 

Spomínané kroky vedú k tomu, aby si dokázalo uvedomiť, že nová situácia v rodine je dočasná a čoskoro sa zmení, lebo mladšie dieťa rýchlo podrastie a už nebude vyžadovať osobnú starostlivosť matky. Dieťa totiž nevníma čas, jeho strach sa znásobuje aj preto, lebo má pocit, že súrodenec už navždy bude mať jeho mamičku iba pre seba. 

Každá mladá rodina je jedinečná. Rieši žiarlivosť prvorodeného dieťaťa s väčším či menším úspechom. Podľa toho, ako to zvládne, zakladá aj budúci vzťah medzi súrodencami. 

Foto: K. Šubíková a M. Siváková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu