Veľká porota o nich rozhodovala v deviatich kategóriách a ocenenia si prevzali na galavečere, ktorý sa konal 20. júna v priestoroch historického Šimák Zámku Pezinok. Odovzdané boli aj dve mimoriadne ceny. Krištáľové krídlo si prevzalo spolu trinásť osobností, ktoré v roku 2020 dosiahli vo svojom odbore výnimočný počin.
Významné osobnosti hospodárskej, vedeckej, kultúrnej, športovej a spoločenskej sféry si v nedeľu večer prevzali ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2020. O laureátoch rozhodla Veľká porota Krištáľového krídla zložená zo samostatných odborných porôt v každej kategórii. Predsedom Veľkej poroty je Gabriel Csollár.
Mimoriadne ceny za celoživotné dielo
Porotcovia tento rok udelili dve mimoriadne ceny. Jednu získala významná odborníčka v oblasti normálnej a patologickej fyziológie, prednostka Fyziologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a zakladateľka Akademického centra výskumu autizmu na Slovensku Prof. MUDr. Daniela Ostatníková, PhD. Vo svojej vedeckej práci sa dlhodobo venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, vplyvu pohlavných hormónov na špecifické kognitívne schopnosti oboch pohlaví a v ostatných desiatich rokoch sa zaoberá výskumom etiológie autizmu. Druhú Mimoriadnu cenu si prevzal slovenský spisovateľ, literárny a divadelný vedec a vysokoškolský profesor prof. PhDr. Karol Horák, CSc., ktorý je predovšetkým jeden z významných súčasných slovenských dramatikov.
Laureáti krištáľového krídla za rok 2020
Krištáľové krídlo v kategórii Filantropia tento rok získala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením, ktorá sa dlhodobo venuje dobrovoľníctvu a bojuje za práva znevýhodnených športovcov.
Pavol Jakubec si odniesol cenu v kategórii Hospodárstvo. Stojí za známymi potravinárskymi firmami pod strechou koncernu IDC Holding, ktorý sa vyprofiloval ako jedna z najväčších a najstabilnejších potravinárskych firiem u nás, s medzinárodným dosahom.
V kategórii Hudba získala ocenenie úspešná skladateľka Ľubica Čekovská. Nomináciu dostala za svetovú premiéru novej opery Impresario Dotcom. Nové operné dielo vzniklo z iniciatívy festivalu Bregenzer Festspiele, Slovenského národného divadla v Bratislave a nemeckého vydavateľa Bärenreiter Verlag-Kassel, ktorý patrí medzi najznámejších na svete a zároveň je aj súčasným vydavateľom Ľubice Čekovskej.
Ocenenie v kategórii Šport porota udelila prvému olympijskému víťazovi v ére samostatného Slovenska Michalovi Martikánovi, ktorý je zároveň aj prvým mužom športovej histórie, ktorému sa podarilo získať medailu v individuálnej disciplíne na piatich olympiádach za sebou. V Sydney 2000 a Aténach 2004 bol strieborný, v Pekingu 2008 zlatý a v Londýne 2012 bronzový. Má rekordných 23 medailí z MS a 22 z ME. Stal sa z neho obrovský športový vzor. Od mája 2019 je aj predsedom Slovenskej asociácie olympionikov.
Virológ Boris Klempa a biochemik Pavol Čekan získali Krištáľové krídlo v kategórii Medicína a veda za významný príspevok v boji proti pandémii COVID-19 na Slovensku prostredníctvom vývoja série certifikovaných PCR testov na detekciu vírusu SARS-CoV-2, za aktívnu účasť v kontrole šírenia vírusu pomocou testovania a darovania testov pre spoločnosť a za významný podiel na odbornom informovaní verejnosti o problematike pandémie.
V kategórii Inovácie a startupy patrí ocenenie mladému a talentovanému Martinovi Hermanovi, ktorý začal na vývoji rôznych aplikácií pracovať už v 14 rokoch. Jeho firma Powerful Medical sa zaoberá vývojom „deep-tech“ technológií k diagnóze a liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Pomocou klinického asistenta lekár mobilom odfotí EKG záznam, aplikácia ho zdigitalizuje a vyhodnotí diagnózu. V ďalších krokoch aplikácie lekár vyplní anamnézu a klinický asistent vytvorí personalizovaný liečebný plán. Okrem diagnózy a odporučenia liečby ich technológie dokážu predikovať efektivitu liečby a mortalitu pri pacientoch so zlyhávaním srdca a znižovať čas do podania antikoagulačnej liečby pri pacientoch s atriálnou fibriláciou. Okrem diagnózy kardiovaskulárnych ochorení sa venujú aj automatizácii popisovania CT a MRI snímok pomocou umelej inteligencie.
Známy herec, režisér, producent a scenárista Peter Bebjak získal ocenene v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. V roku 2020 Slovenská filmová a televízna akadémia nominovala film Správa na Oscara. Veľký úspech zožal aj televíznou minisériou Herec, ktorá mu priniesla nomináciu na prestížnu cenu Prix Europa. Táto dramatická miniséria otvára tému morálnych rozhodnutí v živote mladého človeka s viacerými hendikepmi v období totality. Vďaka vynikajúcemu scenáru, réžii a hereckým výkonom nám miniséria Herec lepšie približuje túto ťažkú dobu.
V kategórii Výtvarné umenie si ocenenie prevzali manželia výtvarníci Jana Machatová a Peter Machata, ktorí sú tvorcami autorského šperku od konca 90. rokov. Svoj profil si budujú aj v medzinárodných galériách vo Viedni alebo Paríži a Slovensko úspešne reprezentovali na najrenomovanejšom šperkárskom podujatí – Schmuck v Mníchove. Ich doménou je autorský šperk, médium s vitálnym a výrazne cezhraničným poľom pôsobenia.
V kategórii Publicistika a literatúra ocenila porota Krištáľovým krídlom literárneho vedca, prekladateľa a vysokoškolského pedagóga Mariána Andričíka, ktorý sa venuje prekladom prózy a poézie hlavne z anglickej a americkej literatúry. Ocenenie získal za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený raj od Johna Miltona. Marián Andričík dokázal, že je majstrom prekladateľského triatlonu: má výbornú znalosť jazyka, imagináciu a zručnosť básnika a trpezlivosť tvorcu – remeselníka. Tento epos patrí k základnej výbave vyspelých kultúr. Prvýkrát vyšiel v slovenčine.
„Srdečne gratulujem všetkým oceneným laureátom, ktorých sme počas galavečera 24. ročníka mohli predstaviť verejnosti aj prostredníctvom priameho prenosu RTVS. Sme hrdí na to, že sme mohli opäť oceniť výnimočných ľudí, ktorí majú neutíchajúcu chuť a vôľu posúvať Slovensko na vyššiu úroveň. Zároveň by som rada poďakovala všetkým nominovaným, porotcom, partnerom, účinkujúcim a všetkým spolupracovníkom a ľuďom participujúcim na Krištáľovom krídle, vďaka ktorým je také jedinečné,“ povedala na slávnostnom galavečere riaditeľka Krištáľového krídla Katarína Srkala.
Galavečerom Krištáľové krídlo sprevádzala hostí a divákov Jednotky moderátorská dvojica Janette Štefánková a Jakub Zitron Ťapák. Neopakovateľnú atmosféru slávnostného galavečera dotváralo krásne prostredie Šimák Zámku Pezinok a, samozrejme, skvelý kultúrny program. Na pódiu svoje umenie virtuóznej dokonalosti predviedli interpreti z Janoska Ensemble, kapela Peter Bič Project, úspešná skladateľka Ľubica Čekovská, víťazka Česko-Slovenskej Superstar Tereza Mašková, hudobník a spevák Juraj Podmanický z kapely Billy Barman, jeden z najtalentovanejších vokalistov a český spevák Dan Bárta, obľúbená speváčka, skladateľka a tanečníčka Lina Mayer. Veľkoleposť Krištáľového krídla umocnila Sláčiková sekcia symfonického orchestra Slovenského rozhlasu spolu s rytmickou sekciou pod vedením Adriana Kokoša, ktorí sa postarali o nezabudnuteľný zážitok prítomných hostí.