Leto bez guľatého bruška

0
508
leto bez guľatého bruška

Nadúvanie patrí medzi najčastejšie problémy s trávením. Pocit nafúknutého brucha je nepríjemný a často sprevádzaný nadmerným odchodom plynov do okolia, z čoho sa stáva nielen zdravotný, ale aj spoločenský problém. Pomôcť môže výrazná zmena životosprávy.

Príliš hltáme – jedlo i vzduch

V medicínskej terminológii meteorizmus znamená objektívny znak prítomnosti zvýšeného plynu v črevách. Plyny v žalúdku vznikajú prirodzene, denne ich vyprodukujeme až pol litra. Nie je tajomstvom, že ich množstvo zvyšuje konzumácia niektorých potravín, predovšetkým strukovín, kapustovín, cibuľovín, ale tiež koreňovej zeleniny a zeleniny všeobecne. Je skvelé, ak je váš letný jedálniček odľahčený, veď komu by v horúčavách chutili ťažké a mastné jedlá. Zvýšený prísun zeleniny, ale aj ovocia sa však často prejaví nadmerným nafukovaním. Problémom môže byť aj droždie, pšenica, sýtené nápoje, káva, džúsy.

Na zvýšenú tvorbu plynov a s tým súvisiaci problém s nafukovaním má zásadný vplyv aj spôsob prijímania potravy – stravujeme sa rýchlo, v zhone, často jeme hltavo, postojačky a jedlo nedostatočne pohryzieme. Pri takom jedení prehĺtame veľké množstvo vzduchu. Ak k tomu máte „lenivé leto“ a viac oddychujete než sa hýbete, nedostatok pohybu môže tiež spôsobovať gastrointestinálne problémy.

Viac problémov naraz

Kombinácia nadúvania, plynatosti, bolestí brucha a kŕčov je pomerne častá. V tom prípade je vhodné vyskúšať rastlinný prípravok Gaspan, ktorý vyrieši všetky spomínané problémy súčasne. Obsahuje rascovú a mätovú silicu, ktoré pôsobia synergicky. Mätová silica blokuje vnímanie bolesti v tráviacej sústave a rascová silica spomaľuje rast potenciálne patogénnych baktérií a naopak podporuje rast prospešných baktérii. Účinná látka sa rozpustí až v tenkom čreve, teda presne tam, kde jej účinok potrebujeme. Gaspan (www.gaspan.sk) má veľmi dobrú znášanlivosť, je vhodný na samoliečbu, aj na dlhodobé užívanie, čo ocenia najmä pacienti s ďalšími chronickými ochoreniami. Komfortné je aj dávkovanie, stačí jedna kapsula ráno a večer. Účinné látky sa navzájom výborne dopĺňajú a vďaka špeciálnej kapsule s povrchom odolným voči žalúdočným šťavám sú látky transportované priamo do čreva, kde cielene pôsobia relaxačným účinkom a znižovaním tvorby plynov.

Pohyb, úprava stravy a pozor na intolerancie

Nafukovanie a nadmerná plynatosť je skôr príznak ako samotný tráviaci problém. S jeho liečbou sa lekári v praxi príliš nestretávajú. V prvom rade sa treba zamerať na odstránenie príčiny: Býva ňou nevhodná skladba stravy, nesprávne kombinácie potravín, nedostatok fyzickej aktivity, užívanie rôznych liekov alebo potravinové intolerancie. V prípade častých a opakovaných bolestí a nafukovania môže byť na vine histamínová, laktózová či fruktózová intolerancia, prípadne celiakia alebo alergia na konkrétnu potravinu či jej zložku. Takéto podozrenie je nevyhnutné konzultovať s lekárom.

Pri znížení a odstránení nafukovania sa odporúča konzumácia ľahšie stráviteľných potravín, užívanie probiotík a pravidelný primeraný pohyb, šport, ktorý napomáha lepšej peristaltike čriev.

Návštevu lekára neodkladáme v prípade, ak je plynatosť a nadúvanie spojené s kŕčovitými bolesťami brucha, zápchou, hnačkou alebo zvracaním. Na záver treba ešte dodať, že zadržiavať vylučovanie plynov sa neodporúča. Mohlo by vyústiť do chronickej poruchy trávenia.

www.gaspan.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu