Ktoré minerály strácame pri zvýšenej fyzickej aktivite?

0
1541

Pomaly, ale isto sa nám vonku otepľuje a väčšinu z nás to ťahá k športovým aktivitám. Či ste aktívny alebo pasívny športovec, jedno je isté, pri zvýšenej fyzickej aktivite naše telo stráca minerály, ktoré je potrebné do tela dostať naspäť. Vedeli ste, že na to, aby naše telo fungovalo v rovnováhe, stačí dodržiavať pravidelný pitný režim? No nie hocijaký. Minerálna voda so správnym zastúpením potrebných minerálov sa postará o bezchybné fungovanie procesov v našom tele. A práve minerálna voda Budiš tento vyvážený pomer má.

Prečo sú minerály dôležité?
Vďaka minerálom sa v našom tele uskutočňuje výmena živín v bunkách. Dôležité je, aby v našom tele prebiehala rovnováha, ako na strane minerálov, tak aj na strane tekutín. Známym faktom je, že aktívnym športom stratíme z tela približne 1,5 až 3 litre tekutín, a to spolu s dôležitými minerálmi. Pri športovom výkone, preto nesmieme zabúdať na ich pravidelné doplnenie. Obyčajná voda naše telo síce hydratuje, no na doplnenie minerálov nestačí. „Preto sú najmä pre športovcov odporúčané minerálne vody, ktoré sú bohaté na horčík, sodík, vápnik, jód, železo a ďalšie potrebné minerály,“ upresňuje športový lekár a lekár hokejovej reprezentácie Ján Grauzel a dodáva, že presne takéto zloženie je možné nájsť v minerálnej vode Budiš. Tieto látky sa totiž v najväčšej miere vyplavujú z tela, spolu s potom. Jednou z vhodných minerálnych vôd je prírodná minerálna voda Budiš, so svojím špeciálnym zložením, ktoré telu prinavráti stratené minerály. Dalo by sa povedať, že Budiš je prírodným iontovým nápojom, ktorý je svojim zložením pre človeka najprirodzenejší, čo ocenia všetci aktívni športovci. Je jedno, či sa aktívne venujete behaniu, plávaniu, cyklistike, posilovaniu, hokeju, či futbalu, správne fungovanie chemických a fyzikálnych procesov je dôležité pre každé telo rovnako.

Význam špeciálneho zloženia minerálov obsiahnutých v minerálnej vode Budiš.

Doktor Grauzel odporúča pred, či počas športového výkonu siahnuť skôr po minerálnej vode, než po čistej pramenitej. “Minerály prirodzene nachádzajúce sa v minerálnych vodách môžu uhasiť smäd rovnako efektívne ako prírodná voda, no tá telu nedá dostatok zo stratených minerálov, ktoré obsahujú práve minerálne vody. Tie sú lepšie, ako len rôzne nealkoholické nápoje, ktoré nás osviežia.” dodáva Grauzel. Ktoré minerály sa nachádzajú v minerálnej vode Budiš a ako dokážu ovplyvniť našu športovú aktivitu?
Sodík je najdôležitejší prvok tekutinovej a acidobázickej rovnováhy a správneho fungovania neurónov. Vyvážená hladina sodíka pomáha nielen zlepšiť našu kondíciu, ale aj budovať svalovú hmotu. “Počas horúceho počasia a fyzickej námahy sa výrazne zvyšuje jeho spotreba. Minerálna voda Budiš obsahuje zvýšený obsah sodíka, t. j. 350mg/l, ktorý všeobecne neexistuje v minerálnej vode vo forme chloridu sodného, ale je viazaný v prirodzenej forme, ako hydrogenuhličitan” zdôrazňuje doktor Grauzel. Horčík obsiahnutý v minerálnej vode sa postará o našu celkovú rovnováhu a psychickú pohodu. Počas športovej aktivity pomáha predchádzať svalovým kŕčom.
Vápnik, ktorý tiež nájdete v tejto minerálke a horčík idú ruka v ruke, pretože práve vápnik pomáha efektívnemu vstrebaniu horčíka. Vápnik vplýva na kvalitu nášho pohybu, a tak na celkový športový výkon. Jód je minerál, ktorý je najdôležitejší pre správne fungovanie štítnej žľazy a ktorý má v tejto

minerálnej vode tiež svoje čestné miesto. Jeho nedostatok spôsobuje oslabenie imunity a môžeme tiež pociťovať pokles výdrže. Železo je taktiež dôležitým minerálom, najmä pre vytrvalostných športovcov. Pomáha distribuovať kyslík do celého tela. Pri nedostatku železa, môžeme pociťovať neustálu únavu. Vďaka pestrému zloženiu je Budiš prospešná, pokiaľ holdujete športom, ktoré sú záťažou pre kĺby, rovnako tak, pokiaľ máte problémy s trávením, dýchaním alebo obličkami.

Správne zvolená minerálna voda sa postará o lepší športový výkon, výborne fungovanie procesov v našom tele, hydratáciu organizmu ale aj kvalitnú regeneráciu. Preto je najlepšie, ak tieto minerály dostávame do tela, ako jeden celý komplex. Počas športového výkonu sa telo dehydruje, čo má za následok nielen zníženie výkonu, ale aj únavu a tvorbu svalových kŕčov. Preto nezabudnite prijímať dostatok tekutín, počas celého trvania športovej aktivity. S pitím to však nepreháňajte a tekutiny prijímajte pozvoľne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu