HOVORÍ SA, ŽE MLADÍ NEČÍTAJÚ. MY V YOLi VIEME OPAK

0
2349
yoli knihy

Moderná doba, éra sociálnych sietí, má mnoho výhod. Od zjednodušenia života prostredníctvom efektívnych aplikácií až po urýchlenie komunikácie po celom svete. Žiaľ, sociálne siete nám život uľahčili natoľko, že sme v istých veciach trošku zleniveli. Veď komu by sa chcelo otáčať knižné stránky, keď je na internete mnoho obrázkov a videí, pri ktorých už netreba používať predstavivosť, ani skladať jednotlivé slová do viet a pomaly, pomaličky si z nich utvoriť ucelený obraz o knižnom príbehu…

Napriek tomu, že moderné technológie odlákali od kníh viacerých, stále sú medzi nami zanietení knižní nadšenci, ktorí tvrdia, že pôžitok z čítania sa nedá ničím nahradiť. Názor na generáciu mladších čitateľov žánru YOUNG ADULT sme zisťovali u Márie Bílkovej, ktorá zastrešuje komunikáciu edície YOLi v online priestore, a okrem iného je marketingovou manažérkou knižného vydavateľstva IKAR. Viacerí ju už možno poznáte aj z videí na instagrame @yoliknihy, kde sa čitateľom pravidelne prihovára s náručou plnou čerstvých noviniek.

Na úvod by sme začali obšírnejšie, predstavením celej edície YOLi. Čo je jej hlavným cieľom, pre koho je určená a ako by si posolstvo YOLi priblížila čitateľom, ktorí sa s ňou možno ešte nestretli?

Už samotný názov zložený zo slov young literature napovedá, že ide o knihy blízke tzv. mladým dospelým, no aj čitateľom a čitateľkám mladým duchom. Zjednodušene povedané snažíme sa vyberať témy, ktoré sa dnešných tínedžerov najviac dotýkajú, či je to školské prostredie alebo prvé lásky, sú to aj silné príbehy, v ktorých sa môžu nájsť a stotožniť sa s hlavnými postavami. Naše knihy sú síce citlivé, ale aj dobrodružné a mnohokrát veľmi poučné. Nie je to vždy len láska. Hovoria o rôznych problémoch dospievania, pocitoch menejcennosti, šikane a pod.

Spomínali sme, že dosah sociálnych sietí zanechal nezmazateľnú stopu na znížení radov čitateľov. Čo si myslíš? Súvisí rozmach facebooku a instagramu s tým, že mladšia generácia beletriu nečíta, respektíve číta menej ako tie predošlé?

Myslím, že rozmach sociálnych sietí ovplyvnil mladých najmä vkusom. Neviem, či dnešná generácia číta o toľko menej, naopak, pravdou je, že číta neustále. Zmenil sa len obsah. Sú to statusy, storky, v tom lepšom prípade blogy. Čitateľské preferencie sú teda iné, páči sa im jednoduchšie vyjadrovanie, kratšie vety, emócie bez opisov. Nemôžeme všetkých hádzať do jedného vreca, pretože práve sociálne siete nám umožňujú komunikovať s čitateľmi omnoho intenzívnejšie a sami vidíme, že ich záujem o literatúru je stále veľký.

Čo by si poradila čitateľom-začiatočníkom? Po akej YOLi knižke siahnuť a ako sa motivovať do pravidelného čítania?

Jednoznačným YOLi favoritom je John Green. Verím, že by so mnou náš čitateľský fanklub súhlasil. Neurobili by krok vedľa ani pri útlej knižke Na pár krokov alebo jemným príbehom Ako kolibrík. Motiváciou sú práve dobré knihy. Pokiaľ ich kniha upúta natoľko, že ju nevedia pustiť z rúk až do dočítania, nepotrebujú sa nútiť do ďalšej. Nezačala by som však Annou Toddovou, ktorej knihy bežne prekročia 600 strán.

Ktoré knižky z edície YOLi ti najviac prirástli k srdcu a prečo?

Možno práve nevyvolali senzácie, ale obľúbila som si knižku Takmer definitívny zoznam najhorších nočných môr. Bola dostatočne nevšedná, výborne napísaná s peknou myšlienkou a mnohými odkazmi na popkultúru, že som si ju nevedela vynachváliť. Veľmi sa mi páčila aj kniha Jeden z nás klame, kto má rád napätie a nepredvídateľný záver, určite odporúčam. Ale je ich mnoho, ktoré by som mohla spomenúť, Vesmír na pleciach má silnú myšlienku, Sleduj ma je úplne aktuálna a mladším ročníkom sa bude páčiť Deň, keď som zmenil svet.

Vydávate iba prekladovú, teda zahraničnú tvorbu, alebo ponúkate aj domácich autorov?

Rukopisy nám chodia denne, po redakčnom posúdení radi podporíme začínajúcich slovenských spisovateľov. Takže vo svojom portfóliu máme okrem zahraničných mien aj niekoľko začínajúcich ako aj skúsených slovenských autorov. Spomenula som už knižku Deň, keď som zmenil svet od Ivety Kesnerovej, veľmi obľúbená je Mira od Niny Protušovej alebo vtipná séria Život Adama od Petra Petka Opeta, ktorá si získala neuveriteľné množstvo čitateľských fanúšikov.

Edícia YOLi prichádza neraz s krásne farebnými obálkami, ktoré čitateľov v kníhkupectve očaria na prvý pohľad. Ako prebieha proces výberu obálky vo vydavateľstve? Čo všetko predchádza finálnemu rozhodnutiu pre tú pravú?

Záleží od toho, či je kniha od slovenského autora/autorky alebo kupujeme práva na zahraničný text. V prípade zahraničných kníh nám agenti ponúkajú aj originálne obálky. Vtedy zvažujeme cenu. Následne s grafikom pripravíme slovenský titulok, posielame opäť do zahraničia na schválenie a po odobrení do tlačiarne. Pokiaľ pripravujeme knižku slovenským autorom a autorkám, záleží od ich vkusu, témy a pod.

Odkiaľ sa môžu čitatelia dozvedieť o novinkách, súťažiach a ďalších informáciách súvisiacich s edíciou YOLi?

Novinky prinášame, ako inak, prostredníctvom sociálnych sietí – o novej alebo pripravovanej knihe sa tak najskôr môžu dozvedieť na našom facebooku alebo instagrame @yolinihy, kde pravidelne zverejňujeme súťaže a zaujímavosti zo sveta YOLi. Prípadne môžu sledovať náš web yoli.sk

Čoskoro oslávi YOLi šieste narodeniny. Čo čaká a neminie vašich verných čitateľov?

V tomto momente nemôžem prezradiť nič konkrétne, ale rozhodne sa máte na čo tešiť. J

A na záver, podelíš sa s nami o tvoj obľúbený citát z YOLi knižky, ktorý ťa dokáže v ťažších chvíľach povzbudiť?

Hoci asi nie je motivačný, veľmi sa mi páči tento: „Slová majú veľkú moc. A naberajú silu, čím častejšie sa opakujú…“ – Rainbow Rowellová

Celej edícii YOLi želáme mnoho úspechov, krásnych kníh, a hlavne stále viac a viac verných čitateľov!
Ďalšie tipy na YOLi čítanie TU.

Vydavateľstvo IKAR; Eva Samcová a Mária Bílková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu