Stredné Čechy sú známe zaujímavými a ľahko dostupnými turistickými cieľmi. Okrem bohatej histórie, prírodných úkazov či živých tradícií ponúkajú každoročne i nové cestovateľské aktivity. Prehľad noviniek tohtoročnej sezóny predstavila na tlačovej konferencii v Bratislave Stredočeská centrála cestovného ruchu, ktorá pozýva do nových alebo upravených expozícií i pamiatok v Stredočeskom kraji.

Zlatá expozícia v Jílovom

Expozíciu Zlata otvorí koncom júna Regionálne múzeum v Jílovom pri Prahe. „Veľkorysý priestor po renovácii umožní návštevníkom nahliadnuť na zlato u nás aj vo svete z rôznych uhlov. Moderná inštalácia sľubuje interaktívny zážitok. Prvý, s kým sa pri vstupe do expozície ľudia stretnú, bude postava magistra Edwarda Kelleyho. Nahliadnuť sa dá do jeho alchymistickej dielne a vďaka rozšírenej realite uvidia návštevníci oživenú postavu mága a jeho tajuplné pokusy. Môžete prejsť „štôlňou“, kde budú vo vitrínach umiestnené vzorky zlata nielen z jílovského revíru, ale aj zo svetových lokalít,“ predstavil expozíciu Václav Švenda, z mestskej rady pre kultúru, pamiatkovú starostlivosť a cestovný ruch Stredočeského kraja. Hlavná reprezentatívna miestnosť „Zlato pre korunu“, sa venuje miestnemu zlatu a korunovačným klenotom. 

Pamätník Antonína Dvořáka v Nelahozevsi

Pôvodne barokový rodný dom slávneho českého skladateľa Antonína Dvořáka, nachádzajúci sa v blízkosti nelahozeveského zámku, predstavuje veľmi dôležitú destináciu pre milovníkov hudby z celého sveta. Areál spravuje nezisková spoločnosť Lobkowicz Collections, ktorá predstavila premenu objektu na hudobne zamerané kultúrne centrum. Múzeum zoznámi návštevníkov s prostredím a hudobnými motívmi Dvořákovho detstva s pomocou interaktívnych prvkov, audiovizuálnej technológie i kreatívne riešenej expozície s historickými exponátmi. Priestor je zároveň vzdelávacím centrom, ktoré bude ďalej inšpirovať a rozvíjať mladé hudobné talenty. 

Dom prírody Českého krasu

Dom prírody Českého krasu, je reprezentatívnym návštevníckym centrom a zároveň vstupným priestorom do Koněpruských jaskýň. Záujemcovia sa môžu zoznámiť s prírodou a významom Českého krasu, chránenej krajinnej oblasti, chrániacej najcennejšiu časť barrandienskej panvy. V Dome prírody Českého krasu sa myslí aj na zábavu, čakajú vás pokusy i preliezanie umelou jaskyňou.

Nová expozícia v múzeu pivovarníctva

Národné múzeum pivovarníctva v Kostelci nad Černými lesy sa nachádza v autentických priestoroch historickej sladovne, pivovaru a sladového gápeľa, kde sa dochovala funkčná historická technológia z 30. rokov 20. storočia. Múzeum otvorilo novú expozíciu s novým prehliadkovým okruhom, ktorého súčasťou bude aj výstava o podnikaní židovskej komunity na Kolínsku, Kostelecku, Českobrodsku a Kouřimsku. Múzeum je súčasťou komplexu Černokosteleckého pivovaru, ktorý okrem iného láka na dobré jedlo a pivo „Dešťoffka“, „Vycpaná vydra“ a „Černá svině“.

Hrabalova chata v Kersku 

Domovom spisovateľa Bohumila Hrabala sa Chata v Kersku stala v roku 1965. Žil tu a tvoril až do roku 1996. Koncom roku 2021 chatu kúpil Stredočeský kraj a spravuje ju Polabské múzeum, ktoré má k dispozícii aj časť pôvodného vybavenia. V chatke otvorili expozíciu pripomínajúcu Hrabalov život, tvorbu aj vzťah k rekreačnej osade Kersko. „Jedným z cieľov obnovy bolo to, aby sa chata a záhrada vrátili do čo najvernejšej podoby, akú mali, keď sa tam Bohumil Hrabal zdržiaval,“ doplnil Václav Švenda.

Znovuotvorenie zvonice Borek u Suchomast

Vlani prebehla rekonštrukcia zdevastovanej barokovej zvonice – murovanej stavby, ktorá sa nachádza na návrší v blízkosti Kostola sv. Mikuláša. Stavba vznikla v druhej polovici 18. storočia na mieste pôvodnej drevenej zvonice, postavenej v roku 1517. Návštevníci môžu nahliadnuť do priestorov jednej z najstarších zachovaných zvoníc v Česku a vidieť viac ako 500 rokov starý zvon z dielne majstra Bartoloměja v Novom meste Pražskom. Tento zvon majster odlial v roku 1517 pre zvonicu na Borku a tento rok sa sem po 30 rokoch vrátil späť. Návštevníkov uchváti krásny výhľad na krajinu a neuveriteľný genius loci. 

Zdroj foto: archív SCCR

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu